Każdy, kto buduje, remontuje dom wolnostojący lub bliźniak, czy mieszkanie - rzadziej osoby inwestujące w dom w zabudowie szeregowej, ma kilka rodzajów ogrzewania do wyboru. Co będzie najlepszym rozwiązaniem?

Opcja pierwsza to ogrzewanie poprzez spalanie różnych paliw: gaz, ekogroszek, pellet, różnego rodzaju brykiety, węgiel, olej opałowy, drewno. Jednak bez względu na to, jak bardzo producenci zachwalają swoje produkty, zawsze mamy do czynienia z kilkoma zagrożeniami dla klimatu oraz dla nas samych. Mowa tutaj przede wszystkim o produktach ubocznych spalania – dwutlenek węgla oraz pyły PM 10 i PM 2.5, a także o cichym zabójcy – bezwonnym tlenku węgla.

Przeciwko systemom grzewczym opartym o spalanie świadczy także konieczność:

  • wydzielenia kotłowni i miejsca składowania opału,
  • wykonania instalacji wodnej do transportu ciepła (podczas transportu ciepła dochodzi do sporych strat),
  • zainstalowania skomplikowanej armatury w kotłowni – przede wszystkim pomp obiegowych, które bywają dość awaryjne i mogą być głośne podczas pracy.

Opcja druga to czysta energia elektryczna. Za wyborem systemów elektrycznych przemawiają przede wszystkim:

  • brak kotłowni, składu opału oraz szkodliwych produktów ubocznych procesu spalania,
  • bardzo wysoka sprawność urządzeń elektrycznych (w Polsce produkowane są energooszczędne panele grzewcze, mające zastosowanie w ogrzewaniu powierzchniowym na podczerwień), w połączeniu z dokładnymi regulatorami, gwarantuje wysoki komfort termiczny oraz energooszczędność,
  • stosunkowo niskie koszty inwestycyjne,
  • możliwość stworzenia ogrzewania niecentralnego, poprzez rozmieszczenie sterowników w każdym pomieszczeniu, a dzięki temu maksymalną kontrolę kosztów,
  • brak kosztownych przeglądów okresowych,
  • prosta obsługa,
  • systemy elektryczne są najbardziej przyjazne środowisku.

Dużo informacji odnośnie energooszczędnego ogrzewania elektrycznego znajduje się na stronie marki www.ogrzej.com.pl

Ogrzewanie elektryczne - w dobie nowoczesnych technologii grzewczych

Analizując zalety ogrzewania elektrycznego, koronnym argumentem jest możliwość samodzielnej produkcji paliwa. Nie jesteśmy w stanie wyprodukować lub samodzielnie wydobyć gazu, węgla, a drewno, własnym sumptem, możemy pozyskiwać tylko z lasów prywatnych. Energię elektryczną możemy sami wyprodukować, w naszej przydomowej elektrowni, przy użyciu słońca lub siły wiatru albo wody.

Najbardziej powszechna w naszym kraju jest energetyka słoneczna. Ceny instalacji fotowoltaicznych powoli, lecz systematycznie, spadają. Dodatkowo, instalując panele do produkcji energii elektrycznej, można skorzystać z dotacji w ramach rządowego programu Mój Prąd, a także z ulgi termomodernizacyjnej lub lokalnych (np. gminnych lub miejskich) programów dotacyjnych.

Ogrzewanie elektryczne, choć ma wiele zalet, nie jest całkiem idealne. Największym zagrożeniem są przerwy w dostawie energii elektrycznej.  Co prawda awarie sieci zdarzają się w Polsce stosunkowo rzadko i dosyć szybko są usuwane, ale można rozważyć czy warto inwestować w dodatkowe źródło ciepła. Idealnym rozwiązaniem w przypadku braku zasilania jest kominek lub coraz modniejsze piece skandynawskie, tak zwane „kozy”.

Polska - mamy świetne wyniki w produkcji paneli grzewczych

Kiedy już podjęliśmy najtrudniejszą decyzję i wybór padł na system elektryczny, pojawia się kolejny dylemat: co konkretnie wybrać? Wybór jest duży: pompy ciepła, ogrzewanie akumulacyjne, przewody lub maty grzejne w posadzce, kocioł indukcyjny, piec elektryczny centralnego ogrzewania, grzejniki konwektorowe, grzejniki promiennikowe w technologii podczerwieni…

Szukając punku równowagi między wartością systemu, kosztami eksploatacji, dostępną gamą urządzeń, poziomem jakości, pochodzeniem urządzeń, gwarancjami oraz certyfikatami, serwisem posprzedażowym - najwyższe notowania otrzymują promienniki podczerwieni [źródło] – STATYSTYKI POMIAROWE Z DANYCH ZEBRANYCH OD KLINETÓW PRZEZ WWW.OGRZEJ.COM.PL (ZAKRES 2012-2020 R).

