Rodzaje drzwi przesuwnych: chowane w ścianę i naścienne

Drzwi przesuwne - na co zwrócić uwagę?
Drzwi przesuwne - na co zwrócić uwagę?

Drzwi chowane w ścianę można zastosować we wnętrzu na dwa różne sposoby. Po pierwsze, można wykuć wnękę w istniejącym murze tak, aby drzwi mogły wjeżdżać w powstałą szczelinę. Pozwala to na zaoszczędzenie bardzo dużej powierzchni, a także wykorzystanie ściany, na której np. można ustawić szafę, komodę czy też inny mebel. Drugie rozwiązanie zakłada wybudowanie ścianki gipsowo-kartonowej przy już istniejącej ścianie. Stworzyć można dzięki temu specjalną wnękę dla drzwi. Pomimo stworzonej zabudowy, nie zmniejszy się powierzchnia użytkowa i można będzie zaoszczędzić więcej miejsca niż w przypadku zastosowania tradycyjnych drzwi.

Łatwiejsze w adaptacji są na pewno drzwi przesuwne (zobacz na rustykalneuchwyty.pl) naścienne. Można je z powodzeniem zamontować samodzielnie, ponieważ nie wymagają rozbudowanych prac murarskich. Zazwyczaj do ich montażu wystarczy wiertarka, poziomica oraz śrubokręt. Tego typu drzwi nie będą chowały się we wnęce, a będą nasuwały się na ścianę. W polu ich działania niestety nie można ustawić żadnego mebla, ale to i tak spora oszczędność miejsca niż wtedy, gdy stosuje się drzwi otwierane tradycyjnie.

Jak wykończyć podłogę przy drzwiach przesuwnych?

Drzwi przesuwne - na co zwrócić uwagę?
Drzwi przesuwne - na co zwrócić uwagę?

Nie trzeba rezygnować z wybranego materiału do wykańczania podłóg, gdy decydujesz się na drzwi przesuwne. Nie mają one żadnych większych wymagań. Większość z oferowanych na rynku systemów posiada jedynie górną szynę nośną, na której na specjalnych wózkach zawiesza się drzwi. Dzięki temu drzwi nie stykają się z podłogą, zatem można zastosować dowolny materiał do wykończenia podłogi. Nie będzie z tym żadnych większych problemów.

Drzwi przesuwne: jednostronne czy dwustronne?

W sprzedaży dostępne są dwa sposoby zamykania drzwi przesuwnych: jednostronne i dwustronne. W przypadku drzwi dwustronnych, trzeba mieć miejsce do schowania jednego ze skrzydeł, aby całość mogła się swobodnie przesuwać. W przypadku drzwi jednostronnych nie potrzebne jest miejsce do wsuwania skrzydła, ponieważ zsuwa się je po jednej stronie. Dostępne są także drzwi jednostronne dwuskrzydłowe, które rozsuwane są teleskopowo. Jest to nowoczesne, praktyczne rozwiązanie, które zyskuje na popularności. Na pewno warto rozważyć jego wybór.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny