Na czym polega suchy kaszel i jak go złagodzić u dorosłych i u dzieci

Co to jest suchy kaszel

Wyróżniamy kaszel suchy lub mokry. O suchym kaszlu mówimy wtedy, jeśli nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Uporczywy suchy kaszel występuje najczęściej w wyniku infekcji wirusowej. Wirusy nie powodują tworzenia się wydzieliny ropnej w drogach oddechowych. Wirusy powodują jednak uszkodzenia nabłonka oskrzeli. Nabłonek staje się wrażliwy i przy najmniejszych bodźcach może wywołać uporczywy, suchy kaszel. Do napadów kaszlu dochodzi zazwyczaj po ustąpieniu infekcji, wskutek odbudowania się nabłonka oskrzeli. Suchy kaszel występuje także po niektórych lekach. Jest on także objawem astmy, chorób serca, alergii, przewlekłych chorób dróg oddechowych, refluksu lub nowotworu.

Częstym objawem suchego kaszlu jest odczucie drapania lub łaskotania w gardle oraz suchości w gardle. Nie dochodzi do odkrztuszania wydzieliny. Kaszel brzmi głucho. Często jest ciągły i uporczywy. Jeśli pojawia się w nocy, utrudnia zasypianie.

Suchy kaszel występuje zazwyczaj na początku infekcji. Napady kaszlu mogą być bardzo mocne. W następnym etapie infekcji suchy kaszel często przeradza się w kaszel mokry.

Co najlepiej pomaga na suchy kaszel u dziecka i u dorosłych - co jest lepsze: lekarstwo czy domowe sposoby

Suchy kaszel możemy szybko pokonać domowymi metodami, jeśli nie jest on objawem poważnej choroby. Często suchy kaszel towarzyszy infekcji wirusowej, która trwa zwykle 3 dni i przechodzi samoistnie. W takim przypadku ulgę mogą przynieść stare, naturalne domowe sposoby na suchy kaszel.

Czy domowe sposoby warto stosować? Babcine metody pochodzą z czasów, kiedy dostęp do lekarza był utrudniony, dlatego też nasi przodkowie musieli nierzadko radzić sobie sami. Dzięki temu wykształcili domowe sposoby na lekkie dolegliwości. Przykładowe metody jak: soda oczyszczona na zapalenie pęcherza lub domowe sposoby na skurcze nóg stosowane były od lat. Jeśli jednak suchy kaszel długo się utrzymuje, jest uporczywy i towarzyszą mu wymioty, należy zgłosić się do lekarza. Szczególnie niebezpieczny jest suchy kaszel u dziecka, jeśli dziecko dusi się przy tym. Tego rodzaju kaszel u dziecka może oznaczać groźne zapalenie krtani. Należy udać się do lekarza również wtedy, gdy kaszlowi towarzyszy gorączka, szczególnie u dziecka.

Co robić jeśli domowe sposoby na suchy kaszel nie pomagają? W aptekach dostępne są leki przeciwkaszlowe bez recepty. Klasycznym lekarstwem na kaszel jest syrop. Syropy ziołowe dostępne w aptece bez recepty najczęściej zawierają takie zioła, jak: prawoślaz lekarski, dziewanna pospolita, podbiał lekarski, pierwiosnek lekarski, bluszczu pospolity lub babka lancetowata. Zioła te łagodzą ataki uporczywego kaszlu. Jednocześnie mają działanie łagodzące i wykrztuśne.

Dostępne są również tabletki na kaszel, które hamują odruch kaszlu poprzez oddziaływanie na ośrodek kaszlu w mózgu.

Domowe sposoby na suchy kaszel

Aby szybko złagodzić napad suchego kaszlu warto wypić mleko z miodem lub mleko z masłem. Pomagają również domowe syropy, z cebuli lub z czosnku. W czasie napadów kaszlu warto popijać zwykłą wodę lub herbatki ziołowe. Do herbaty można dodać takie składniki, jak: miód, sok z cytryny, sok malinowy, sok z czarnej porzeczki. Pamiętajmy jednak, aby dodawać je do przestudzonej herbaty lub naparu ziołowego.

Domowe sposoby na suchy kaszel:

  • nawilżanie powietrza,
  • smarowanie pleców i klatki piersiowej rozgrzewającymi maściami,
  • inhalacje,
  • syropy z cebuli, czosnku i buraka,
  • miód gryczany,
  • napary z lipy, tymianku, rumianku, majeranku lub szałwii,
  • nawilżanie błony śluzowej gardła przez picie ciepłej wody lub wody z miodem,
  • propolis,
  • stawianie baniek.

Dobre lekarstwo na suchy kaszel stanowią inhalacje. Wystarczy przygotować gorącą wodę w kilkoma kroplami środka antybakteryjnego, przeciwwirusowego i rozrzedzającego wydzielinę. Możemy użyć olejek lawendowy lub eukaliptusowy lub napar z rumianku.

W aptece znajdziemy różne syropy na kaszel. Ale równie dobrze pomaga syrop domowy, zrobiony z cebuli, czosnku lub buraka. Cebulę kroimy w plastry i wkładamy do słoika przekładając miodem, dodajemy utarty czosnek. Całość zalewamy wodą i odstawiamy w ciepłe miejsce na kilka godzin. Syrop pijemy 3 - 5 razy dziennie. Na suchy kaszel pomaga również sok z buraka oraz napary ziołowe.

Zwykły kisiel lub kisiel z siemienia lnianego łagodzi podrażnione śluzówki u dorosłego. Kisiel jest także dobrym sposobem na kaszel suchy u dziecka. U dzieci możemy również zastosować inhalacje z roztworu soli fizjologicznej. Klasycznym sposobem jest herbata z sokiem malinowym, z miodem lub z cytryną. Warto jednak pamiętać, aby dodatki te dodawać do ostudzonej herbaty, gdyż dodane do wrządtku stracą swoją wartość. Sprawdź także ten artykuł: Domowe sposoby na kaszel – 3 tradycyjne i skuteczne metody.

Kaszel utrudnia sen. Dlatego też warto pamiętać, aby nie przyjmować leków czy ziół wykrztuśnych przed snem. Jeśli męczy nas suchy kaszel, warto wyżej ułożyć poduszkę, aby ułatwić sen. Przed snem warto zrobić inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych lub z soli fizjologicznej. Dobrym sposobem na suchy kaszel jest stawianie baniek przed snem. Bańki mogą sprawić, że infekcja nie rozwinie się. Jednak bańki powinna stawiać doświadczona osoba.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej