Zwalczanie muszek owocówek

Lepiej zapobiegać niż zwalczać!

To zasada, jaka sprawdza się nie tylko w tym konkretnym temacie. Warto więc zwrócić uwagę na pewne drobne czynności codzienne i zasady, jakie powinniśmy wprowadzić oraz… przestrzegać. Jeżeli nie chcesz męczyć się z muszkami owocówkami przez kilka tygodni, musisz zastosować odpowiednią profilaktykę w domu. Warto więc zmywać regularnie naczynia i nie zostawiać ich mokrych ani brudnych w zlewie. Postaraj się również nie zostawiać w nim żadnych mokrych gąbek albo ścierek, a kosz przykrywać od góry – śmieci nie powinny być widoczne. Staraj się je również wyrzucać jak najczęściej, a już najlepiej codziennie.

Ważne, aby zakrywać również pojemniki z produktami żywnościowymi, łącznie z tymi… słodkimi, które owocówki lubią najbardziej. Nie trzymaj też przekrojonych czy przejrzałych owoców i warzyw na wierzchu, w kuchni. Staraj się stosować moskitierę, jaka pozwoli na zablokowanie dojścia do mieszkania nie tylko muszkom owocówkom, ale i np. komarom czy natrętnym muchom. Żywność przechowuj w pojemnikach, aby… nie kusiła owocówek. Nie hoduj też w domu roślin przyciągających owocówki, a jeżeli blisko okna rośnie drzewo owocowe – zbieraj z trawnika opadłe owoce. Jeżeli zaczną gnić, z całą pewnością szybko pojawi się przy nich masa owocówek! A może zainteresuje cię także ten artykuł o sposobach na latające mrówki?

Tępienie muszek owocowych za pomocą płynu do naczyń

Zastanawiasz się, czy istnieje jakiś jeden sposób na muszki owocówki? Otóż… nie. Pułapka na muszki owocowe nie wszędzie będzie tak samo skuteczna – jednak, są spore szanse, że domowy sposób… zadziała po jakimś czasie! I tak, możesz wykorzystać do przygotowania pewnej pułapki płyn do naczyń – to ekonomiczny sposób, ponieważ chyba każdy posiada takowy produkt w swoim mieszkaniu. Co należy zrobić?

 1. Zmieszaj ocet albo sok z wodą i płynem do mycia naczyń (proporcje 1:1).
 2. Przelej całość do słoika.
 3. Zostaw na noc w kuchni.
 4. Wylej zawartość słoika razem z muszkami do toalety.

Rano muszki owocówki będą już w otwartym słoiku i nie będą mogły się z niego… wydostać. Dlaczego? Otóż, płyn do mycia naczyń osadzi się na wierzchu wody i stworzy barierę, jakiej muszki nie zdołają pokonać. A więc, utopią się w miksturze!

Jak zlikwidować muszki za pomocą gorąca?

Tępienie owocówek w domu wcale nie musi być problemem. Wystarczy podmuchać na nie strumieniem gorącego powietrza, jakie wydobywa się z np. suszarki do włosów! W tym celu:

 1. Podłącz urządzenie w swojej kuchni.
 2. Podmuchaj gorącym powietrzem w stronę naprzykrzających się owadów.

Ta metoda jest jedną z nielicznych, co odstrasza meszki. Dlaczego owocówki tak bardzo nie lubią ciepła suszarek? Otóż, pod wpływem gorąca dosłownie się… topią. A więc, będą trzymać się z dala od zagrażającego ich życiu sprzętu. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na pluskwy w domu.

Możesz również wypróbować odkurzacz, dzięki któremu zwalczanie muszek owocówek również jest proste. Za jego pomocą możesz bowiem wciągnąć insekty ssawką i… mieć spokój w swojej kuchni. Pamiętaj, że to jednak sposób na muszki owocówki, wymagający… dobrej kondycji! Muszki latają szybko, więc trzeba wykazać się nie tylko sprytem, ale i dobrą formą!

Zwalczanie muszek owocówek miętusami i lawendą

Kolejna pułapka na muszki owocowe to… miętusy! Muszki bardzo nie lubią niektórych woni, a już szczególnie zapachów mentolowych. Tak więc, warto będzie skorzystać z tej wiedzy i zakupić cukierki mentolowe – wystarczy, że je rozkruszysz i zostawisz na noc w kuchni. Jeżeli nie masz miętusów, możesz równie dobrze postawić w kuchni olejek mentolowy albo świecę zapachową o takiej właśnie woni.

