Domowe sposoby na zatoki

Skąd się bierze przyczyna zawalonych zatok?

Zapalenie zatok szczękowych, zatoki nosowe, zapalenie zatok przynosowych czy też zatok czołowych zazwyczaj wynika z jednego faktu – musiałeś nie doleczyć kataru i została po nim właśnie taka, dość nieprzyjemna „pamiątka”! Zastanawiasz się, czy możesz mieć przewlekłe zapalenie zatok? Można o nim mówić wówczas, gdy często występuje:

 • dość obfity katar,
 • ból głowy nasilający się zwłaszcza przy pochylaniu,
 • wrażenie zatkanego nosa.

Jeżeli takie objawy utrzymują się więcej niż 3 miesiące, to na pewno cierpisz już na przewlekłe zapalenie zatok. Niestety, ale nawet domowe sposoby na zatoki nie pomogą w zupełności – trzeba będzie wybrać się do laryngologa. Leczenie zatok u doktora jest również konieczne, jeżeli zapaleniu zatok nagle towarzyszyć zacznie gorączka albo ropna wydzielina z nosa (a już zwłaszcza u dzieci).

Sposób na zatoki – czy w ogóle istnieje?

Leczenie domowe będzie skuteczne, jeżeli zapalenie zatok czołowych czy też zatok szczękowych jest dość łagodne. Możesz opanować wówczas objawy, jeżeli zastosujesz się do poniższych wskazówek:

 1. Dbaj o pełną drożność nosa!
 2. Unikaj zanieczyszczonego powietrza (jak np. dym tytoniowy)!
 3. Nawadniaj organizm w ilości przynajmniej 2 litry płynów dziennie!
 4. Zakładaj czapkę w chłodne dni!
 5. Nigdy nie opuszczaj mieszkania z mokrą głową!

Leczenie zatok można również przeprowadzić na wiele innych sposobów i to w zasięgu własnych… rąk. Dowiedz się zatem, jakie domowe sposoby na zatoki mogą pomóc w zwalczaniu tej nieprzyjemnej dolegliwości! A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zgagę?

Jak leczyć zatoki domowymi sposobami?

Sposób pierwszy – nawadnianie organizmu

Najważniejsze niemal każdym przypadku będzie… nawadnianie się. Dostarczanie odpowiedniej ilości płynów do organizmu pozytywnie wpłynie jednak nie tylko na zatoki, ale też zwalczy wszelakie infekcje czy też wspomoże codzienne funkcjonowanie. Właśnie dlatego domowe sposoby na ból gardła bądź inne infekcje również obracają się wokół wody.

Ale, jak to właściwie z nią jest? Otóż, duża ilość płynów potrafi rozcieńczyć wydzielinę w nosie i ułatwić oczyszczanie zatok. Jeżeli chcesz, aby zapalenie zatok przynosowych czy też zatoki nosowe nie były aż tak uciążliwe, koniecznie wpijaj codziennie przynajmniej 8 szklanek niegazowanej wody mineralnej oraz niesłodzonej herbaty owocowej (lub ziołowej). Ten sposób na zatoki sprawdzi się również u dzieci.

Pamiętaj, że na chore zatoki lepiej jest nie przyjmować poniżej wymienionych napojów:

 • alkohol,
 • kawa,
 • napoje energetyczne,
 • pozostałe napoje zawierające kofeinę.
Kobieta pijąca wodę ze szklanki, czyli domowe sposoby na zatoki i przewlekłe zapalenie zatok, czyli leczenie zatok domowymi sposobami
Domowe sposoby na zatoki – 5 tradycyjnych i skutecznych metod

Niestety, ale mogą one zwiększać obrzęk zarówno błon śluzowych zatok, jak i nosa. Poza tym, kofeina odwadnia organizm, więc lepiej jest wstrzymać się od niej – a już zwłaszcza na czas infekcji.

Sposób drugi – kompresy z soli

Na przewlekłe zapalenie zatok świetne okazują się kompresy z soli. Możesz np. zrobić taki kompres w domu, z soli jodowo-bromowej – bez problemu zakupisz ją w każdej aptece.  Nie zapomnij o tym, że kompres nie może parzyć lub być zbyt gorący!

 1. Podgrzej na patelni garść soli gruboziarnistej.
 2. Zawiń sól w płócienną ścierkę i przyłóż do czoła.
 3. Z woreczka uwolnią się związki bromu oraz jodu, wpływając pozytywnie na oczyszczenie nosa z zalegającej wydzieliny i bakterii.

Pamiętaj również o tym, aby po takim kompresie nie opuszczać mieszkania przez kolejne kilka godzin, a już zwłaszcza zimową porą! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami w wielu kwestiach.

Sposób trzeci – domowe inhalacje na zatoki

Inhalacje są znakomitym sposobem na chore zatoki. Jednak równie dobrze inhalacje wykazują swoją skuteczność, jeżeli chodzi o domowe sposoby na kaszel, domowe sposoby na katar, a nawet domowe sposoby na ból zęba! Leczenie domowe przy pomocy inhalacji jest zatem naprawdę skuteczne i warto przyjrzeć się tej metodzie… z bliska. Inhalacja udrażnia bowiem nie tylko nos, ale też rozpuszcza zalegającą tam wydzielinę, łagodzi ból i ułatwia oddychanie.

Aby przeprowadzić ją prawidłowo, wystarczy zakupić elektroniczny inhalator albo zaopatrzyć się w miskę z gorącą wodą. Jeżeli chcesz użyć miski, bo akurat masz ją pod ręką, należy:

 1. Wlać 2 litry wody do miski.
 2. Dosypać do niej 5 łyżek soli kuchennej (albo morskiej).
 3. Pochylić się nad miską i przykryć głowę ręcznikiem.
 4. Wdychać parę, która niemal błyskawicznie udrożni nos.

Pamiętaj, żeby w trakcie kuracji nie otwierać oczu albo nie być twarzą zbyt blisko tafli wody – łatwo można bowiem się wówczas… poparzyć.

Oprócz dokuczliwych zatok złapałeś katar? Dodaj więc do takiej kąpieli wybrane olejki eteryczne (lawendowy, eukaliptusowy, majerankowy, kamforowy) albo zioła (rumianek, skrzyp polny, szałwia, mięta pieprzowa) – najlepiej w proporcjach 50 g ziół lub kilka kropel olejku na 1 l wody. Domowe inhalacje na zatoki powinny trwać przynajmniej 10 minut – chociaż zaleca się więcej.

Kobieta podczas inhalacji, czyli domowe sposoby na zatoki i przewlekłe zapalenie zatok, czyli leczenie zatok domowymi sposobami
Domowe sposoby na zatoki – 5 tradycyjnych i skutecznych metod

Oprócz domowych inhalacji ziołami bądź olejkami, warto również udrożnić nos niektórymi naturalnymi… zapachami. Możesz więc np. wdychać np.:

 • czosnek,
 • cebulę,
 • kminek,
 • chrzan (najlepiej świeżo starty).

Sposób czwarty – okłady na zatoki

Jeżeli masz uczucie zawalonych zatok i czujesz ból przy nasadzie nosa, okłady będą najlepszym rozwiązaniem! Jak je zrobić?

 1. Wsyp do bawełnianej skarpetki (albo lnianego woreczka) kilka łyżek zielonego grochu.
 2. Rozgrzej piekarnik do ok. 60 st. i wrzuć skarpetkę do piekarnika.
 3. Do całości możesz dołączyć ok. 2 łyżeczki soli jodowo-bromowej.

Okłady na zatoki to bardzo dobra metoda na tę nieprzyjemną dolegliwość. Udrażnianie zatok takim domowym sposobem przyniesie bowiem ulgę oraz pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń, jakie zalegają w nosie.

Sposób piąty – płukanie zatok

Aby przepłukać zatoki, będziesz potrzebować specjalnego wlewnika (gruszki) albo irygatora – wszystko „zdobędziesz” w każdej aptece. Narzędziami tymi należy wprowadzić do nosa jeden z płynów:

 • wodę morską,
 • wodę destylowaną,
 • sól fizjologiczną,
 • gotowe roztwory z apteki.

Jak leczyć zatoki płukaniem? Wystarczy przechylić głowę pod kątem 45 stopni, kiedy będziesz przepłukiwać nos. Takie działanie umożliwi dotarcie substancji aż do górnej części przewodu nosowego. Dzięki temu skutecznie przepłukane zostaną kanały nosowe, a wydzielina z nich zostanie usunięta – wraz z bakteriami i alergenami. Mało tego, te naturalne sposoby nawilżają dodatkowo śluzówki, co ułatwia oddychanie.

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej