Farbowanie spodni, sukienki, kurtki czy jeansów – jak to zrobić?
Jesteś znudzona swoją starą sukienką albo spodniami? Nie trzeba od razu ich wyrzucać! Warto bowiem zastosować specjalne barwniki, które pozwolą zmienić kolor ubrania na… zupełnie inny! Farbowanie spodni lub barwienie kurki oraz koszulek stało się ostatnio modnym sposobem na przywrócenie starym ubraniom… nowego życia! Jak wygląda farbowanie sukienki oraz innych elementów odzieży? Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie!
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Farbowanie spodni
Barwienie ubrań – ważne informacje
Szacunkowo na jeden metr farbowanego ubrania potrzebować będziesz ok. 8 g barwnika. Dzięki zachowaniu właśnie takich proporcji, farbowanie jeansów może być bardziej intensywne i efektowne. Oczywiście, proporcjami można dowolnie manipulować – w zależności od tego, jaki stopień nasycenia chcesz mieć danego koloru na koszulce, spodniach czy spódnicy. Inaczej również będzie wyglądał kolor z owych proporcji na materiale lnianym bądź 100 % bawełnianym. Żeby więc zrobić to dobrze, powinnaś śledzić proces barwienia się materiału… na bieżąco. Wówczas będziesz w stanie dopasować go do swoich potrzeb.
Jak farbować ubrania? Najlepiej jest zaopatrzyć się w taką ilość barwnika, jaka jest konieczna – jeden barwnik to jeden kolor. Jednak już dwa połączone ze sobą mogą sprawić, że bluzka zafarbuje się na modne „ombre”! Możesz więc śmiało manipulować barwami – przecież nie musisz farbować wszystkiego wyłącznie… na czarno! Oczywiście, farbowanie butów ze skóry nie wchodzi w grę – jednak już materiałowe trampki… jak najbardziej!
Barwniki zawsze powinnaś dokładnie wypłukać z danego materiału. Koniecznie naprzemiennie w wodzie zimnej i ciepłej – wtedy upewnisz się co do tego, że dobrze usunęłaś sztuczny preparat z odzieży! Nie korzystaj też ze środków, jakie mogą naruszyć uzyskany kolor – np. środków do białych ciuchów. Taką odzież lepiej będzie płukać ręcznie, pod bieżącą wodą. Należy też zachować ostrożność – farbowanie ubrań na czarno (np. farbowanie kurtki) może skończyć się bowiem… zafarbowaniem armatury łazienkowej bądź kafelek! Koniecznie kontroluj więc cały proceder i na bieżąco usuwaj ewentualne zabrudzenia! Sprawdź także ten artykuł na temat farbowania ubrań.
Farbowanie jeansów – krok po kroku
Jeżeli chcesz nadać zupełnie nowy kolor starym spodniom, warto będzie przygotować sobie w tym celu:
- dowolne spodnie z jeansu
- barwnik do materiału
- 2 duże garnki
- szklankę do odmierzania proporcji (250 ml)
- sitko
- mieszadełko
- plastikowe miski
- Umieść spodnie w garnku wypełnionym ciepłą wodą. Pozostaw na kilka minut, mieszając od czasu do czasu.
- Rozpuść barwnik w wodzie – proporcje dobierz pod własne wymagania co do intensywności koloru, jaki chcesz uzyskać. Wlej wodę do garnka i zagotuj na kuchence.
- Dodaj do garnka rozpuszczony barwnik (przez sitko). Zamieszaj całość.
- Do garnka wrzuć spodnie i rozprostuj je w nim. Gotuj przez 30 minut, a następnie wyciągnij spodnie do pustej miski.
- Wsyp do garnka jedną garść soli / 1 l wody. Sól powinna się rozpuścić. Wówczas zamieszaj całość ponownie. Gotuj następne 30 minut, ciągle mieszając tkaniną w garnku. Farbowanie spodni dobiega końca!
