Farbowanie odzieży - sposoby, farby, informacje, wady i zalety

Nawet ubrania najwyższej jakości prędzej czy później stracą swój blask. Owszem proszki czy płyny do prania kolorów i bieli opóźniają ten proces. Jednakże przy dłuższym noszeniu blaknięcie tkanin to pewnik. Jest jednak skuteczne rozwiązanie tego problemu. W domu można przeprowadzić farbowanie odzieży. Ten niegdyś popularny proces obecnie wraca do łask. W tym i innych artykułach podajemy szereg informacji na jego temat.

Farbowanie różnych materiałów

Farbowanie odzieży można przeprowadzić samodzielnie w domu. Nie sprawia większych trudności. Da się to zrobić w pralce lub też w misce. Warto się zdecydować gdyż jest to przydatny proces. Za jego sprawą różne rodzaje wyblakłych lub poszarzałych ubrań odzyskują piękny wygląd. W wielu przypadkach całkowicie zmieniają barwę a więc i wygląd. To pozwala tanio odświeżyć garderobę. Co ważne barwieniu poddaje się także obrusy, bieżniki, zasłony, poszewki na poduszki. Farbowanie wykonuje się barwnikiem występującym w kilku odmianach. W sklepach dostępny jest akryl, anilina, plastizol i wersja naturalna.

Używając dobrej farby można zmienić kolor sukienki i spodni. Jednakże muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Najłatwiej da się zafarbować naturalne tekstylia. Chodzi tu o sploty lnu, jedwabiu, wełny i bawełny. Odświeżanie ciuchów z tkanin syntetycznych również jest możliwe. Pod warunkiem, że ilość sztucznych włókien nie przekracza 60%. Im więcej domieszek tym słabszy efekt. Żaden barwnik stosowany w warunkach domowych nie utrzyma się na ubraniach w pełni syntetycznych. Wykonanych z materiałów poliestrowych, akrylowych i octanowych. Ich zabarwienie możliwe jest w temperaturze 280°C.

Wiadomo już, co poddaje się farbowaniu. Zatem teraz opiszemy jak to zrobić. Pierwszym krokiem jest przygotowanie ubrań. Na początku zaleca się usunięcie wszelkich metalowych i plastikowych elementów. Takich jak guziki, zamki błyskawiczne, zatrzaski. Nie przyjmują farby, poza tym mogą nie pasować do nowego koloru. Następnie wybrane elementy garderoby należy wyprać. Konieczne jest pozbycie się tłustych plam i wszelkich zabrudzeń. Trzeba też pamiętać, że tkaniny farbuje się na kolor ciemniejszy od oryginalnego. Czyli z niebieskiego na czarno itp. Rozwinięcie powyższej tematyki znajduje się na naszej stronie.

Farbowanie odzieży w domu – opinie i cena

Jak zafarbować ubrania w domu? Można to zrobić na różne sposoby. Jednym z nich jest barwienie bez gotowania. Przeprowadza się je w misce lub wannie zabezpieczonej folią. Potrzebny jest barwnik działający w niższych temperaturach, jego cena nie jest wysoka. Na opakowaniu znajduje się opis jak go używać. To zazwyczaj płyn, który wlewa się do letniej wody w określonej dawce. Po dokładnym wymieszaniu do roztworu trafia ubranie. Kąpie się w nim przez pół godziny. Gdy nabierze intensywnego koloru, trzeba je wyjąć. Po tym pozostaje tylko opłukanie spodni czy sukienki w zimnej wodzie z dodatkiem łyżki octu.

Farbowanie bez gotowania nie zawsze jest możliwe. W przypadku ciuchów z wełny lub bawełny stosuje się inne metody. Rzecz jasna decyduje o tym również rodzaj farby. Najpierw, więc w emaliowanym garnku podgrzewa się wodę. Następnie do naczynia trafia płyn barwiący oraz ubranie. Całość trzeba doprowadzić do temperatury 30-60°C i gotować przez godzinę. Gdy zalecany czas upłynie, ciuchy należy płukać aż przestaną farbować wodę. Po tym wystarczy je odcisnąć i zostawić do wyschnięcia. Pora na ostatnią z podstawowych metod, czyli barwienie w pralce automatycznej.

Jak używać pralki do farbowania tkanin na czarno czy zielono? Ten sposób jest bardzo prosty i zbiera dobre opinie. Ubrania zgromadzone w bębnie polewa się barwnikiem. Nie trzeba dodawać żadnych detergentów i proszków. Uruchamiany cykl powinien pomijać pranie wstępne oraz wirowanie. Samo barwienie musi odbywać się w temperaturze 40-60°C i trwać nie dłużej niż 30 minut. Na koniec, tak jak w innych sposobach, przeprowadza się płukanie w zimnej wodzie. Można to zrobić ręcznie lub w pralce automatycznej. Po więcej szczegółowych informacji na temat farbowania ubrań zapraszamy na naszą stronę.