Farbowanie tkanin krok po kroku

Lista przydatnych przedmiotów

Farbowanie ubrań w pralce jest bardzo dobrym pomysłem, kiedy chcemy odświeżyć swoją garderobę – bądź większą jej część. Co jednak, kiedy zależy nam na zafarbowaniu np. jednego t-shirtu? Wówczas warto będzie zrobić to na… kuchence gazowej czy indukcyjnej! Czego dokładnie będziesz potrzebować do takiego farbowania? Oto lista potrzebnych przedmiotów:

  • ubranie do zafarbowania (może być wykonane z bawełny, lnu czy też z poliestru)
  • barwnik do tkanin
  • garnek ok. 3 litrowy lub większy (x 2)
  • szklanka 250 ml (do odmierzania proporcji)
  • sitko
  • element do mieszania
  • puste plastikowe miski

Farbowanie spodni – jak to zrobić?

  1. Włóż farbowaną tkaninę do garnka z ciepłą wodą i zostaw tam ją na kilka minut (musi się dobrze namoczyć). Zamieszaj nią kilkakrotnie.
  2. Rozpuść barwnik w 1 l wody. Wsyp barwnika tak dużo, jak mocny chcesz uzyskać dany kolor (tak ustalisz stopień jego intensywności). Wymieszaj dokładnie całość – nierozpuszczony barwnik może zostawić na ubraniu ciężkie do usunięcia… ślady!
  3. Wlej do garnka wodę, ustaw na kuchenkę i zagotuj.
  4. Wlej wodę z barwnikiem do wody, która się gotuje (możesz przelać przez sitko). Zamieszaj.
  5. Włóż spodnie do garnka i powoli je w nim rozprostuj. Mieszaj równomiernie, gotując przez ok. pół godziny.
  6. Wyciągnij spodnie do miski, która będzie pusta. Wsyp do garnka jedną garść wody / 1 l wody. Mieszaj do momentu, aż sól się całkiem rozpuści. Włóż spodnie i zamieszaj ponownie. Gotuj kolejne pół godziny, stale obracając tkaniną.
  7. Wyciągnij spodnie i włóż do miski z zimną wodą – płucz do momentu, aż woda będzie czysta. Pozostanie już tylko suszenie, wyprasowanie spodni i… można ruszać w miasto! Sprawdź także ten artykuł na temat wybielania ubrań.

Barwnik do tkanin – jak z niego korzystać?

Farbowanie tkanin – wszystko, co trzeba wiedzieć

Zanim wrzucisz bluzkę z bawełny, lnu lub z poliestru do barwnika poczytaj czy… możesz to zrobić. Mało tego, ubrań tych nie można potraktować barwnikiem bez dobrego ich wyprania. Jeżeli więc kupiłaś np. biały t-shirt do zafarbowania wiedz, że w fabrykach jest sporo chemicznych substancji – trzeba je wykluczyć więc przed zafarbowaniem! Tkaninę można zafarbować na kilka sposobów, np. poprzez farbowanie ubrań w pralce. Żeby zafarbować ciuchy w mieszkaniu, trzeba wyposażyć się w:

  • ubrania do zafarbowania
  • barwnik do tkanin
  • sodę kalcynowaną
  • pojemniki
  • mieszadełka
  • ubrania ochronne
Farbowanie tkanin, w tym farbowanie spodni i farbowanie ubrań w pralce oraz polecany barwnik do tkanin
Farbowanie tkanin krok po kroku – zobacz, w jaki sposób zmienić kolor tkanin

Rozpuść 500 g sody w 5 l wody. Wymieszaj. Namocz ubranie w roztworze sody kalcynowanej i zostaw je tam na całą noc (a minimum na pół godziny). Nie spiesz się! Pamiętaj też, że soda wysuszyć może skórę rąk – lepiej więc przed kontaktem z nią ubrać gumowe rękawiczki. W ten sposób zafarbujesz wybrany materiał.

O czym trzeba pamiętać podczas farbowania tkanin?

  1. Na każdy metr tkaniny szacuje się, że potrzeba około 8 gram barwnika. Takie proporcje pozwolą uzyskać najbardziej intensywny kolor na ubraniu. Jednak już proporcje te mogą wyglądać inaczej, gdy będziesz chcieć zafarbować tkaninę inną, jak 100 % bawełny. Najlepiej jest śledzić proces koloryzacji materiału na bieżąco i dopasować go do swoich oczekiwań. A może zainteresuje cię także ten artykuł o farbowaniu ubrań?
  2. Najkorzystniej będzie zaopatrzyć się w taką ilość barwnika, jaka będzie potrzebna. Jeden barwnik stworzy jeden kolor. Dwa zmieszane mogą zrobić swego rodzaju ombre na bluzce. Trzy barwniki mogą utworzyć na t-shircie np. tęczę. Cztery z kolei mogą pomóc w zrobieniu efektu „przydymionych” kolorów (gdy pokusisz się do kolorowych barwników dodać czarny). Oczywiście, możesz ze sobą zmieszać dowolny kolor – ograniczać może wyłącznie… wyobraźnia.
  3. Rzecz jasna, należy barwnik wypłukać z tkaniny – w wodzie zimnej, ciepłej i znowu w wodzie zimnej. Wówczas okaże się, czy barwnik na pewno został poprawnie wypłukany z ubrania. Kiedy będzie puszczał farbę, należy zmienić wodę i powtórzyć płukanie po raz kolejny.
  4. Pod żadnym pozorem nie używaj do prania w ciepłej wodzie środków przeznaczonych do białych ciuchów! Mogą się bowiem uszkodzić i naruszyć barwnik. Pamiętaj też, że nie musisz prać czy płukać wyłącznie pod bieżącą wodą. Aby wypłukać tkaninę, wystarczy użyć miski pojemnej na przynajmniej 3 litry – zależnie oczywiście od wielkości farbowanego materiału. Kiedy już tkanina będzie zafarbowana i wypłukana, można będzie ją następnie wysuszyć i wyprasować.
  5. Pamiętaj również o ostrożności, jeżeli będziesz płukał zafarbowane ciuchy nad wanną czy zlewem. W procesie nadawania koloru ciuchom trzeba być wyjątkowo ostrożnym – barwnik można usunąć z kafelek czy armatury łazienkowej. Jednak już bardzo ciężko będzie go wywabić… z fug!

ikona podziel się Przekaż dalej