- Wypłucz spodnie w zimnej wodzie – muszą stać się całkiem czyste. Wysusz, wyprasuj i… gotowe! Sprawdź także ten artykuł na temat farbowania tkanin.
Farbowanie kurtki, spodni czy sukienki
Farbowanie sukienki
Zanim umieścisz barwnik na jej tkaninie koniecznie zorientuj się, z czego właściwie sukienka jest uszyta. Przed potraktowaniem ubrania barwnikiem, koniecznie ją… wypierz – wówczas lepiej się przyjmie i nie pozostaną na niej żadne zabrudzenia. Mało tego, na nowych sukienkach często znajduje się sporo substancji chemicznych – ich również należy się pozbyć przed farbowaniem! Farbowanie butów rządzi się dokładnie tymi samymi zasadami – lepiej sprawdzić materiał i doczyścić go przed farbowaniem, niż działać pod wpływem impulsu. Jak zafarbować sukienkę? Przygotuj:
- starą lub nową sukienkę
- barwnik w wybranym kolorze
- pojemniki plastikowe
- sodę kalcynowaną
- mieszadełko
- Rozpuść ok. 500g sody w 5 litrach wody. Wymieszaj całość.
- Namocz ubranie w przygotowanym roztworze sody kalcynowanej. Zostaw na noc.
- Przepłucz pod bieżącą wodą do momentu, aż woda przestanie się barwić.
Farbowanie ubrań na czarno w pralce
Chcesz zmienić wygląd swoich jeansów, które np. kupiłaś w lumpeksie? Farbowanie spodni możesz przeprowadzić również… w pralce! Przygotuj:
- gumowe rękawiczki
- proszek do prania
- szklaną miskę
- barwnik
- gruboziarnistą sól
- metalową łyżkę
- wybielacz chlorowy
- ocet
- Wypierz spodnie, korzystając z bezzapachowego proszku do prania. Możesz także użyć odplamiacza, jeżeli są mocno zabrudzone Nie korzystaj z płynu do płukania!
- Pozostaw spodnie mokre, jeśli masz zamiar od razu zacząć ich farbowanie na inny kolor. Oczywiście, możesz je też wysuszyć i zafarbować innego dnia. Jednak wtedy konieczne będzie ich namoczenie w gorącej wodzie!
- Ubierz gumowe rękawiczki. Przesyp barwnik do szklanej miski i dodaj wodę – minimum 2 szklanki gorącej wody na 1 opakowanie barwnika. Wymieszaj całość za pomocą metalowej łyżki i odczekaj do momentu, aż barwnik rozpuści się. 1 szklankę gruboziarnistej soli dodaj do całości. Mieszaj do rozpuszczenia się soli.
- Wypełnij pralkę gorącą wodą, wlewając mieszankę z barwnika wody oraz soli. Dodaj do całości 1 szklankę octu i stołową łyżkę proszku do prania.
- Pozostaw mokre jeansy w pralce i nastaw ją na cykl prania minimum 30 minut. Kiedy pralka zakończy pracę, wyciągnij spodnie i przepłucz je pod bieżącą wodą – musisz płukać je do momentu, aż woda będzie całkiem czysta.
- Jeszcze raz przepierz spodnie – w ciepłej wodzie w pralce, z samym proszkiem do prania. Wyciągnij z pralki, rozwieś na suszarce i… poczekaj, aż wyschną.
- Aby wyczyścić pralkę, możesz nastawić kilka cykli – bez żadnych ubrań wewnątrz! No chyba, że będą to czarne ubrania, którym nie będzie straszny czarny barwnik.
- Czyścisz pralkę piorąc „na pusto”? A więc, warto będzie dodać do takiego prania ok. 2 szklanki wybielacza. Po praniu, dokładnie wytrzyj każdy jeden zakamarek pralki z pomocą… wybielacza! Zrób to możliwie szybko, żeby w pralce nie doszło do trwałych odbarwień! Bo te ciężko będzie już później… usunąć!