Rosnące w szybkim tempie ceny i problemy z dostępnością surowca nie napawają optymizmem. W związku z węglem i ekogroszkiem pojawia się też wiele pytań i wątpliwości w kontekście najbliższej przyszłości.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są najpowszechniejsze fakty i mity na temat węgla i ekogroszku,
  • czy węgiel workowany choć droższy, może być bardziej ekonomiczny niż sprzedawany luzem,
  • czy z powodu wybuchu wojny na Ukrainie grozi nam całkowity brak węgla i ekogroszku.

Zanim przedstawimy najpopularniejsze fakty i mity na temat tego paliwa, kilka słów o samym ekogroszku.

Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo produkowane z węgla. Powstaje w procesie kruszenia, przesiewania i suszenia dużych brył, z których powstaje produkt końcowy, o właściwym rozmiarze.

Po przesianiu ekogroszek jest płukany, po to by usunąć z niego pył węglowy oraz miał. W takiej formie trafia do klienta, który może kupić ekogroszek workowany lub luzem.

Fakty i mity na temat ekogroszku

Jak w każdej kwestii, tak i o węglu i ekogroszku można usłyszeć wiele różnych opinii, które często mijają się z prawdą. Poniżej przedstawiamy fakty i rozprawiamy się z mitami na temat ekogroszku i podajemy kilka, niepodważalnych faktów.

Jeśli wahasz się czy taki rodzaj ogrzewania będzie odpowiedni – zachęcamy do przeczytania artykułu.

Ekogroszek to ekologiczne paliwo - fakt

Węgiel i ekogroszek nie są sobie równe. Ekogroszek ma znacznie czystszy skład, bo pozbawiony jest praktycznie siarki, popiołu czy wody. Ma też znacznie wyższą kaloryczność, co czyni z niego bardzo wydajne źródło ciepła.

Spalając tą samą ilość ekogroszku i węgla, uzyskamy więcej ciepła. To z kolei oznacza mniejsze zużycie paliwa, a więc większą wygodę ale i plus dla środowiska.

To prawda, że podczas spalania ekogroszku uwalnia się dwutlenek węgla. Jednak są to wartości niewielkie, jeśli wziąć pod uwagę globalne zanieczyszczenia generowane przez transport lotniczy, samochodowy, czy zużywaną codziennie energię. Dobrej jakości ekogroszek ma niską zawartość szkodliwych substancji np. siarki, co obniża jej emisję.

Ekologiczne jest nie tylko samo paliwo, ale i proces jego spalania. Od 2018 roku można kupić wyłącznie nowoczesne piece na ekogroszek klasy 5, które spełniają rygorystyczne normy emisyjności. Wydzielają kilkukrotnie mniej pyłu, związków gazowych czy tlenku siarki, w porównaniu ze starymi kopciuchami.

Podsumowując – przedrostek eko nie został dodany bez powodu i kupując dobrej jakości ekogroszek w workach można ogrzewać nim dom z czystym sumieniem. Worki są bowiem gwarancją zachowania wszelkich parametrów.

Każdy ekogroszek jest dobry – mit

Na rynku dostępne są różne rodzaje ekogroszku, a różnice w cenie są wyznacznikiem jakości opału. Mimo, że perspektywa zakupu taniego opału wydaje się kusząca, to nie warto iść tą drogą. O wyborze powinny decydować parametry, które wpływają na cenę, ale i proces spalania.

Poza wspomnianą wcześniej kalorycznością warto zwrócić uwagę na rozmiar ziaren, spiekalność, zawartość siarki i popiołu oraz wilgotność. Istotny jest także sposób, w jaki ekogroszek był przechowywany.

Ekogroszek workowany to lepszy wybór – fakt

Kiedyś jedyną dostępną opcją był ekogroszek sprzedawany luzem. Obecnie ogromnym zainteresowaniem cieszy się ekogroszek w workach. I nic dziwnego, bo takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Ekogroszek workowany jest znacznie łatwiejszy w transporcie i przechowywaniu. Zajmie też znacznie mniej miejsca w kotłowni, a w razie składowania na zewnątrz worki stanowią zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi. Są też gwarantem zachowania wszystkich parametrów.