Lawenda na muszki owocówki oraz inne domowe sposoby na zwalczanie muszek owocówek w domu, preparaty i triki na muszki
Domowe sposoby na zwalczanie muszek owocówek krok po kroku – sprawdź je!

Jeżeli zdecydowałeś się na świecę, zostaw ją w kuchni nawet na całą noc – o ile oczywiście możesz sobie na to pozwolić. Nie posiadasz ani miętusów, ani zapachowych olejków? A więc, przyda się również… lawenda. Muszki owocówki nie lubią jej woni tak samo, jak miętowych cukierków!

Muszki owocówki – jak się ich pozbyć?

Tępienie muszek owocówek przy użyciu… butelki

Tak, ta metoda jest sprawdzona i bardzo skuteczna! Jak należy przygotować plastikową butelkę?

 1. Weź plastikową butelkę np. po wodzie. Powinna mieć pojemność 2 l.
 2. Odkręć korek i przetnij butelkę na równą połówkę.
 3. Wlej słodki sok do dolnej części butelki (np. pomarańczowy).
 4. Włóż górną część butelki do dolnej (otworem do dołu).
 5. Sklej obie części przepołowionej butelki ze sobą za pomocą taśmy samoprzylepnej.

Muszki na pewno nie wydostaną się z tak zastawionej pułapki! A, jak już je złapiesz, zwiąż butelkę w folię i wyrzuć do śmietnika. Oprócz słodkiego soku, możesz też skorzystać z właściwości… czerwonego wina. Ono także wabi owocówki!

Owocowa pułapka na owocowe muszki

Zwalczanie muszek owocowych nie musi być trudne! Wystarczy, że przygotujesz sobie domową pułapkę, jaka ułatwi walkę z tymi latającymi insektami.

 1. Pokrój wybrane owoce na kawałki (np. jabłko, gruszkę albo pomarańczę).
 2. Włóż pokrojone kawałki owoców do plastikowej miski. Równie dobrze mogą to być skórki owoców.
 3. Przykryj miskę folią spożywczą naciągając ją tak, by nie było żadnej wolnej przestrzeni.
 4. Nakłuj folię w kilku miejscach. Muszki przez nią przejdą, ale już nie będą potrafiły się wydostać!

Jak usunąć muszki owocowe za pomocą pieprzu?

Jeżeli chcesz wytruć owocówki, możesz skorzystać z pewnej mikstury, zawierającej pieprz. W tym celu:

 1. Zagotuj szklankę mleka ze czterema łyżeczkami cukru oraz 2 łyżeczkami pieprzu (czarnego).
 2. Gotuj mieszankę przez ok. 10 minut.
 3. Przelej miksturę do płaskiego na naczynia.
 4. Zostaw pułapkę na całą noc w kuchni.

Jak pewnie dobrze wiesz, muszki owocowe lubią cukier. Kiedy go więc poczują, wlecą prosto „w sidła” mieszkanki. Niestety, równie szybko się w niej… utopią!

W ostateczności… pułapki sklepowe

Wiadomo, nie zawsze domowe sposoby okazują się w 100 % skuteczne. Jeżeli nie zastosujesz się dokładnie do wskazówek, mogą nie podziałać. A może pułapki działają perfekcyjnie, ale wolisz upewnić się co do ich skuteczności i… wzmocnić efekt działania? Warto będzie w takim przypadku sięgnąć po specjalistyczne preparaty na muszki owocówki, jakie dostępne są na sklepowych półkach. Może to być chociażby:

 • pułapka elektryczna z płynem, jaki zwabi muszki owocowe,
 • lepy na muszki owocówki, od których insekty się nie odkleją (jak już w niego wlecą),
 • spray na owocówki w postaci aerozolu, który skutecznie przepłoszy latające owady z kuchni.

Pamiętaj jednak o tym, aby w czasie stosowania np. sprayu na owocówki schować żywność, która leży na wierzchu! Może się to bowiem odbić na niekorzystnie na zdrowiu domowników, jeżeli ktoś z nich spożyje produkt potraktowany… chemiczną substancją! A tego chyba lepiej uniknąć, prawda?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny