Jak samodzielnie zafarbować włosy

Farbowanie włosów tradycyjną farbą i szamponem koloryzującym

Jeśli dopiero zaczynasz malowanie włosów, możesz się zastanawiać czym zafarbować włosy. W sklepach znajdziesz ogromne ilości kosmetyków i farb.

Wszystko zależy od tego, czy pragniesz, aby efekt był trwały, czy chcesz tylko zmienić odcień na jakiś czas. Jeśli wybierasz trwały kolor lub zamierzasz pokryć farbą siwe włosy, najlepiej zafarbować włosy tradycyjną farbą. Farba do włosów nie zmywa się i kolor jest trwały. Jednak musisz regularnie pokrywać farbą odrosty.

Natomiast jeśli pragniesz zmienić kolor tylko na jakiś czas lub wypróbować jakiś odcień, lepiej wybrać szampon koloryzujący, który stopniowo zmywa się wskutek mycia głowy. Szampon koloryzujący nie pokryje dokładnie siwych włosów. Pasma siwych włosów ufrabowane szamponem będą się różniły odcieniem od reszty włosów i efekt może być niezadowalający. Kolorowanie siwych włosów szamponem przyniesie dobre efekty tylko u osób, które mają raczej jasne włosy i starają się je tylko nieco przyciemnić lub rozjaśnić. Ponadto szampon uniemożliwia diametralną zmianę koloru. Szampon nie sprawdzi się jako rozjaśniacz. Nie uda się zafarbowanie ciemnych włosów na blond przy pomocy szamponu. Nie zafarbujesz również włosów na czarno. A może zainteresuje cię także ten artykuł o farbowaniu włosów bibułą?

Koloryzacja włosów w domu przy pomocy chny - czy warto

Chna to naturalny barwnik, który nie niszczy włosów, gdyż nie wnika do wnętrza włosa, lecz oblepia go na zewnątrz. Chna do dobry wybór dla posiadaczy cienkich i rzadkich włosów, gdyż oblepiająca włos chna czyni fryzurę bardziej bujną i gęstą.

Farbowanie włosów chną wybieramy wtedy, gdy wybrany kolor pasuje do urody i na pewno się nie znudzi. Chna może źle reagować z chemiczną farbą i w połączeniu dawać nieoczekiwane efekty. Jeśli po farbowaniu chną zechcesz zmienić kolor przy użyciu farby chemicznej, lepiej zrób to u fryzjera, który dysponuje odpowiednim doświadczeniem. W przeciwnym razie włosy lub pasma mogą przybrać nieoczekiwany kolor lub ufrabować się nierównomiernie.

Co ile można farbować włosy

Farbowanie włosów tradycyjną farbą sprawia, że powstają odrosty, które pojawiają się po około 3 tygodniach. Zdarza się, że nie szpecą i dają ciekawy efekt. W większości przypadków jednak, wymagają ponownego pokrycia odrostów farbą. Specjaliści zalecają farbowanie włosów nie częściej niż raz w miesiącu, aby zachować dobrą kondycję włosów. Sprawdź także artykuł z poradami, czym zmyć farbę ze skóry głowy.

Malowanie włosów - jak dobrać kolory

Jakim kolorem najlepiej zafarbować włosy

Dobór koloru nie jest sprawą łatwą. Źle dobrany sprawi, że nasza cera będzie wyglądała na niezdrową czy przyszarzałą. Dlatego też kolor włosów dobieramy do karnacji skóry. Dobrze jest posłużyć się teorią doboru barw według pór roku.

Do cery brzoskwiniowej najlepiej pasuje farbowanie na blond lub jasny brąz. Natomiast typ południowy z ciemniejszą karnacją cery świetnie wygląda z włosami w kolorze ciemny brąz lub czerń. Dobrze wyglądają również odcienie rude i mahoniowe.