Podobno cena czyni cuda, więc ile to kosztuje? Dla nowo budowanego domu o powierzchni
100 mwartość systemu ogrzewania podczerwienią wyniesie 10 000 – 12 000 zł z montażem [zrodło] – STATYSTYKI NA BAZIE WARTOŚCI WDROŻEŃ U KILKU TYSIĘCY KLIENTÓW (ZAKRES 2012-2020 R). Bardzo duży wpływ na cenę ma wybór regulatorów temperatury, ponieważ sterowniki z mnogością funkcji, najnowszym designem oraz z opcją sterowania przez internet bywają sporo droższe od najprostszych cyfrowych regulatorów. Jednak wybierając termostaty nawet z górnej półki kalkulacja dla omawianej nieruchomości nie przekroczy 14 500 zł. Dla porównania: wyposażenie tego samego domu w piec na ekogroszek połączony z ogrzewaniem podłogowym to wydatek rzędu 15 000 – 17 000 zł, a kocioł gazowy połączony także z ogrzewaniem podłogowym i przyłączem gazu to wydatek na poziomie 17 000 – 20 000 zł.

Wyposażenie domu w ogrzewanie elektryczne, poza odpowiednim zaprojektowaniem przyłącza energii elektrycznej, które jest i tak niezbędne, nie wymaga żadnych dodatkowych, kosztownych dokumentów – projektów, zgód, pozwoleń.

Koszty eksploatacji ogrzewania podczerwienią są porównywalne z kosztami ogrzewania gazem sieciowym. Do ogrzania nowobudowanego domu o powierzchni 100 mpotrzeba około 6000 kWh, więc rachunek za sezon grzewczy zamknie się na poziomie 3600 zł. Taką ilość energii może wyprodukować przydomowa elektrownia fotowoltaiczna, która potrzebuje około 30 m2, więc zmieści się prawie na każdym dachu.

Ogrzewanie promiennikami podczerwieni daje ogromne możliwości wykorzystania grzejników jako elementu wystroju wnętrz. Panele grzewcze instaluje się na ścianach lub sufitach, a ich kolor można dopasować do koloru wnętrza. Na panelach można także wykonać bardzo trwałe nadruki w jakości foto lub zamówić namalowanie obrazu. Dzięki temu grzejnik powieszony na ścianie, na wysokości 120-150 cm może stanowić dekorację. Po zainstalowaniu panelu powstaje około 1cm dylatacji. Tę przestrzeń również można wykorzystać do stworzenia dodatkowego, ozdobnego oświetlenia LED.

Klienci coraz częściej poszukują polskich produktów bardzo wysokiej jakości. W przypadku promienników podczerwieni nie stanowi to najmniejszej trudności. Polski producent oferuje panele w 100% produkowane i rozwijane w kraju, objęte dziesięcioletnią gwarancją , z  certyfikatem jakości TÜV. Co ciekawe, ich cena nie jest wcale wyższa od podobnych produktów pochodzących z azjatyckich rynków. Nie bez znaczenia jest także możliwość wspierania rodzimej przedsiębiorczości, czyli ludzi, którzy płacą podatki w Polsce oraz realnie wpływają na niski poziom bezrobocia. 

Inwestycja w elektryczne ogrzewanie promiennikowe wygląda bardzo korzystnie na tle innych systemów, a dodatkowo dzięki ogólnopolskiemu programowi Czyste Powietrze można otrzymać częściową refundację poniesionych kosztów. Warto także zasięgnąć języka w urzędzie gminy lub miasta, na terenie którego realizujemy inwestycję, ponieważ często funkcjonują lokalne programy dotujące niskoemisyjne rozwiązania grzewcze.

Zaufaj ludziom, którzy projektują z pasją

Bardzo ważne, a nawet kluczowe dla inwestora, który przecież nie musi znać się na wszystkim, jest fachowe doradztwo oraz wysoki poziom obsługi posprzedażowej. Wybierając produkty globalnych marek, bardzo często Klient traci swoją indywidualność. Doradca lub instalator pracujący dla ogromnej korporacji często nie traktuje Klientów i ich oczekiwań z należytą starannością. W przypadku korporacji ilość nie zawsze idzie w parze z jakością. Jeśli chcecie mieć Państwo pewność, że oddajecie swoją inwestycję w pewne ręce, to warto wybrać dystrybutora, który jest bezpośrednio powiązany z Polskim producentem, posiada wiele lat doświadczenia w doradztwie, sprzedaży oraz montażu systemów ogrzewania podczerwienią.

Zanim wybierzecie Państwo wykonawcę, dobrze jest poszerzyć swoją wiedzę m.in. przez czytanie fachowych blogów. Warto także poprosić potencjalnego wykonawcę o przedstawienie referencji oraz o skontaktowanie z Klientami, którzy już skorzystali z usług danej firmy.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej