Donica Tuscan

O ile na balkonie wciąż króluję doniczki plastikowe, które nie kosztują więcej niż kilkanaście złotych, to w ogrodzie lekkie tworzywom sztuczne w ogóle się nie sprawdza. W tym przypadku trzeba bowiem postawić na donice wykonane z materiału trwałego i stabilnego, któremu nie zagrozi nawet silny wiatr. Ponadto, gdy w ogrodzie znajdują się rośliny całoroczne, należy zdecydować się na zakup doniczek mrozoodpornych, które przetrwają nawet siarczysty mróz.

Donica z terakoty zawsze doskonale sprawdza się w przypadku roślin, które posiadają ciężkie części naziemne. Wówczas można mieć również pewność, że po obfitych opadach deszczu woda szybko z nich wyparuje.  Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że w tego typu donicach łatwo może dojść do przesuszenia systemu korzeniowego rośliny. Doniczki z terakoty świetnie sprawdzają się w przypadku roślin kaktusowatych i nie tylko. Wielkość donic należy przy tym wybrać odpowiedni do rozmiaru danej rośliny.

Co należy wziąć pod uwagę wybierając doniczki do ogrodu?

Obecnie wybór donic na rynku jest ogromny. Różnią się one między sobą wielkością, kształtem czy materiałem, z którego są wykonane. W ogrodach i  na tarasach coraz częściej wykorzystywane są doniczki z terakoty, które mają sporo atutów w porównaniu z dobrze znanymi doniczkami plastikowymi czy glinianymi.

Co warto wziąć pod uwagę, wybierając donice do swojego ogrodu? W tym przypadku kluczowe znaczenie ma to, jakie rośliny mają w nich zostać posadzone. Jeśli są to kolorowe kwiaty, dobrze jest postawić na modele proste i eleganckie, które nie posiadają dodatkowych ozdób i udziwnień. Gdy posadzone docelowo mają zostać rośliny, które nie kwitną np. paprocie lepszym rozwiązaniem mogą być doniczki kolorowe. Te wykonane z terakoty można nawet samodzielnie ozdobić i to niewielkim nakładem sił i kosztów. Wówczas można mieć pewność, że będą one niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.

Donice z terakoty są idealnym rozwiązaniem do ogrodów z uwagi na znaczną wytrzymałość i stabilność. Dlatego pozostają odporne na podmuchy wiatru. Mimo to wciąż wiele osób podczas zakupu doniczek na balkon, taras czy do ogrodu sugeruje się przede wszystkim ich wyglądem. Pomija się też niekiedy aspekt zimowania roślin całorocznych na zewnątrz. Tymczasem potrzebują one do tego odpowiednich warunków m.in. mrozoodpornych donic (zobacz tu). W tym przypadku z pomocą przychodzą modele wykonane z wysokiej jakości terakoty.

Doniczki z terakoty podbijają rynek ogrodniczy

Donice z terakoty od  kilku dobrych sezonów podbijają nie tylko rodzimy rynek ogrodniczy. Oferta w tym zakresie na rynku jest coraz większa, co cieszy wszystkich pasjonatów ogrodnictwa. Doniczki tego rodzaju doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju ogrodach. Pasują zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i nieco bardziej klasycznych rozwiązań. Co więcej, ich ceny są coraz bardziej atrakcyjne (przykładowo w sklepie internetowym Donium, ceny donic z terakoty zaczynają się już od 29 zł).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny