Farbowanie brwi

Czym jest henna?

Naturalna henna jest barwnikiem pozyskiwanym z roślin, którym można zafarbować nie tylko brwi, ale też włosy i rzęsy. Można zakupić ją niemal w każdej drogerii kosmetycznej, ale też większym markecie. Oczywiście, nie zawsze każdy produkt oznaczony jako „henna” będzie w 100 % naturalny – bowiem mnóstwo dostępnych na rynku tego typu kosmetyków zawiera sztuczne barwniki. Mimo to, jest to nadal jeden z najchętniej kupowanych produktów do koloryzacji włosków. Zamiast przyciemniać brwi farbą (co niektórym się, o zgrozo, w dalszym ciągu zdarza!), sięgnij po hennę – jest od farby bardziej delikatna oraz nie powinna wyrządzić żadnych szkód na buzi.

Zakupić można hennę w dwóch postaciach:

 • żel – tego typu henna zabarwi brwi nieco delikatniej i na krótszy okres czasu. Jeżeli zaczynasz przygodę z henną, warto będzie wybrać najpierw taki produkt.
 • proszek – mocniejszy od żelowej formy, a także barwiący włoski na zdecydowanie dłużej. Nadaje się doskonale do uzupełniania również ubytku w brwiach, gdyż… barwi skórę! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat farbowania włosów.

W jaki sposób dobrać kolor henny?

Naturalna henna do brwi powinna zostać zawsze odpowiednio do nich dobrana. Ważne, żeby nauczyć się zatem dobrze rozpoznawać swój typ urody – inaczej możesz uzyskać nieco… komiczny wygląd. Jesteś blondynką o jasnej cerze? Zatem, pasować będą brwi jasno-brązowe bądź grafitowy ich odcień. A może masz włosy rude? Wówczas świetnie sprawdzi się ciepły odcień brązu na włoskach. Jesteś szatynką albo brunetką? Idealny więc będzie jak najciemniejszy kolor henny. Pamiętaj, że kolor henny może na początku być nieco ciemny w każdym przypadku – jednak będzie się on „wymywał” z każdym kolejnym dniem. Nie zapomnij również, żeby zabieg powtarzać możliwie regularnie, ale też… z umiarem! W przeciwnym wypadku koloryzacja brwi może wcale nie dodać nam uroku, a jeszcze go… odebrać.

Nie daj się również wprowadzić w błąd – malowanie brwi farbą do włosów to najgorsze, co możesz zrobić! Niestety, ale w ten sposób możesz poparzyć skórę wokół oczu, nie uzyskać odpowiedniego odcienia, odbarwić trwale czoło albo w najgorszym przypadku… zepsuć wzrok. Pamiętaj więc, że farbą pod żadnym pozorem nie wolno koloryzować brwi!

Jak przyciemnić brwi?

Farbowanie brwi – co będzie potrzebne?

Oto lista składników, jakie potrzebować będziesz do prawidłowego zafarbowania brwi:

 • henna – może być to również trwała henna do brwi. Farbą do włosów brwi się… nie koloryzuje! Więc jej nawet nie bierz pod uwagę
 • woda utleniona
 • pojemnik do rozrobienia henny
 • waciki
 • pędzel do makijażu
 • żel / płyn micelarny i tonik
 • tłusty krem lub wazelina

Koloryzacja brwi henną – krok po kroku

 1. Przygotuj skórę oraz swoje brwi do zabiegu farbowania henną. Najpierw dokładnie oczyść całą twarz żelem lub płynem micelarnym, a później tonikiem. W ten sposób pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń.
 2. Nie reguluj brwi przed zabiegiem farbowania ich henną. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że przypadkowo nie podrażnisz sobie skóry znajdującej się w tych delikatnych partiach twarzy. Niestety, ale trwała henna do brwi czasem może to zrobić!
 3. Przygotuj koloryzującą mieszankę! Zmieszaj w tym celu krem wraz z aktywatorem, który jest wodą utleniającą. Bardzo często jest ona dołączana do zestawu, wraz z henną. Postaraj się, aby konsystencja wyszła dość gęsta i kremowa. Nie może ona w żaden sposób spływać z brwi, a także powinnaś być w stanie bez problemu ją nałożyć. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zmywaniu farby do włosów ze skóry?
 4. Udało się stworzyć jednolitą i gładką masę? A więc, teraz zacznij ją nakładać! Najlepiej będzie robić to przy pomocy skośnego pędzelka, jakim maluje się brwi. Właśnie on jest bowiem odpowiednio wyprofilowany i pomoże sprawnie rozprowadzić hennę po brwiach – zwłaszcza osobom, które z pędzelkiem do malowania brwi mają styczność… na co dzień! Obawiasz się, że pobrudzisz skórę wokół brwi? A więc, warto będzie zabezpieczyć ją za pomocą tłustego kremu bądź wazeliny!
 5. Farbowanie brwi rozpocznij od środka, a następnie przesuwaj pędzlem do zewnątrz. Właśnie w tym miejscu henna będzie „siedziała” na brwiach najdłużej. W tych też fragmentach kolor powinien być bardziej intensywny i wyrazisty, jak na samym początku brwi. Dlaczego warto stosować się tej reguły? Otóż, wówczas nie uzyskasz karykaturalnego efektu – tylko bardzo naturalny i subtelny. Brew nie może być jaśniejsza na końcu, a ciemniejsza na początku! Zawsze ciemniejsza musi być końcówka brwi oraz jej środek.
 6. Przetrzymaj mieszankę na brwiach przez około pięć minut, a maksymalnie do siedmiu. Pamiętaj, że dłuższe przetrzymywanie henny na brwiach może skutkować zbyt ostrym ich przyciemnieniem – a wówczas efekt może wyjść… bardzo nienaturalny!
 7. Zmyj hennę z użyciem wacika, którego zamoczysz uprzednio w ciepłej wodzie. I już, gotowe! Prawidłowo wykonany zabieg koloryzacji brwi henną powinien utrzymać się przez około 2 tygodnie. Wcale nie jest to takie trudne, prawda?
Młoda kobieta i farbowanie brwi, czyli koloryzacja brwi farbą, a także naturalna henna do brwi i jej stosowanie krok po kroku
Farbowanie brwi krok po kroku – jak naturalnie przyciemnić brwi?

Pamiętaj, że…

W niektórych przypadkach należy zachować wyjątkową ostrożność, jeżeli chodzi o proces farbowania brwi henną. Są bowiem sytuacje, które uniemożliwiają poprawne wykonanie zabiegu bądź całkowicie dyskwalifikują osobę do takiej koloryzacji. Nie można koloryzować brwi henną, jeżeli:

 • dotyczy nas jakiś stan zapalny skóry,
 • dotyczy nas choroba wzroku bądź uszkodzenie oczu,
 • mamy świeżo wydepilowane brwi
 • nosimy szkła kontaktowe – wówczas należy je bezzwłoczni… zdjąć!

Zanim zaczniesz farbować brwi henną, koniecznie wykonaj na niewielkim fragmencie skóry… próbę alergiczną. Jeżeli po upływie doby stan zafarbowanej skóry nie będzie nas niepokoił, wówczas spokojnie można przystąpić do farbowania brwi henną!

ikona podziel się Przekaż dalej