Składowanie ekogroszku na zewnątrz, bez właściwego zabezpieczenia może spowodować obniżenie kaloryczności o nawet 30%. Ekogroszek workowany kosztuje co prawda więcej niż ten sprzedawany luzem, ale różnica nie jest mocno odczuwalna. Natomiast komfort jest nieporównywalnie większy. Więcej o zaletach ekogroszku workowanego można przeczytać tutaj: https://grzejemnieto.pl/wegiel-workowany-dlaczego-jest-lepszy-niz-ten-sprzedawany-luzem/.

Tani ekogroszek jest zły – mit

Niska cena nie zawsze jest jednoznaczna z tym, że jest to słabej jakości opał. Przeszukując oferty można natrafić na ciekawe okazje cenowe i promocje.

Czerwona lampka powinna zapalić się wtedy, gdy ceny u sprzedawcy są rażąco niższe niż u pozostałych – wówczas warto przyjrzeć się dokładnie parametrom opału. Taniej można natomiast kupić ekogroszek poza sezonem oraz kupując większe ilości.

Ekogroszek najlepiej kupić latem – fakt

Choć większość osób uzupełnia kotłownię w momencie gdy w prognozach pojawiają się zapowiedzi pierwszych przymrozków, to jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup opału w sezonie wiosennym. Ze względu na mniejszy popyt ceny są wtedy niższe – można wiec sporo zaoszczędzić.

W składach opału nie ma kolejek, a w sklepach internetowych dostawy realizowane są błyskawicznie. Latem mamy też więcej czasu na przeszukiwanie ofert. Poza sezonem łatwiej będzie kupić suchy ekogroszek. Nawet jeśli był składowany pod chmurką – miał czas, żeby przeschnąć.

Spalanie ekogroszku powoduje korozję stalowych kominów – mit

Nie jest to prawda. Za korozję komina odpowiada niewłaściwy rodzaj stali, z której komin został wykonany. Planując w domu instalację pieca na ekogroszek, należy wybrać komin ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej.

Istotna jest również jakość paliwa, a zwłaszcza zawartość siarki. Tlenek siarki, łącząc się z parą wodna tworzy kwas siarkowy, który jest niebezpieczny nie tylko dla komina, ale również dla pieca. Dlatego warto wybierać ekogroszek, o zwartości siarki nie większej niż 0,5%.

Kupując ekogroszek trzeba podać numer PESEL lub numer dowodu - fakt

Od 2012 roku produkty węglowe obłożone są podatkiem akcyzowym. Właściciele gospodarstw domowych, mogą być z niego zwolnieni, ale muszą spełnić określone warunki. Konieczne jest złożenie oświadczenia z deklaracją, że ekogroszek zakupiony został do użytku domowego.

Na oświadczeniu należy podać numer PESEL lub numer dowodu osobistego. Mimo, że jest to odgórny wymóg, a nie widzimisię sprzedawcy, wiele osób nie chce podawać danych. Wówczas podczas zakupu, sprzedawca ma obowiązek naliczyć podatek akcyzowy.

Ekogroszku może zabraknąć na polskim rynku – mit

Mimo, że Polska jest producentem węgla, to spore ilości tego paliwa importujemy. Naszym głównym dostawcą była Rosja, ale po agresji na Ukrainę ten kierunek importu został zamknięty. Na rosyjski węgiel zostało nałożone embargo i pojawiły się problemy z dostępnością surowca.

Posiadacze pieców na ekogroszek i węgiel z niepokojem patrzą w kolejny sezon grzewczy. Sytuacja jest niepewna, ale rząd uspokaja, że paliwa dla polskich odbiorców nie zabraknie. W planach jest m.in. zwiększenie wydobycia przez polskie kopalnie, a także import z innych kierunków (Kazachstan, USA, Australia).

Nie ma powodu do paniki, rozsądne wydaje się natomiast baczne obserwowanie sytuacji i wcześniejsze zaopatrzenie się w zapas opału.

Ekogroszek można kupić online – fakt

Nie trzeba ograniczać się wyłącznie do oferty lokalnych składów opału. W Internecie działa wiele sklepów internetowych, w których można kupić opał nie tylko taniej, ale i wygodniej.

Łatwiejsze jest samo przeszukiwanie ofert, bo nie trzeba jeździć od składu do składu – wszystko można sprawdzić bez wychodzenia z domu. Łatwiej trafić na atrakcyjną ofertę cenową i skorzystać z darmowej dostawy. Można też zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ zamówiony online ekogroszek trafia wprost pod drzwi.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej