Domowe sposoby na stłuczenia

W jaki sposób powstają siniaki?

Siniak lub krwiak na nodze pojawia się przez stłuczenie bądź w wyniku uderzenia. Zmiana taka powstaje, ponieważ drobne naczynia pod skórą dosłownie… pękają. Krwawienie następuje pod skórą, często powodując jej odbarwienie się. Zazwyczaj siniak jest mieszanką koloru czerwonego, błękitnego, fioletowego bądź czarnego. Wszystko zależy od tego, jaka jest liczba naczyń krwionośnych pod skórą, jak duży jest siniak oraz jak bardzo jest on intensywny.

Zazwyczaj przebarwienie skóry jest wymieszanym odcieniem czerwieni, błękitu, czerni lub fioletu. Jednak to od liczby i rodzaju naczyń krwionośnych zależy, jak rozległy będzie siniak i jak intensywny będzie jego kolor. Większość ze stłuczeń zazwyczaj jest czerwona, jednak później przybiera zdecydowanie ciemniejszą barwę (zazwyczaj w przeciągu kilku, kilkunastu godzin). Gojące się siniaki zmieniają kolor na fioletowy, a w ostatniej fazie zielono-żółty.

1. Okłady kontra stłuczona kostka

Zimny okład przy silnych stłuczeniach, jak kostka u nogi, jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Można stosować go z przerwami przez całą dobę i to najlepiej od razu od momentu stłuczenia danej części ciała. Doskonale sprawdzają się chociażby woreczki z kostkami lodu bądź żelowe kompresy, jakie można nabyć w każdej aptece. Jeżeli upadniesz poza obrębem swojego mieszkania, kup zimny napój – stłuczona kostka od razu „poczuje się lepiej” dzięki chłodnej butelce przyłożonej do nogi.

Pamiętaj, że lodowaty okład przy silnych stłuczeniach można przytrzymywać w miejscu stłuczenia jedynie przez ok. 10 minut. Niska temperatura jest przyjazna procesowi regenerowania się tkanki – naczynia krwionośne wówczas się obkurczają, przez co krwiak nie powiększa się. Z kolei ból znacznie się zmniejsza i maleje wraz z każdym kolejnym okładem. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na ból dziąseł.

2. Okład z liści kapusty

Domowe sposoby na obrzęki są naprawdę skuteczne! Jednym z nich jest metoda stosowana przez nasze babcie, mianowicie kompres z liści kapusty. Dlaczego działa? Otóż, liście te zawierają sporo leczniczej witaminy C! Jak przygotować taki okład?

  1. Oddziel od kapusty kilka liści i uderzaj w nie wewnętrzną stroną tłuczka do mięsa – niech puszczą sok.
  2. Przyłóż wewnętrzną część liścia do stłuczonego miejsca. Owiń bandażem i zostaw na całą noc.
  3. Stosuj metodę, jeżeli razem z siniakiem pojawi się obrzęk oraz towarzyszący mu ból.

Stłuczona noga lub stłuczony palec u ręki – co robić?

3. Kompres z roztworem z sody

Jeżeli maść na stłuczenia bądź inne leki nie są w zasięgu rąk, warto będzie sięgnąć po kompres nasączony roztworem sody! Przygotuj w tym celu mieszankę połowy szklanki zimnej wody wraz z jedną łyżeczką sody oczyszczonej (proporcje 1:1). Nasącz miksturą gazę bądź ręczniczek i przyłóż do siniaka na około 15 minut.

Efekty zauważysz już po kilku godzinach. Możesz powtarzać zabieg nawet kilka razy w ciągu dnia, aż do momentu złagodzenia bólu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak rzucić palenie?

4. Okład z oliwy i czosnku

Na opuchliznę genialny będzie okład zawierający produkty spożywcze, mianowicie oliwę i czosnek – z całą pewnością większość z nas posiada te składniki w swojej kuchni. Wystarczy zaledwie kilka ząbków czosnku oraz 2 łyżki oliwy.

  1. Przeciśnij czosnek przez praskę i zmieszaj w misce z oliwą.
  2. Nałóż mieszankę na bolące miejsce, następnie przykryj gazą.
  3. Powtórz zabieg kilkukrotnie w ciągu dnia.
Oliwa i czosnek, czyli domowe sposoby na stłuczenia oraz sposoby na obrzęki, domowe leczenie zadrapiań oraz siniaków
Domowe sposoby na stłuczenia – oto 5 najlepszych metod łagodzenia bólu

Nie stosuj okładu na otwartą ranę – czosnek może podrażnić naskórek i wywołać tym sposobem jeszcze większy ból!

5. Domowe sposoby na stłuczenia, czyli urok… kasztanów

To, co wykorzystywane jest do leczenia krwiaków i stłuczeń, to pozyskiwana z kasztanów escyna. Dzięki niej uszczelniane są drobne naczynia żylne, blokując powstawanie obrzęku. Mało tego, escyna usprawnia krążenie w naczyniach krwionośnych, likwidując nieprawidłowo zebrany w nich płyn. Lecznicza substancja z kasztana zapobiega również powstawaniu zakrzepów.

Pamiętaj, że wyciąg z kasztanowca będzie znakomitym sposobem, który jednocześnie nie uszkadza krwinek (jak np. zbyt długo trzymany worek z kostkami lodu). Właśnie przez to bardzo często staje się on uzupełnieniem leczenia. Z kolei w połączeniu z heparyną bądź hialuronidazą zwiększy przepuszczalność tkanek, zmniejszy obrzęk oraz… ułatwi resorpcję krwiaków!

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny