Farbowanie ubrań krok po kroku – sprawdź, jak zrobić to samodzielnie
Farbowanie odzieży to z jednej strony dobra zabawa, a z drugiej szansa na danie ulubiony częściom garderoby nowego życia. Barwienie tkanin nie należy do trudnych zadań i każdy z powodzeniem może przeprowadzić je w domu. Sprawdź, jak przefarbować ciuchy oraz właściwie czym farbować ubrania.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o farbowaniu odzieży.
Farbowanie ubrań – sposób na ich nowe życie
Jeśli ulubione części garderoby straciły swój dawny blask, a ich kolor nie jest już tak intensywny, istnieje skuteczny sposób na przywrócenie im dawnej świetności. Mowa oczywiście o farbowaniu. Dziś z pomocą przychodzą gotowe barwniki, dawniej wykorzystywano wyłącznie naturalne metody, na przykład barwiąc tkaniny przy użyciu liści brzozy (kolor zielony), łupin cebuli (kolor brązowy), kurkumina (kolor żółty) czy owoców czarnego bzu (kolor fioletowy).
Najtrudniejsze do osiągnięcia w sposób naturalny od wieków były kolory niebieski i czerwony, dlatego też ubrania w tych kolorach były najdroższe. Dziś żadna barwa nie stanowi wyzwania, gdyż ciuchy można z powodzeniem zafarbować przy użyciu gotowych produktów.
Przy farbowaniu warto kierować się zasadą, że jaśniejsze ubranie barwimy na ciemniejszy kolor. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że najlepszą bazę stanowi kolor biały. To na nim najłatwiej osiągnąć satysfakcjonujący efekt, a tym samym to świetny sposób na odratowanie poplamionych lub poszarzałych ubrań.
Czym farbować ubrania, czyli polecane farby do farbowania tkanin
Na rynku znaleźć można produkty w cenie już kilku złotych, które z powodzeniem pozwolą nam przefarbować ulubione ciuchy. Na uwagę zasługuje na przykład barwnik do tkanin marki Argus, który kosztuje zaledwie około 2,50 zł za opakowanie 15 g. Farbowanie odzieży z jego udziałem można przeprowadzić na kilka sposobów, a nadaje się do zmiany koloru ciuchów z takich tkanin, jak bawełna, jedwab, len, stylon, trykotaż, a także tkanin mieszanych, które nie zawierają więcej niż połowę materiałów syntetycznych. Zasada jest bowiem taka, że im bardziej syntetyczny materiał, tym mniejszej intensywności barwy możemy się spodziewać.
Farby do farbowania tkanin Argus występują w wielu kolorach, w tym także umożliwiają barwienie tkanin i ciuchów na czarno oraz na niebiesko, oferując specjalny barwnik do jeansu. Takie farbowanie spodni pozwoli na przywrócenie im dawnego intensywnego koloru, który z czasem po prostu uległ spraniu. Opakowanie barwnika o wadze 15 g wystarcza na zafarbowanie około 0,5 kg ubrań. Na farbowanie sukienki czy też farbowanie spodni z bawełny powinno zatem wystarczyć. A może zainteresuje cię także ten artykuł o malowaniu i farbowaniu butów?
Popularnym produktem na rynku są także farby do farbowania tkanin marki Simplicol. Za opakowanie przyjdzie zapłacić około 30 zł. W ofercie marki znaleźć można także dedykowany utrwalacz do kolorów, a niektóre produkty posiadają go już w swoim składzie. Produkt nadaje się zarówno do farbowania w pralce w temperaturze 40 stopni Celsjusza, jak i do farbowania ręcznego. Jest przeznaczony do barwienia tkanin z bawełny, lnu, wiskozy oraz mieszanych. Jest dostępny w 18 kolorach, w tym oczywiście służy do farbowania na czarno i do jeansów.
Farbowanie ubrań i tkanin barwnikami – sposoby
Jak przeprowadzić na przykład farbowanie sukienki z bawełny w domu? Można to zrobić na dwa sposoby, jednak przygotowanie ciuchów w obu przypadkach jest takie samo. Ubranie musi być oczywiście wyprane i pozbawione plam. Zanurzamy je w ciepłej wodzie na około kwadrans, a w tym czasie w osobnej misce przygotowujemy roztwór barwnika zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Najczęściej zalecane będzie dodanie soli.
Farbowanie tkanin możemy wykonać ręcznie lub w pralce. W pierwszym przypadku konieczne będzie gotowanie ubrań w emaliowanym naczyniu. Wybieramy na tyle duży garnek, by elementy garderoby mogły się z nim swobodnie zanurzyć. Wlewamy wodę i podgrzewamy, a następnie wlewamy przygotowany, rozpuszczony barwnik i wkładamy ciuchy. Mieszamy, doprowadzamy do temperatury mieszczącej się w przedziale od 30 do 60 stopni Celsjusza i gotujemy przez około godzinę, ciągle mieszając. Po upływie wyznaczonego czasu części garderoby płuczemy w zimnej wodzie kilkakrotnie – aż do momentu, gdy woda będzie czysta. Odciskamy i pozostawiamy do wyschnięcia. Ważne, aby farbowanych ubrań nie suszyć na słońcu.
Farbowanie ubrań w pralce jest z całą pewnością o wiele bardziej wygodne. Ustawiamy pranie w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza, pomijając pranie wstępne oraz wyłączając wirowanie. Przygotowany uprzednio, rozpuszczony barwnik wlewamy bezpośrednio do bębna pralki i uruchamiamy pranie. Barwniki przeznaczone do prania w pralce nie powodują w niej uszkodzeń, a ewentualne zanieczyszczenia można usunąć łatwo przy pomocy wody z detergentem.
Farbowanie ubrań domowymi sposobami
Znanym od lat sposobem na domowe farbowanie tkanin jest użycie esencji z herbaty. Oczywiście jedyny odcień, jakiego możemy się spodziewać, to beżowy, ale z całą pewnością jest to tani i prosty sposób na nadanie drugiego życia białym, poszarzałym elementom garderoby, przede wszystkim bieliźnie.
Wszystko, czego potrzeba, to opakowanie około 100 torebek najtańszej herbaty, woda i ocet. Herbatę zalewamy gorącą wodą (około 1,5 litra) i pozostawiamy do zaparzenia na około kwadrans. Po tym czasie usuwamy i dokładnie odciskamy torebki, a herbatę uzupełniamy kolejnym 1,5 l wrzącej wody. Do przygotowanego „barwnika” wkładamy ubrania i podgrzewamy na wolnym ogniu aż do osiągnięcia preferowanej intensywności koloru (przez około godzinę), ciągle mieszając. Regularne mieszanie zapewni równomierność farbowania ubrań.
Zafarbowane herbatą ubrania możesz jeszcze wypłukać w wodzie z octem, by utrwalić ich kolor, a następnie odcisnąć i pozostawić do wyschnięcia. W tym przypadku także ważne jest, by nie suszyć ciuchów na słońcu. Oczywiście, jeśli nie posiadasz dużo ciuchów do farbowania, proporcje herbaty można dowolnie zmieniać i zakupić mniejsze opakowanie.