Domowe sposoby na zapalenie ucha

Jak rozpoznać ból ucha u dziecka i dorosłego?

Ból ucha to dolegliwość, jaka w znacznej części dotyczy dzieci. Często potrafi jednak „zaatakować” również dorosłe organizmy. Zazwyczaj przebiega dość ostro, a ból umiejscowiony jest w jednym miejscu – zwłaszcza, jeżeli jest pierwotny. Jeżeli zaś pojawia się wtórnie, może być to ból ciężki do zlokalizowania. Zanim dobierzesz leczenie naturalne pod swój problem, warto zapoznać się z poszczególnymi miejscami bólu i ich przyczynami:

  • ból ucha środkowego – powstaje przez uraz ciśnieniowy (np. po locie samolotem czy nurkowaniu) lub niedrożność trąbki Eustachiusza (płyn w uchu). Można podzielić go na:
    • zapalenie ucha środkowego– może być przewlekłe albo ostre. Często ucho się wówczas zatyka, a infekcji towarzyszy zakażenie górnych dróg oddechowych. Czasami pojawia się wysięk ropy z ucha,
    • nowotwór ucha środkowego – zazwyczaj jest to kłębczak, któremu towarzyszą pulsujące szumy, niedosłuch czy zawroty głowy. Czasami wskazywać on może na nowotwór raka sutkowatego.
  • ból ucha zewnętrznego – powstaje przez uraz zewnętrzny, np. gdy czyścimy sobie uszy patyczkiem. Może też pojawić się po długotrwałym przebywaniu w wodzie. Zazwyczaj pojawia się też wysięk o przykrym zapachu, a ucho jest obrzęknięte. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na anginę?

Czasem ucho może również się zatkać, np. przez woszczyznę albo ciało obce. Może też się oparzyć lub odmrozić. Innym razem zapalenie ucha wiązać się może z różnymi chorobami i schorzeniami – jak chorobą zębów, nowotworem gardła, rakiem płuc, zawałem serca bądź refluksem. Jeżeli do tego dochodzą objawy typu gorączka lub złe samopoczucie, koniecznie udaj się do specjalisty! Jeżeli jednak nie czujesz takiej potrzeby, możesz wykorzystać domowe sposoby na zapalenie ucha – potrafią one skutecznie złagodzić bolące miejsce.

1 sposób – niesteroidowe preparaty przeciwzapalne

Są to środki, które być może posiadasz w domu (jak paracetamol lub ibuprofen). Przed ich zastosowaniem trzeba jednak przeczytać ulotkę zalecaną przez farmaceutę – niektórych preparatów nie można bowiem przyjmować np. będąc w ciąży. Pamiętaj jednak, że większość zapaleń ucha przechodzi… samoistnie. I to zaledwie po ok. jednym tygodniu, maksymalnie do dwóch. Właśnie dlatego w większości przypadków wystarczy leczenie przeciwzapalnymi lub przeciwbólowymi środkami. Jeżeli jednak leczenie bólu ucha trwa dłużej, a płyn w uchu nadal zalega – konieczna będzie wizyta u lekarza!

Leczenie naturalne możesz wesprzeć kroplami do ucha. Najczęściej podaje się wówczas krople do uszu z antybiotykiem – rzadziej stosuje się je jako środek doustny. Bardzo ważne jest również oczyszczanie uszu mechanicznie. Jeżeli znajduje się tam np. ciało obce, trzeba niezwłocznie je usunąć uważając przy tym, aby nie wepchnąć go… dalej. Pod żadnym pozorem nie należy wkraplać samemu do uszu:

  • płynów niesłużących leczeniu uszu,
  • olejków eterycznych,
  • spirytusu kamforowego,
  • wody utlenionej.

Infekcja ucha – jak leczyć w domu?

2 sposób – odtykanie ucha parafiną i oliwką z oliwek

Bardzo często ból ucha spowodowany jest zalegającą tam woskowiną. Jeżeli nagromadzi się jej za dużo, może zrobić się tzw. „korek” i przynieść sporo dyskomfortu czy nawet sprawić, że nie będziemy dobrze słyszeć. Zamiast stosować więc od razu krople do uszu z antybiotykiem, warto będzie sięgnąć np. po parafinę. To dobry i skuteczny domowy sposób. Pamiętaj jednak, że dobra będzie wyłącznie parafina zakupiona w aptece – przygotowana według odpowiednich receptur.

Przyda się także oliwa z oliwek – to sprawdzona i bezpieczna metoda również dla kobiet w ciąży. Pamiętaj jednak, żeby podczas jej wkraplania nie zanieczyścić oliwki innymi składnikami! Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na kaszel.

Oliwa z oliwek oraz inne domowe sposoby na zapalenie ucha i leczenie bólu ucha krok po kroku, najlepsze sposoby i preparaty
Domowe sposoby na zapalenie ucha – 4 sprawdzone metody leczenia

3 sposób – kwiatek na ból ucha, czyli uzdrawiający kompres kwiatowy

Domowe sposoby na zapalenie ucha to także… kwiaty! Jednym ze sprawdzonych jest chociażby geranium. Dzięki jego prozdrowotnym właściwościom skutecznie złagodzisz zapalenie ucha, odczuwając niemal natychmiastową ulgę.

Wykorzystaj kwiatek na ból ucha, aby przyrządzić z niego leczniczy kompres. Zmiażdż albo lekko zgnieć liście geranium – muszą puścić sok. Następnie zrób z nich swego rodzaju okład i połóż na ucho, najlepiej na ok. 15 minut. Ta metoda sprawdzi się również podczas bólu zębów – wszystko dzięki antybakteryjnym oraz antywirusowym właściwościom rośliny!

4 sposób – czosnek do ucha i cebula na zapalenie

Leczenie naturalne niemal zawsze opiera się na naturalnych składnikach i produktach – a takimi są właśnie czosnek i cebula. Możesz np. włożyć kawałek czosnku uprzednio zawiniętego w gazę (ewentualnie chustkę higieniczną) i przykładać go bezpośrednio do ucha. Inną opcją jest smarowanie ścianek uszu sokiem z czosnku. Nic dziwnego, że czosnek do ucha stosowany jest w medycynie naturalnej od wielu lat – wykazuje on bowiem doskonałe właściwości bakteriobójcze.

Równie dobrze sprawdzi się cebula, która sprzyja łagodzeniu stanów zapalnych – a już zwłaszcza zapaleniu ucha u dzieci. Wystarczy pokroić cebulę na plastry, zawinąć ją w papierowy ręcznik lub chustkę i następnie nieco ogrzać. Cebula powinna wypuścić soki – dzięki czemu uzyskamy kojący okład. Przyłóż go bezpośrednio do bolącego ucha.

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej