Domowe sposoby na zbicie gorączki – oto 3 sprawdzone metody leczenia
Zastanawiasz się, jak zbić gorączkę? Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu doświadczył tej nieprzyjemnej dolegliwości, jaka spotyka ludzi na całym świecie. Obniżanie temperatury i zbijanie wysokiej gorączki to wcale nie jest takie proste zadanie. Czym zbić gorączkę u dorosłych oraz u dzieci? Oto trzy najlepsze domowe sposoby na zbicie gorączki, które pozwolą uporać się z nią niemal… natychmiastowo!
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.

Domowe sposoby na zbicie gorączki
Kiedy zacząć pozbywać się wysokiej gorączki?
Lekarze uważają, że gorączka do 38 st. C nie powinna być zbijana za wszelką cenę. Jeżeli dobrze sobie z nią radzimy, raczej nie powinniśmy się podejmować prób leczenia. Niewielka gorączka ma bowiem tę zaletę, że pomaga walczyć z różnymi infekcjami! W organizmie wzrasta wówczas produkcja antywirusowego interferonu, jednak rozmnażają się również… wirusy.
Zatem, kiedy najlepiej będzie zacząć obniżanie temperatury? Otóż tylko i wyłącznie, gdy gorączka przekroczy 39,6 st. C! No chyba, że bardzo źle tolerujemy również nieco niższą gorączkę – wówczas można wspomóc się lekami z apteki lub wykorzystać domowe sposoby na zbicie gorączki!
1. Okłady na gorączkę
Zastanawiasz się, czym zbić gorączkę? Jednym z najlepszych sposobów, stosowanym zresztą od wielu lat, jest zimny… okład. Należy go wymieniać, gdy zacznie robić się ciepły (średnio co kwadrans). Wykorzystaj w tym celu ręcznik zmoczony w możliwie zimnej wodzie – taki ręcznik należy wówczas położyć na czole, karku bądź łydkach. Można też owinąć nimi nadgarstki. Zaleca się również używanie lodu – jednak staraj się nie kłaść go u dzieci bezpośrednio na skórę, bo uczucie zimna może być dość… nieprzyjemne. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie owinięcie uprzednio kostki lodu np. w ściereczkę. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na ból gardła.
Równie pomocne okazują się również zimne kompresy, jakie można położyć na czoło i kark – dostępne są niemal w każdej aptece. Dzięki nim również można bardzo skutecznie obniżyć temperaturę całego ciała. Pamiętaj, że okłady na gorączkę nie mogą być jednak zbyt długo trzymane na skórze, aby przez przypadek nie dokonać na niej… trwałych zmian.
Jak zbić gorączkę domowymi sposobami?
2. Herbaty napotne i napary
Skuteczne działanie u dorosłych oraz dzieci wykazuje również picie herbat napotnych. Możesz przygotować takie z chociażby:
- lipy
- jeżyn
- czarnego bzu
- szałwii
- krwawnika
- mięty
- liści malin
Są to również świetne domowe sposoby na anginę oraz niezawodne domowe sposoby na zapalenie krtani! Do napotnej herbaty warto będzie dodać cytrynę (np. pokrojoną w plasterki lub wkropioną bezpośrednio do herbaty), a także przeciwwirusowy miód (może być z lipy). Pamiętać jednak musisz, że w temperaturze powyżej 40 st. C jego właściwości lecznicze na pewno… zginą. Z kolei herbata zrobi się mętna. Bardzo dobrze sprawdza się również zwykła, gorąca herbata z sokiem malinowym. Wystarczy zaparzyć ją tak, jak zwykle, a następnie dodać po przestygnięciu trochę soku malinowego – oczywiście, tego naturalnego. Uzupełnij herbatę również o plasterek cytryny bądź trochę miodu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak pozbyć się kataru?

Możesz również wypijać… napary z ziół! Zioła są doskonałe jako domowe sposoby na katar oraz inne dolegliwości związane z przeziębieniem. Warto będzie wykorzystać lecznicze właściwości ziół takich, jak:
- owoce dzikiej róży i maliny
- kwiat lipy
- czarny bez
- pączki topoli
- kwiat wiązówki
Napary ziołowe są bardzo dobre w smaku. A więc nawet dzieci nie będą miały problemu z ich spożywaniem. Aby przygotować taki napar, należy wsypać łyżkę ziół do kubka lub szklanki. Następnie zalewamy mieszankę ziół wrzątkiem i parzymy przez ok. 10 minut. Po upływie tego czasu przecedzamy zioła i wypijamy gorący napar. Idealnie, jeżeli będziemy mogli po wypiciu go od razu pójść do łóżka. Możliwe, że po spożyciu naparu z ziół zaczniesz się mocno pocić – należy wówczas koniecznie zmienić piżamę.
3. Kąpiel w chłodnej wodzie
Zastanawiasz się, jak zwalczyć gorączkę w skuteczny i możliwie szybki sposób? Warto będzie w tym celu wziąć kąpiel w temperaturze ok. 2 st. C niższej od temperatury całego ciała. W tak przygotowanej wodzie należy zanurzać się bardzo powoli, aby nie narazić organizmu na szok termiczny. Jeżeli „wskoczysz” bowiem do wanny zbyt szybko, organizm może błyskawicznie zareagować i zwiększy się w nim przepływ krwi. Tak więc, może przynieść to skutek odwrotny do zamierzonego – zwiększając temperaturę całego ciała.
Nie zapomnij, że kąpiel taka nie powinna trwać dłużej, niż kwadrans. Możesz również powtarzać ją 2 razy dziennie. To skuteczna metoda, jednak wymaga ogromnej determinacji – sporo osób rezygnuje z niej, ponieważ nieco chłodniejsza kąpiel raczej rzadko kiedy niesie za sobą… przyjemne doznania.
Pamiętaj, że…
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!