Dym z piekarnika

Piekarnik w kłębach dymu

Wystarczy nawet odrobina sosu czy kawałeczek sera z pizzy na spodzie rozgrzanego piekarnika, by ten zaczął bardzo mocno dymić. Jedzenie, które spadło już po chwili, zaczyna wyglądać jak węgielek. W takiej sytuacji wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby otworzenie piekarnika, wyjęcie naczynia z jedzeniem, odczekanie, aż piekarnik wystygnie i umycie jego dna. Jednak, w wielu przypadkach, nie możemy ot tak po prostu wyłączyć piekarnika i przerwać pieczenia w jego połowie. Dzieje się tak chociażby w przypadku pieczenia ciasta. Co zrobić w takiej sytuacji?

Bohater w Twoim domu – soda oczyszczona

W takiej sytuacji powinnaś zwrócić się o pomoc do znanego wszystkim superbohatera – sody oczyszczonej. Ten produkt jest prawdziwym cudem i może wyczyścić wszystko. Soda pomoże Ci w pozbyciu się nieświeżego zapachu z lodówki czy pralki, wyczyszczeniu przypalonego żelazka, wypucowaniu łazienki na błysk. Teraz też w pozbyciu się dymu z piekarnika.

Gasimy pożar w piekarniku!

Jeśli w trakcie pieczenia z Twojego piekarnika zacznie wydobywać się dym, wyjmij jedzenie na minutę, żebyś miała wystarczająco dużo miejsca na manewr. Nie wyłączaj urządzenia – normalnie może dalej grzać. Ostrożnie rozsyp sodę na spodzie piekarnika, w miejscach przypaleń. Włóż jedzenie z powrotem do piekarnika i, najlepiej na niższym piętrze, umieść blaszkę z odrobiną wody, na którą będą spływały ewentualne soki z pieczeni. Nie przejmuj się chwilowym pożarem i kontynuuj pieczenie.

Pamiętaj, żeby po ostygnięciu umyć piekarnik – soda działa tylko doraźnie, na czas pieczenia.

Nieprzyjemny zapach z nowego piekarnika

Co w przypadku nowego piekarnika, z którego przy pierwszym użyciu wydobywa się dym i nieprzyjemny zapach? Najczęściej jest to spowodowane nieprawidłowym pierwszym użyciem sprzętu. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności otwórz instrukcję obsługi. Producent prawdopodobnie zawarł w niej informację o tym, by za pierwszym razem ustawić maksymalną temperaturę i moc i zostawić piekarnik na kilkanaście minut na tzw. puste pieczenie. Pamiętaj jednak, że jeśli problem utrzyma się dłużej, nie należy zwlekać ze zgłoszeniem się do specjalisty.

Arykuł powstał we współpracy ze specjalistami Neo24: https://www.neo24.pl/

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej