Farbowanie włosów - metody, rodzaje farb, porady praktyczne

Koloryzacja włosów wydaje się dość skomplikowaną czynnością. Faktycznie może się taka okazać, gdy operuje się dwoma kolorami. Sporej wiedzy i umiejętność wymaga także samodzielne mieszanie barw. Jeśli jednak chodzi o zmianę odcienia o jeden, dwa tony, nie jest to trudne. Można to zrobić w domu samemu. Trzeba tylko poznać rodzaje farb i metody działania. Informacje na ten temat i inne, cenne porady znajdują się na naszej stronie.  

Czym farbować włosy?

Farbowanie włosów jest czynnością znaną i stosowaną od wieków. Kiedy podjęto pierwsze próby zmiany koloru włosów? Prawdopodobnie nastąpiło to już w rządzonym przez faraonów Egipcie. Z całą pewnością malowanie włosów było praktykowane w starożytnej Grecji oraz Rzymie. Przez lata skład używanych farb był zdominowany przez składniki roślinne, siarczany czy też tlenek ołowiu. Dopiero w początkach XX wieku wynaleziono pierwszą syntetyczną mieszankę nieszkodliwą dla zdrowia. Obecnie koloryzacja ma dwa główne zastosowania. Pierwsze to potrzeba zamaskowania siwych włosów. Natomiast drugim jest chęć zmiany wizerunku.

Czym współcześnie farbuje się włosy? Do dyspozycji są cztery rodzaje preparatów. Pierwsze miejsce na liście zajmują farby tymczasowe. To nietrwałe środki koloryzujące. Osadzają się na powierzchni włosów. Nie wnikają w ich strukturę, kolor zazwyczaj całkowicie znika po kilku myciach głowy. W tej grupie znajdują się farby jedno i kilkudniowe, żele farbujące, szampony, pianki. Kolorowanie można także przeprowadzić farbami półtrwałymi. Są to zazwyczaj kremy i szampony wnikające w korową warstwę włosa. Dają dłuższy efekt niż środki opisane powyżej. Barwa dzięki nim uzyskana utrzymuje się do 25 umyć. Zanika stopniowo, powoli blaknąc.

Farbowanie włosów przeprowadza się także naturalnymi preparatami. Najbardziej znanym przedstawicielem tej grupy jest henna. Uzyskuje się ją z liści i pędów krzewu o nazwie lawsonia. Malowanie henną nie jest trwałe i może uczulać. Jednakże nie szkodzi włosom a wiele takich farb zawiera pożyteczne kwasy owocowe i proteiny roślinne. Natomiast w skład ostatniej grupy wchodzą profesjonalne produkty. Barwienie farbą fryzjerską jest trwałe, bowiem pigment wnika głęboko w strukturę włosów. Dostępne środki często zawierają amoniak i utleniacze, co przy częsty stosowaniu może szkodzić włosom.

Jak dobrać kolor farbowanych włosów?

Jak prawidłowo pofarbować włosy samemu? Wszystko zaczyna się od wyboru barwy. Na początek ważna ogólna zasada. Mówi, że wybrany odcień powinien różnić się od naturalnego o nie więcej niż dwa tony. Zarówno w przypadku rozjaśniania jak i przyciemniania. Jeśli chodzi o farbowanie na dwa kolory zawsze warto udać się do fryzjera. Profesjonalne porady są w tym względzie na wagę złota. Wracając do wyboru barwy, dopasowuje się ją do rodzaju cery, typu urody oraz koloru włosów. Opiszemy typy karnacji będące pierwszym kryterium, które bierze się pod uwagę. Ogólnie dzieli się ją na wersję jasną oraz ciemną.

Jasna karnacja występuje w kilku odmianach. Pierwszą jest cera alabastrowa mająca chłodny odcień. W tym przypadku włosy można farbować na blond, jasny i ciemny. Dopuszczalne są także rudości i brązy. Kolejne wersje to cery różowe i brzoskwiniowe. Przy pierwszej z wymienionych stosuje się blondy i jasne brązy. Unikać należy natomiast ciepłych barw. Karnacja brzoskwiniowa jest jasna i ciepła. Zatem najlepiej komponuje się z farbą koloru blond i brązem. Nie można zapominać o cerze naczynkowej. Osoby, u których występuje powinny unikać pigmentu rudego i czerwonego. Zalecane odcienie to ciepły blond i brąz.

Oliwkowa cera zalicza się już do grupy ciemniejszych. Pozwala na użycie ciemnych blondów, doskonale komponuje się z brązem i czernią. Jakie farby współgrają z najciemniejszymi kolorami skóry? Polecany jest kasztanowy brąz, czerń, wiśnia, orzech, barwa czekoladowa, ciemny rudy. Blond nie jest najlepszym rozwiązaniem. Sprawdza się w zasadzie tylko, jako pasemka. Jednak trzeba pamiętać, że operowanie dwoma kolorami nie jest łatwe. Wspominaliśmy, że kolorowanie włosów powinny być dopasowane do typu urody i koloru oczu. By dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszamy na naszą stronę. Tam też rozwijamy powyższe zagadnienia.

Jak pofarbować włosy w domu? – przydatne porady

Malowane czy też farbowane włosy pozwalają całkowicie zmienić dotychczasowy wygląd. Bez względu na to czy chodzi o kolorowanie na blond czy czerń. Odcień można zmienić samodzielnie, trzeba tylko przestrzegać pewnych zasad. Po pierwsze najlepiej trzymać się prostych rozwiązań. Rozjaśniać lub przyciemniać o maksymalnie dwa tony. To pozwoli uniknąć wpadek, szczególnie początkującym. Spektakularne zmiany na dwa kolory czy inne fajerwerki najlepiej zostawić profesjonalistom. Zawsze trzeba dokładnie czytać instrukcję na opakowaniu farby i postępować tak jak radzi. Pamiętając o wspomnianych powyżej zasadach doboru koloru.

Farbowanie włosów zawsze trzeba poprzedzić testem uczuleniowym. Nawet, jeśli cały czas korzysta się z tej samej farby. Na dwa dni przed koloryzacją należy nałożyć jej małą ilość na skórę za uchem. Jeśli przez 48 godzin nie pojawi się wysypka, swędzenie czy pieczenia, farba jest bezpieczna. Przez przynajmniej dwa dni przed zmianą koloru nie powinno się myć głowy. Naturalne sebum pomaga pigmentom prawidłowo wniknąć w strukturę włosów. Kolejna ważna zasada dotyczy łączenia farbowania z innymi czynnościami. Na przykład nie należy w tym samym czasie wykonywać trwałej. Jest to niebezpieczne dla fryzury. Co jeszcze warto wiedzieć?

Każda osoba korzystająca z farby chce mieć piękne, malowane włosy. Nie dotyczy to jednak cery. Dlatego też skórę przy linii włosów trzeba zabezpieczyć przez zabarwieniem. Smaruje się ją kremem na bazie wazeliny bądź oliwką. Tak jak i uszy, skronie oraz kark. Ważna zasada mówi, że zawsze farbuje się od tyłu głowy. Skupia się na włosach nad karkiem, potem w okolicach uszu a na końcu na czubku głowy. Najpierw farbą fryzjerską pokrywa się odrosty i siwe pasma. Pełną listę porad i wskazówek opublikowaliśmy na naszej stronie. Pochylamy się także nad tematem pielęgnacji farbowanych włosów.