Ewaporacyjny nawilżacz powietrza - opinie, cena, sposób działania, porady
Stając przed wyborem nawilżacza powietrza, targają nami często dylematy. Który będzie lepszy? Który zużyje mniej energii elektrycznej? Czy akurat ten będzie bezpieczny? Czy to się opłaca? Wszystkie te pytania są całkowicie naturalne. W końcu decydując się na coś, co ma poprawić komfort naszego życia, chcemy po prostu dobrze zainwestować. Taką inwestycją jest właśnie ewaporacyjny nawilżacz powietrza.
Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także ten artykuł o nawilżaczu ultradźwiękowym.

Nawilżacz ewaporacyjny – zasada działania
Nawilżacz ewaporacyjny działa w oparciu o zjawisko ewaporacji. Co to oznacza? Jest to proces naturalnego odparowywania wody umieszczonej w specjalnym wkładzie. Należy podkreślić, że zjawisko to jest całkowicie naturalnym i w dodatku najzdrowszym sposobem na poprawę wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Ponadto każdy nawilżacz ewaporacyjny posiada specjalną matę wymienną, która wstępnie oczyszcza powietrze.
Nawilżacz powietrza działający na zasadzie ewaporacji wyposażony jest także między innymi w specjalny wiatrak, którego zadaniem jest wymuszenie obiegu powietrza. Sprzęt zawiera również srebrną elektrodę lub innego rodzaju wkład o działaniu antybakteryjnym. Element ten odpowiada za czystość pary wydostającej się z nawilżacza. Warto zaznaczyć, że para wodna wydostająca się z nawilżacza ewaporacyjnego jest niewidoczna. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także artykuł o nawilżaczu powietrza z jonizatorem.
Urządzenia tego typu wykorzystywane są w pomieszczeniach takich jak biblioteki, archiwa, hale wystawowe czy zakłady produkcyjne. Na tej samej zasadzie co nawilżacz działają także panele ewaporacyjne. Dzięki nim można w nieinwazyjny sposób schłodzić powietrze wewnątrz pomieszczenia. Nie dość, że jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie, to w dodatku pozwala sporo zaoszczędzić. Inwestycja w panele ewaporacyjne zwróci się naprawdę szybko.
Nawilżacze powietrza: ewaporacyjny nawilżacz powietrza
Zalety oraz opinie konsumentów
Nawilżacze powietrza wykorzystujące zjawisko ewaporacji zdecydowanie przebijają inne sprzęty tego typu pod kątem właściwości. Zalety można by tutaj mnożyć. Wśród nich wymienia się m.in. wysoką energooszczędność, 100% naturalność działania, oczyszczanie powietrza z pyłków i kurzu (mata ewaporacyjna) oraz dużą wydajność.
Dodatkowo nawilżacze ewaporacyjne posiadają funkcję aromaterapii. Możliwa jest także regulacja poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Wszystkie te zalety są bardzo cenione przez konsumentów. Jednak pomimo to klienci niezbyt chętnie inwestują w ten rodzaj nawilżacza. Powód? Zbyt głośna praca urządzenia. To największa wada, jaką posiada nawilżacz ewaporacyjny. Co o tym sądzą konsumenci? W poszukiwaniu opinii postanowiliśmy sprawdzić fora internetowe.
Okazuje się, że ewaporacyjny nawilżacz powietrza posiada bardzo dobre opinie konsumentów. Jedyną rzeczą, na którą mogą skarżyć się klienci to dosyć głośna praca urządzenia, jednak wiele osób jest w stanie to zaakceptować. Jednymi z pożądanych cech są przede wszystkim wydajność, regulacja poziomu wilgotności oraz prosta budowa umożliwiająca łatwe użytkowanie nawilżacza.

Czym kierować się podczas zakupu?
Najważniejszą kwestią są parametry urządzenia. Kupując parowy, ewaporacyjny czy też ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, zawsze powinno się go dopasować do pomieszczenia, w jakim ma być umiejscowiony. Dotyczy to wielkości pomieszczenia. W przeciwnym wypadku nawilżacz nie będzie wydajny oraz nie spełni swojej roli. Niektóre urządzenia posiadają funkcję higrostatu (regulacja wilgotności) oraz jonizacji, co zdecydowanie działa na ich korzyść w oczach konsumenta.
Kolejna rzecz to pobór energii elektrycznej oraz wymiana poszczególnych części. Przed dokonaniem zakupu warto przyjrzeć się bliżej tym kwestiom. Decydując się na ewaporacyjny nawilżacz, należy pamiętać także, że mata ewaporacyjna wymaga wymiany co kilka miesięcy. Natomiast elektrodę antybakteryjną powinno się wymienić raz w roku.
Ciężko określić, czym jeszcze powinniśmy kierować się przy zakupie nawilżacza ewaporacyjnego. Model urządzenia z pewnością będzie zależał przede wszystkim od indywidualnych preferencji konsumenta. Na przykład niektórzy chcieliby, aby urządzenie było wyposażone w dodatkową funkcję aromaterapii. Inni z kolei nie tolerują olejków zapachowych. Tak więc właściwości sprzętu są tutaj kwestią indywidualną.
Jak przedstawia się cena nawilżaczy ewaporacyjnych?
W poszukiwaniu cen produktów przejrzeliśmy kilka ofert sklepowych. I tak na przykład w sieci sklepów RTVeuroAGD za zwykły nawilżacz powietrza marki Philips (44m2) zapłacimy około 550 zł. Sprzęt firmy Boneco (40m2) kosztuje z kolei około 720 zł. Podobna cena dotyczy nawilżaczy z Venty (około 780 zł). Z tą różnicą, że powierzchnia nawilżania wynosi zaledwie 20m2.
Nawilżacze z Venty są jednak bardzo cenione przez konsumentów, ponieważ działają na zasadzie 2w1. Oznacza to, że prócz efektywnego nawilżania powietrza, równie skutecznie je oczyszczają. W tym przypadku filtr stanowi woda. Dzięki temu urządzenie działa w całkowicie naturalny sposób. Najtańsze nawilżacze ewaporacyjne można znaleźć oczywiście na popularnych aukcjach internetowych (już od 220 zł).
Wybór nawilżacza powietrza to ważna decyzja, ponieważ poprzez dostatecznie nawilżone powietrze jakość naszego snu ulega znacznej poprawie. Dokonanie wyboru nie jest jednak proste. Jak ultradźwiękowy nawilżacz powietrza drażni swoim działaniem zwierzęta, tak nawilżacz ewaporacyjny swoją głośną pracą działa drażniąco na człowieka. Jednak większość klientów jest w stanie to zaakceptować, wybierając naturalność zawierającą się w ewaporacji. Nawilżacz ewaporacyjny to inwestycja warta rozważenia.