Farbowanie ubrań w pralce

Barwnik do tkanin – jaki wybrać do pralki?

Chciałabyś nieco ulepszyć swoje stare spodnie? A może nie masz pomysłu, w jaki sposób je odświeżyć? Farbowanie na czarno będzie zawsze dobrym pomysłem – to bowiem uniwersalny kolor, który można zestawić z większością elementów garderoby, jakie znajdują się w szafie każdej kobiety. Farbowanie tkanin na zimno to dobra metoda – jednak jeszcze lepszym i mniej czasochłonnym okazuje się… farbowanie ubrań w pralce! Oto spis potrzebnych do zafarbowania ubrań elementów:

  • szklana miska
  • bezzapachowy proszek do prania
  • rękawiczki gumowe
  • sól gruboziarnista
  • barwnik do tkanin (np. Argus lub Dylon)
  • ocet
  • wybielacz chlorowy
  • metalowa łyżka

Farbowanie spodni w pralce – krok po kroku

  1. Aby zacząć farbowanie ubrań w pralce, zawsze należy je uprzednio wyprać w bezzapachowym proszku do prania. Możesz też dodać odplamiacz, jeżeli np. jeansy są brudne od trawy. Pamiętaj o tym, ponieważ barwienie jeansu nie wyjdzie dobrze na… ubrudzonych spodniach!
  2. Zostaw po praniu spodnie mokre, jeśli chcesz przejść do farbowania od razu. Przy chęci barwienia ubrań w inny dzień, możesz je wysuszyć – jednak już przed procesem farbowania trzeba będzie zamoczyć je w gorącej wodzie.
  3. Załóż gumowe rękawice, a następnie wsyp barwnik do szklanej miski. Dodaj wodę (ok. 500 ml na 1 opakowanie).
  4. Wymieszaj barwnik metalową łyżką i poczekaj, aż się rozpuści.
  5. Dodaj do mieszanki jedną szklankę gruboziarnistej soli. Wymieszaj do rozpuszczenia się.
  6. Wlej do pralki mieszankę z barwnika (z wodą i solą). Do całości dodaj szklankę octu oraz łyżkę (stołową) proszku do prania. Wrzuć spodnie i nastaw pranie na minimum pół godziny.
  7.  Po praniu wyciągnij spodnie i je przepłucz. Musisz je płukać do momentu, aż woda będzie czysta.

8. Przepierz spodnie tak, jak zawsze. Rozwieś do wyschnięcia.

9. Wyczyść pralkę poprzez nastawienie jej na kilka cykli – bez ubrań. Chyba, że chcesz jeszcze przeprowadzić np. farbowanie na czarno innych ubrań bądź odświeżyć je, jeśli używałaś czarnego barwnika.

Kolorowe barwniki, a także farbowanie ubrań w pralce automatycznej i farbowanie tkanin na zimno oraz inne domowe sposoby
Farbowanie ubrań w pralce – zobacz, jak farbować tkaniny w domu

10. Dodaj do pralki wybielacz, jeżeli będziesz czyścić pralkę bez ubrań w środku. Następnie, dokładnie powycieraj każdy zakamarek wybielaczem.

Pamiętaj, że farbowanie ciuchów w pralce będzie o wiele szybsze, jak chociażby farbowanie tkanin na zimno czy ręczne farbowanie odzieży na gorąco! Jeśli boisz się przeprowadzić farbowanie w swojej pralce, sprawdź także ten artykuł o sposobach na farbowanie ubrań.

Farbowanie odzieży w pralce automatycznej

Czy farbowanie ubrań w pralce jej… zaszkodzi?

Farbowanie ubrań pod żadnym pozorem nie zepsuje pralki! Jeżeli farba zostanie w jakimś jej miejscu, z całą pewnością zniknie z pralki, kiedy ponownie ją uruchomisz. Oczywiście, poleca się zaraz po farbowaniu barwnikami ubrań wstawić pralkę „na pusto” – wówczas najlepiej się doczyści.

Czasami może się zdarzyć, że podczas farbowania zostanie zabarwiona gumowa uszczelka w pralce. Wystarczy jednak usunąć ślady za pomocą wybielacza 5-10 % – np. poprzez starcie barwnika nasączoną wybielaczem gąbką. Jeżeli pralka będzie miała kamień czy osad z proszku, to farba może zostać również na takich plamach… zostać. Warto więc potraktować wówczas pralkę odkamieniaczem bądź specjalistycznym środkiem do czyszczenia pralek. Żeby problem się jednak w ogóle nie pojawił, najlepiej będzie regularnie odkamieniać pralkę i czyścić ją nie tylko od zewnątrz – ale też w środku!

Farbowanie tkanin – co jeszcze warto wiedzieć?

  1. Po farbowaniu w pralce ciemnych kolorów z powodzeniem będziesz mogła prać jasne rzeczy. Warto po cyklu farbowania nastawić pralkę kilka razy „na pusto” bądź z dodatkiem środka piorącego. Dzięki temu, resztki barwnika na pewno znikną – zostaną bowiem z pralki wypłukane.
  2. Decydując się na profesjonalne barwniki do tkanin takie, jak marki Dylon, ciuchy na pewno zachowają swoje właściwości. Nie ma mowy, że odzież się zniszczy! Trzeba jednak pamiętać, żeby lepiej nie wstawiać ciuchów pofarbowanych barwnikiem razem z innymi elementami garderoby. Lepiej przed praniem oddzielić od siebie taką odzież i prać ją osobno – wówczas nie będzie ryzyka, że kolor barwnika osadzi się np. na… białej koszulce czy spodniach!
  3. Pamiętaj również o tym, że zachowując wskazówki wskazane w artykule oraz przestrzegając zaleceń producentów barwników do tkanin, można z powodzeniem pofarbowaną odzież zarówno prasować, jak i suszyć!
  4. Profesjonalne barwniki, np. producenta Argus, przeznaczone są do barwienia wielu rodzajów tkanin – bawełny, jedwabiu, lnu, stylonu, trykotażu czy materiałów nie zawierających więcej, jak połowę domieszek syntetycznych. Nie zapomnij, że na sztucznych materiałach barwnik będzie o wiele mniej… intensywny!
ikona podziel się Przekaż dalej