Dywan tkany ręcznie czy maszynowo? Poznaj zalety obu rozwiązań
Maszynowo wykonany dywan jest tańszy i łatwy w utrzymaniu. Z kolei ręcznie utkany jest wartością sam w sobie i bazuje tylko na naturalnych materiałach. Każdy z nich może być niepowtarzalną ozdobą wnętrz.
Fot. 1 Dywan Rope Grey tkany ręcznie
Zanim poznasz zalety obu rodzajów dywanów, dowiedz się najpierw, jak je rozpoznać. Na pierwszy rzut oka laikowi może się wydawać, że są bardzo podobne do siebie, wręcz identyczne. To jednak tylko pozory. Różnią się bowiem zarówno składem, jak i wykonaniem.
Dywany tkane ręcznie
Dywany handmade, czyli tkane ręcznie, są dziś traktowane wręcz jako dzieła sztuki. Kojarzą się z luksusem i bardzo wysoką jakością. Kiedyś były wyznacznikiem statusu społecznego, dziś ich dostępność jest znacznie większa. Początki tego typu dywanów sięgają czasów jeszcze przed naszą erą. Ich kolebką była Azja – tam przemysł wytwórczy rozwijał się najprężniej. Obecnie takie dywany najczęściej produkowane są w Iranie, Pakistanie, Indiach i Chinach. Wykonuje się je z wełny, juty, bawełny, jedwabiu oraz innych naturalnych materiałów.
– Choć pierwsze skojarzenie, jakie się zazwyczaj pojawia na myśl o dywanach tkanych ręcznie, to wzory orientalne, to jednak jest to myślenie błędne. Współczesne propozycje obejmują szeroką gamę różnorodnych kształtów oraz motywów – wyjaśnia Bożena Tomczyk, ekspert firmy KOMFORT. Potwierdzeniem tego jest np. dywan Rope Grey. Jego runo jest płasko tkane, a powstało z naturalnych materiałów takich jak wełna i wiskoza. Jest bardzo miękki, ale zarazem wytrzymały na ścieranie i odbarwienia. Ze względu na odcienie szarości, w jakich został wykonany, doskonale nadaje się przede wszystkim do wnętrz nowoczesnych i industrialnych.
Zalety dywanów tkanych ręcznie
Jakie są zalety dywanów tkanych ręcznie? Przede wszystkim ich tradycja, która dominuje nad nowoczesnością oraz bazowanie na naturalnych włóknach i materiałach. Te z kolei korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Dywany robione ręcznie mają też wiele innych zalet:
- tworzą izolację termiczną i dźwiękową,
- są bardzo przyjemne w dotyku,
- są trwałe w użytkowaniu – można z nich korzystać nawet przez kilka pokoleń,
- nie tracą na swojej wartości pomimo upływającego czasu,
- mają oryginalne wzory,
- są unikatowe.
Dywany tkane maszynowo
Jakie cechy wyróżniają dywany maszynowe? W ich przypadku, zamiast ludzkich dłoni, pracę twórczą wykonują maszyny nazywane krosnami elektrycznymi, które są zautomatyzowane i sterowane komputerowo. Proces ich wytwarzania jest znacznie szybszy, a wykorzystuje się w nim takie materiały jak wełna oraz włókna syntetyczne: poliester, polipropylen, akryl, jedwab artystyczny i nylon. Tego typu dywanem jest np. ASTERYA VINTAGE z kolekcji firmy KOMFORT, łączący w sobie styl vintage i kolor niebieski. Jest to duet dość niezwykły – energetyczny i ożywczy kolor połączony ze swego rodzaju „nobliwością” klasycznych ornamentów daje oryginalny efekt. Z nowocześnie urządzonymi wnętrzami z kolei świetnie będą komponować się takie dywany tkane maszynowo, jak np. FUSION GREY lub NEXUS SHAGGY TAUPE. Ten ostatni popularnie nazywany jest „włochaczem”. Charakteryzuje go bowiem długi i gruby włos, co sprawia, że jest puszysty i miły w dotyku. Dzięki temu jest doskonałym izolatorem ciepła oraz zapewnia dobrą akustykę.
Fot. 2 Dywan Asterya Vintage
Zalety dywanów tkanych maszynowo
Wysoka jakość dywanów tkanych maszynowo wynika z tego, że każdy z zastosowanych materiałów ma swoje unikalne właściwości. Tai dywan doskonale sprawdza się w domach, w których mieszkają alergicy uczuleni na kurz, roztocza lub owczą wełnę. Właściwości antystatyczne użytych w produkcji materiałów powodują, że dywany te nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu. Dywany z dodatkami syntetycznymi nie zmieniają kolorów ani zapachu w trakcie użytkowania. Ponadto są odporne na wilgoć i światło, nie są dla nich groźne mole oraz pleśń. W porównaniu z dywanami tkanymi ręcznie cena wytworzonych maszynowo jest niższa. Ich zaletą jest także łatwe utrzymanie w czystości. Na co dzień wystarczy regularnie je odkurzać, a w przypadku silnego zabrudzenia – wyprać.
Fot. 3 Dywan Nexus Shaggy Taupe
Sam widzisz, że dziś możesz wybrać spośród dywanów ręcznych i mechanicznych taki, który nie tylko będzie pasował do najróżniejszych stylizacji wnętrz, ale i posłuży Ci wiele lat. Zanim jednak zdecydujesz się na którykolwiek z nich, zmierz dobrze pomieszczenie, w którym będzie położony i zastanów się, w jakim otoczeniu się znajdzie. Czy lepiej sprawdzi się jaśniejszy, czy może ciemniejszy, stonowany, jednokolorowy lub z oryginalnym wzorem?
artykuł sponsorowany