Domowe sposoby na zajady – 5 sposobów na szybkie wyleczenie
Zajady należą do problemu nie tylko wizualnego – zajady na ustach są przecież bolesne, piekące i wywołujące naprawdę ogromny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu zainfekowanego. Czym wyleczyć zajady u dzieci lub dorosłych i czy w ogóle… jest to możliwe? Oczywiście, że tak! Maść cynkowa nie będzie jednak jedyną metodą na pozbycie się uciążliwej dolegliwości. Domowe sposoby na zajady poradzą sobie z tym powszechnym problemem wręcz znakomicie! Dowiedz się zatem, jak zlikwidować zajady i brzydkie pęknięcia na ustach tradycyjnymi metodami.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Domowe sposoby na zajady w kącikach ust
Zajady u dzieci i dorosłych – przyczyny zajadów
Zajady na ustach są to patologiczne zmiany w obrębie śluzówek jamy ustnej. Zazwyczaj pojawiają się w kącikach ust, tworząc nadżerki oraz niezbyt estetyczne pęknięcia. Zanim zadecydujesz, która metoda ich usunięcia będzie najlepsza, poznaj przyczyny zajadów i ich powstawania. Najczęściej zmiany w obrębie śluzówki jamy ustnej powoduje:
- Niedobór witaminy B.
- Leczenie się antybiotykami.
- Otyłość.
- Zła dieta.
- Infekcja bakteryjna.
- Zakażenie drożdżakami.
- Podrażnienie śluzówki, np. przez aparat ortodontyczny.
Objawom najczęściej towarzyszą zajady w kącikach ust, nadżerki i czerwone obrzęki w obrębie jamy ustnej, świadczące najczęściej o zapaleniu. Może pojawić się również pieczenie czy też mrowienie. Często zajady mylone są również z opryszczką, jednak są to dwie zupełnie odrębne przypadłości:
- zajady powstają na tle grzybiczym albo bakteryjnym,
- opryszczka to efekt zakażenia wirusem Herpes Iabialis i można rozpoznać ją np. po pęcherzykach wypełnionych płynem surowiczym na twarzy, pojawiającym się zazwyczaj nieco powyżej kącików ust. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na ból dziąseł.
1. Czosnek na zajady w kącikach ust
Leczenie czosnkiem to świetne i sprawdzone domowe sposoby na zajady! Czosnek charakteryzuje się bowiem właściwościami zarówno antybakteryjnymi, jak i przeciwgrzybicznymi. Możesz stosować go na zmianę punktowo – rozetrzeć i nałożyć na popękane kąciki ust, trzymając w ten sposób przyrządzoną papkę przez ok. 15 minut. Możesz również nałożyć czosnek od wewnętrznej strony bądź spożywać „przemyconego” w niektórych potrawach.
Pamiętaj, żeby jednak nie zjadać go zbyt dużo – nadmiar czosnku może bowiem więcej zaszkodzić, niż zadziałać, podrażniając żołądek.
2. Co na niedobór witaminy B?
Witamina na zajady, jaka jest najważniejsza w terapii ich leczenia, to B2! Warto więc będzie sięgnąć po dobrej jakości suplement uzupełniający ową witaminę w organizmie. Oczywiście, najważniejsza będzie zawsze prawidłowa i odpowiednio zbilansowana… dieta. Witamina B2 (ryboflawina) jest m.in. w:
- wątróbce,
- jajkach,
- serach (żółtych i twarogowych),
- kaszy jaglanej,
- migdałach,
- szpinaku,
- rybach (tłustych),
- fasoli,
- soi,
- grochu,
- grzybach.
Dobra witamina na zajady to również… drożdże! Wystarczy, że je pokruszysz i zmieszasz z wodą, a następnie nałożysz w takiej postaci na zmienione miejsce. Ta metoda na pewno pozwoli zmniejszyć dolegliwość, jaką są zajady. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak rzucić palenie?
Zajady na ustach – jak leczyć domowymi sposobami?
3. Leczenie aloesem zajadów kącików ust
Zastanawiasz się, czym wyleczyć zajady i czym smarować zajady? Otóż, zlikwidować je możesz chociażby dobrze wszystkim znanym i cenionym na całym świecie… aloesem. Z całą pewnością pomoże sok z liści aloesu. Jeżeli masz roślinę w swoim mieszkaniu, ułam jej liść i przystaw wilgotną stroną do skóry. Aloes zadziała zarówno odkażająco, jak i regenerująco. Ulgę przyniesie również wywar aloesowy:
- Zmiksuj cztery liście rośliny.
- Zalej je niepełnymi szklankami wrzątku (2 szklanki po 400 ml).
- Zaparz wywar i przelej go do ciemnej butelki.
- Przecieraj miksturą zmiany na ustach.
4. Syrop z buraków
Warto pić go zwłaszcza w okresie obniżonej odporności! Do jego przygotowania potrzebne będą zaledwie:
- 2 średnie buraki
- 4 łyżki cukru
Obierz umyte buraki i skrój je w kostkę (drobną). Następnie włóż do emaliowanego (ewentualnie szklanego) naczynia i zasyp cukrem. Zostaw w lodówce na 24 godziny, a po tym czasie odcedź syrop. Stosuj najlepiej 2 razy dziennie przez okres ok. 2 tygodni.
5. Leki z apteki… bez recepty!
Zastanawiasz się, czym smarować zajady i jakie preparaty pomogą? Możesz zakupić w aptece kilka z nich. Najskuteczniejsza będzie m.in.:
- witamina B2 (np. maść na zajady),
- maść wykazująca działanie przeciwzapalne i ściągające,
- maść antybiotykowa,
- preparat z klotrimazolem,
- maść cynkowa (kosztuje niecałe 4 zł / sztukę, a wykazuje doskonałe działanie bakteriobójcze),
- balsam z kwasem mlekowym,
- maść z witaminą A + E,
- krem z hydrokortyzonem,
Aspiryna albo Polopiryna (pokrusz wybraną tabletkę, zmieszaj z niewielką ilością wody i nałóż taką mieszankę na zmienione chorobowo miejsce).
Pamiętaj, że…
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!