Domowe sposoby na ukąszenia komarów

Bąble po komarach, czyli dlaczego one… gryzą?

Ugryzienia komarów są zmorą wszystkich osób, które latem lubią spędzać czas w otoczeniu natury. Najbardziej aktywna pora komarów to poranek oraz godziny wieczorne. Żywicieli potrafią zlokalizować po ich temperaturze ciała, kwasie mlekowym, zapachu oraz wydychanym dwutlenku węgla. Wiele badań sugeruje również, że na ostateczny atak komara wpływać może również… grupa krwi! Opuchlizna po ukąszeniu komara spowodowana jest jedynie przez samice – nasza krew potrzeba jest im do odżywienia rozwijających się w nich jaj. Kiedy kąsają, do naszej skóry przedostaje się ślina mająca za zadanie rozrzedzić krew. Właśnie przez to łatwiej jest im ją z nas wysysać.

W ślinie komarów znajdują się enzymy, jakie powodują uczulenie. Po kilku godzinach pojawia się więc w miejscu ukąszenia bąbel, często zaczerwieniony i mocno swędzący. Ukąszenia owadów potrafią być widoczne na skórze przez kolejnych kilka dni. Zmiana nie będzie groźna i powinna „zejść” sama. No chyba, że jesteśmy uczuleni na ślinę komara – o czym powiemy zaraz. Czym smarować ukąszenia komarów i jak znaleźć skuteczny środek, który łagodzi ukąszenia? Oto domowe sposoby na ukąszenia komarów! Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na ból dziąseł.

1. Sok z cytryny lub limonki

Dzięki niemu poczujesz niemal natychmiastową ulgę. Sok jest kwaśny, a więc zadziała odkażająco i zlikwiduje uporczywe swędzenie u dziecka i dorosłego. Pamiętaj jednak, by nie wystawiać ciała na słońce bezpośrednio po skorzystaniu z właściwości soku z cytryny bądź limonki – istnieje wówczas duże ryzyko oparzenia słonecznego!

Zdecydowanie lepiej będzie zatem nakładać kwaśny okład na bąble po komarach wieczorową porą, zaraz przed położeniem się spać.

2. Olejki eteryczne po ukąszeniu komara

Czym smarować miejsca ukąszenia? Co pozwoli przynieść ulgę po ukąszeniu tych nieprzyjemnych owadów? Otóż, olejki eteryczne! Dzięki nim swędzenie i zaczerwienienie skóry nie będzie już takie denerwujące. Bardzo pomocne okazują się w tym przypadku:

  • olejek drzewa herbacianego – posiada właściwości antybakteryjne i łagodzi ukąszenia,
  • olejek lawendowy – załagodzi swędzenie skóry oraz zmniejszy podrażnienie wywołane ukąszeniem.

Oczywiście zawsze musisz upewnić się, czy dany olejek może być stosowany na skórę! A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak rzucić palenie?

Czym smarować ukąszenia komarów?

3. Ugryzienie komara kontra… miód!

Skuteczne sposoby na ukąszenia owadów znały już nasze babcie! Bardzo często aplikowały one nie tylko słynny ocet na ukąszenia owadów, ale też… odrobinkę miodu! Jeżeli nie sprawia problemu lekko klejąca się warstwa miodu na skórze, to z powodzeniem można wykorzystać go do załagodzenia śladów ugryzienia komarów.

Miód jako naturalne sposoby na ukąszenie komarów oraz inne domowe sposoby na bąble po ukąszeniu komara
Domowe sposoby na ukąszenia komarów – 5 metod, które przyniosą ulgę

Różnego rodzaju miody są to naturalne sposoby do radzenia sobie z uporczywym swędzeniem i pieczeniem, jakie czasem wywołuje ugryzienie komarów. Miód działa przeciwzapalnie oraz przyspiesza gojenie, a więc to skuteczny środek na ugryzienia owadów.

4. Bazylia na miejsca ukąszenia

Opuchlizna po ukąszeniu komara może zejść dzięki… bazylii! Wystarczy, że rozetrzesz w dłoniach kilka jej liści i przyłożysz do zmiany na skórze. Do składników bazylii należy m.in. kamfora, która chłodzi ugryzienie i redukuje swędzenie oraz ból.

Bazylia zawiera również naturalne olejki eteryczne, wykazujące działanie… odstraszające! Posadź więc bazylię w kuchni bądź w ogrodzie, żeby skutecznie przepędzić komary ze swojego otoczenia!

5. Aspiryna po ukąszeniu komara

Oczywiście, połknięcie tabletki nic nie da. Jednak już z pastylek przygotować możesz swego rodzaju pastę, jaka pomoże zlikwidować zaczerwienienie oraz znacznie przyspieszy gojenie się zmiany. W tym celu:

  1. Pokrusz jedną tabletkę i zmieszaj ją z wodą.
  2. Zaaplikuj pastę na miejsce ukąszenia.

Pamiętaj, że aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy, który wykazuje właściwości przeciwzapalne – a to uśmierzy ból i niemal natychmiastowo przyniesie upragnioną… ulgę.

A co, jeżeli mam… alergię?

Czasami nawet ocet na ukąszenia czy olejki eteryczne mogą okazać się nieskuteczne – zwłaszcza, gdy reakcja na ukąszenie będzie bardzo intensywna. Jak rozpoznać, czy masz alergię na komary? Otóż, w miejscu ukąszenia owada pojawi się obrzęk i mocna opuchlizna, która może przeobrazić się w wysypkę. Do tego dochodzą nudności, zawroty głowy i gorączka.

Ukąszenie może być niebezpieczne, zwłaszcza gdy:

  • owad ukąsił w okolicy gardła, języka bądź ust – powiększający się obrzęk może… zablokować drożność dróg oddechowych,
  • jesteśmy uczuleni na jad komara.

W najgorszym przypadku może dojść nawet do… wstrząsu anafilaktycznego! Warto zatem potrafić umiejętnie rozróżnić zwykłe ugryzienie od alergii, a także mieć w przypadku tego drugiego leki o działaniu antyhistaminowym. Objawy bardzo szybko się nasilają? Koniecznie zadzwoń po pogotowie!

ikona podziel się Przekaż dalej