Znajdują się wśród nich gatunki ozdobne oraz owocowe. Świetnie sprawdzają się w niedużych ogrodach oraz na tarasach, ponieważ można uprawiać je także w donicach. Poniżej przeczytasz, jakie gatunki drzewek kolumnowych sadzi się w Polsce i jak zabrać się za hodowlę.

Sprawdź: https://budujemysami.pl/drzewka-kolumnowe-owocowe-opinie-cena-pielegnacja-czy-warto/

Ozdobne drzewka kolumnowe

Najpopularniejsze ozdobne drzewka kolumnowe to:

  • dąb (odmiana Koster i szypułkowy),
  • jałowiec,
  • tulipanowiec,
  • klon

Można je spotkać w alejkach parkowych i przy drogach. Nie rozrastają się tak bardzo jak tradycyjne drzewa, więc po latach nie będą zagrożeniem dla ruchu czy linii energetycznych.

Prezentują się nowocześnie i dość szybko (poza klonem) osiągają maksymalne rozmiary. Są całkowicie mrozoodporne, więc sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych.

Owocowe drzewka kolumnowe

Owocowe drzewka kolumnowe zaczęły pojawiać się w naszych ogrodach kilkanaście lat temu. Ich ogromną zaletą jest to, że bardzo szybko i obficie owocują - zwykle już w drugim roku. Po kilku latach trzeba przerzedzać ich pędy. Jeśli wytworzą zbyt wiele kwiatostanów, nie będą w stanie wykarmić wszystkich owoców.

Nie trzeba mieć okazałego sadu, by hodować drzewka kolumnowe. Mogą rosnąć w odległości 1 m od siebie. Warto kupić kilka drzewek tego samego gatunku, by zapylały się nawzajem. Po osiągnięciu wzrostu około 2 m, można je przycinać, by utrzymać tę wysokość. Nie wpłynie to negatywnie na owocowanie. Nie spowoduje też, że drzewo będzie rozrastać się na boki.

Owocowe drzewka kolumnowe mogą rosnąć także w donicach. To rozwiązanie wybierają posiadacze okazałych tarasów i patio. Wtedy warto ze szczególną dyscypliną pilnować wysokości roślin. Gdy osiągnie zbyt okazałe rozmiary, donica będzie się przewracać.

Przy dużych mrozach, które zdarzają się w Polsce, młode drzewka należy okrywać. Nie jest to trudne, ponieważ mają wtedy około 1-1,5 m wysokości. Starsze drzewka owocowe będą całkowicie mrozoodporne.

Wśród odmian, które są najczęściej wybierane pojawiają się:

  • jabłoń (odmiany Ballerina i Flamenco wykazują dużą odporność na choroby),
  • grusza (uważa się, że odmiana Decora ma najsłodsze owoce),
  • śliwa (Imperial to najłatwiejsza w uprawie odmiana).

Owocowe drzewka kolumnowe, tak jak i tradycyjne, nie są wolne od chorób. Każdy gatunek może być zaatakowany przez grzyby, u niektórych może pojawić się także rak. Nawet w ekologicznych hodowlach dopuszczony jest oprysk miedzianem, który można wykonać profilaktycznie na wszystkich drzewkach, by chronić je przed czynnikami chorobotwórczymi.

Drzewka kolumnowe - wymagania

Drzewka kolumnowe nie mają dużych wymagań glebowych. Jednak jak wszystkie drzewa, preferują glebę próchniczą i wilgotną. Najlepiej rozwijają się w glebie o odczynie zbliżonym do obojętnego.

Przy sadzeniu drzewka, glebę można zmieszać z kompostem. Na początku drzewka kolumnowe trzeba obficie podlewać, by dobrze się ukorzeniły w gruncie.

Gdzie kupić drzewka kolumnowe?

Drzewka kolumnowe są powszechnie dostępne. Wielu ogrodników sprzedaje swoje rośliny przez internet. Można je nabyć także w sklepach ogrodniczych.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej