Pchły w domu – jak z nimi walczyć?

Jak wygląda pchła ludzka?

Pchła ludzka jest dość niewielkim owadem, który potrafi dorosnąć zazwyczaj maksymalnie do 4 mm. Ciało pchły posiada kolor ciemnobrunatny, pozbawione jest skrzydeł i jest nieco spłaszczone od boku. Pchły posiadają także liczne i długie odnóża, które są… skoczne. Mało tego, ten uciążliwy pasożyt wyposażony jest w aparat gębowy kłująco-ssący. Czym pchła psia i pchła ludzka różnią się od siebie? Otóż, ludzka odmiana nie posiada grzebyków chitynowych ani na głowie, ani na przedtułowiu. Z kolei pchły u kota czy psa takowe już mają. Jaja pcheł (w liczbie do 450 sztuk!) mogą być składane przez samice nawet do 3 miesięcy – zazwyczaj wybierają w tym celu szczeliny w podłodze, stary materac czy też dywan. Oczywiście, jaja pcheł mogą pojawić się również w legowisku u pupili. Wylęgają się z nich później robakowate larwy, które spożywają resztki różnych produktów roślinnych oraz zwierzęcych. Aby stworzyć kokon, larwy muszą przejść przez dwa procesy linienia – trwa to maksymalnie do 7 tygodni, chociaż przy mrozach może być to dłuższy okres. Ile żyje taka pchła? Zazwyczaj ok. 30 dni.

Wiesz już, jak wygląda pchła. Warto więc dowiedzieć się, gdzie takie owady mogą się pojawić! Jeżeli mowa o ludzkich, lubią one szczególnie żerować na ludzkim ciele, popijając krew bezpośrednio z naczyń krwionośnych. Mimo, że owady najchętniej pasożytują na ciele człowieka, to pchły u kota czy psa pojawiają się zdecydowanie częściej. Pchła psia lub ludzka zazwyczaj żeruje na ciele kilka razy w ciągu jednego dnia, pozostawiając swędzące ślady. Warto wspomnieć, że pchły preferują kilka stałych miejsc przebywania, jak:

  • wilgotne pomieszczenia,
  • drewniane podłogi,
  • miejsca o niskiej higienie,
  • szpary podłogi,
  • dywany,
  • meble,
  • stare materace,
  • legowiska.

Żeby złapać pchłę możesz posiadać dom całkowicie bez zwierząt! Wystarczy bowiem kontakt z jakimkolwiek, aby przenieść szkodniki do własnego mieszkania. Ich obecność można stwierdzić dość łatwo – będą widoczne pod postacią czarnych, niewielkich… plam na pościeli (odchody). Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o insektach w domu.

Jak zwalczyć pchły?

Nie istnieje jeden skuteczny preparat na pchły – czasami trzeba spróbować wielu opcji, aby trafić na złoty środek na pchły w domu. Warto jednak wiedzieć, co odstrasza pchły w domu:

a) porządki domowe – warto odkurzać zakurzone miejsca w domu, a już zwłaszcza te trudno dostępne. Często mogą one bowiem skrywać… larwy pasożytów. Odkurzanie zmusza pchły do ucieczki, więc trzeba wziąć również to pod uwagę. Staraj się także jak najczęściej myć podłogi i meble, aby w mieszkaniu panowała czystość i porządek. Koniecznie zbieraj też sierść zwierząt z ubrań oraz z ziemi.

b) ocet – jest to bardzo dobry sposób na pchły w mieszkaniu. Sprawdza się zwłaszcza, kiedy posiadasz w domu zwierzę. Wystarczy dodać ocet do kąpieli zwierzęcia (np. jabłkowy), aby pozbyć się szkodników. Możesz także po wykąpaniu pupila rozprowadzić po jego ciele szklankę octu uważając, aby przypadkiem nie wylądował on na pyszczku czy w oczach zwierzaka. Zostawiasz go tak na 5 minut, płuczesz i wyczesujesz grzebieniem z cienkimi ząbkami. Później pozostanie już tylko wysuszyć pupila. Co odstrasza pchły w domu? Zdecydowanie ocet! A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na pluskwy w domu?

Jak się pozbyć pcheł z domu?

Zwalczanie pcheł – złoty środek na pchły w domu

Życie bez zwierząt nie sprawi, że całkowicie unikniesz problemu pcheł – wystarczy, że pogłaskasz psa i już możesz przenieść te natrętne szkodniki ze sobą. Zwalczanie pcheł jest jednak dużo bardziej frustrujące, kiedy żyjesz z psem czy kotem pod jednym dachem. Pchły w domu to utrapienie, jednak… można z nimi walczyć:

a) metalowy grzebień – wystarczy dokładnie wyczesać nim zwierzaka, aby odsłonić zakamarki sierści i sprawdzić, czy posiada pchły. Metalowy, gęsty grzebień będzie dobrą metodą na wyczesywanie ich – a już zwłaszcza, jeżeli połączysz ową metodę z octem. Taki sposób będzie lepszy niż nie jeden sztuczny spray na pchły, spowalniając szkodniki i niwelując je. Później trzeba jednak wyrzucić grzebień, żeby pchły w mieszkaniu nie pojawiły się… ponownie. Koniecznie owiń grzebień w worek!

Cytryna i sok z cytryny jako sposób na pchły w domu czy pchły w mieszkaniu oraz zwalczanie pcheł i porady, jak się pozbyć pcheł z domu
Domowe sposoby na pchły w domu – skuteczne sposoby na zwalczanie

b) cytryna – można z niej przyrządzić świetny preparat na pchły w domu! Zapach cytrusów bardzo skutecznie odstrasza bowiem te szkodniki. Przygotuj więc:

  • 1 świeżą cytrynę
  • 1 litr wody

Zagotuj wodę i dodaj do niej pokrojoną w kawałki cytrynę. Ściągnij całość z ognia, zostaw „miksturę” na całą noc i kolejnego dnia połóż ją na skórze (czy sierści) psa, bez płukania. Możesz korzystać z zabiegu nawet dwa razy w tygodniu, aby całkowicie wyeliminować pchły. Jeżeli żyjesz bez zwierząt i pchły pojawiły się w domu, równie dobrze możesz przelać mieszankę do butelki ze spryskiwaczem – uzyskując naturalny spray na pchły! Takim preparatem spryskać obicia mebli, dywan bądź materac.

c) piołun – ta lecznicza roślina potrafi doskonale uporać się z pchłami. Możesz np. umieścić go w niewielkiej torebeczce, w suszonej postaci. Zostaw woreczek tam, gdzie pojawiły się insekty.

d) trociny cedrowe – pchły nie przepadają za zapachem tego drzewa iglastego. Warto więc rozsypać trociny w miejscu, gdzie np. śpi nasze zwierzę.

Pozostałe sposoby na zwalczanie pcheł

Oprócz wyżej wymienionych, istnieje mnóstwo innych metod walki z pchłami. I tak, mamy jeszcze:

a) sól – pchła po wejściu w kontakt z solą przyczepi się do niej, a następnie… wysuszy na śmierć. Możesz więc rozsypać kilka garści soli np. na dywan w domu.

b) olejek eteryczny – pchły nie przepadają za zapachem olejku lawendowego, tymiankowego, herbacianego, cytrynowego czy cedrowego.

c) pranie legowiska – jeżeli zwierzę dopiero co skończyło „przygodę z insektami”, koniecznie wypierz jego posłanie w wysokiej temperaturze – tym sposobem na pewno pozbędziesz się jaj, jakie mogły pozostawić po sobie pchły!

ikona podziel się Przekaż dalej