Jak przy pomocy koloru poprawić niedoskonałości cery? Cerę przyszarzałą dobrze ożywią jaśniejsze pasemka, które będą tworzyły złote refleksy na włosach. Z kolei cera blada dobrze się prezentuje otoczona włosami w odcieniach blond, platynowych, złotych, beżowych lub popielatych. Jeśli masz cerę naczynkową, ufarbuj włosy zimnymi odcieniami blondu i brązu, unikaj zaś rudości i mahoni, które uwypuklą problem zamiast go ukryć.

Farba do włosów oraz samodzielne farbowanie włosów w domu krok po kroku oraz najlepsze sposoby na zafarbowanie włosów
Farbowanie włosów w domu krok po kroku - zobacz, jak zrobić to dobrze

Jeśli dobrany kolor okazał się trafiony w 10, koniecznie zanotuj markę produktu i numer koloru, aby później kupić taki sam. Co zrobić z resztkami farm? Zdania na ten temat są podzielone. Niewykorzystaną farbę można po prostu wyrzucić. Można również wykorzystać ją do wykonania mieszanki kolorów. Efekt w takim przypadku jest nieprzewidywalny i może być dobry lub nie.

Jak rozjaśnić włosy

Rozjaśnianie włosów zależy od kondycji samych włosów oraz od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli chcemy zafarbować ciemne włosy na blond, lepiej powierzyć to specjaliście. Natomiast jeśli naszym celem jest rozjaśnienie tylko nieznacznie, można to z powodzeniem wykonać samemu.

Nasze prababcie wiedziały, jak rozjaśnić włosy naturalnymi metodami. Jako naturalny rozjaśniacz można zastosować:

 • sok z cytryny,
 • łyżkę miodu zmieszaną z odżywką do włosów,
 • mieszankę octu winnego lub soku z cytryny,
 • napar z rumianku,
 • słońce, gdyż włosy naturalnie rozjaśniają się na słońcu, szczególnie po kąpieli w wodzie.

Nie zalecamy rozjaśniania włosów wodą utlenioną, która bardzo niszczy włosy. W drogeriach można nabyć preparaty do rozjaśniania włosów samemu, które nie uszkadzają włosów.

Co zrobić, jeśli farbowanie włosów dało niezadowalający efekt?

Można zmienić odcień i ożywić go lub stonować przy pomocy szamponu koloryzującego. Jeśli kolor zupełnie ci nie odpowiada, możliwe jest zmywanie farby do włosów przy pomocy specjalnych preparatów do nabycia w drogeriach. Jako naturalny środek można zastosować wodę z rozgniecioną witaminą C. Ponadto szampon przeciwłupieżowy zawiera składniki dekoloryzujące.

Samodzielne farbowanie włosów krok po kroku

Kilka porad zanim zaczniesz samodzielne farbowanie włosów

Farbowanie włosów samodzielnie w domu nie jest trudne. Warto jednak znać przydatne zasady, dzięki którym nie zniszczysz swoich włosów, ubrania czy przedmiotów użytych w czasie farbowania:

 • przed farbowaniem dokładnie przeczytaj ulotkę dołączoną do farby. Szczególnie stosuj się do czasu farbowania zalecanego przez producenta farby. Przekroczenie tego czasu grozi uszkodzeniem włosów,
 • nie wykonuj trwałej i farbowania włosów w tym samym czasie,
 • 48 godzin przed farbowaniem zrób próbę uczuleniową,
 • przed farbowaniem dokładnie wyszczotkuj włosy, lecz nie myj głowy, gdyż naturalne sebum chroni włosy przed działaniem farby. Najlepiej przed farbowaniem nie myć włosów przez 2-3 dni,
 • przygotuj stare ręczniki i ubierz się w stary t-shirt. Plamy po farbie do włosów są trudne do sprania. Dlatego też użyj takich rzeczy, które bez żalu wyrzucisz.
 • posmaruj tłustym kremem czoło, skronie i uszy, aby uniknąć zabrudzenia ich farbą,
 • malowanie włosów wykonuj w rękawiczkach, które są dołączone do opakowania farby,
 • farbowanie włosów zacznij od odrostów, następnie po 10-15 minutach rozczesz włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. Grzebień dokładnie rozprowadzi farbę po włosach.
 • po farbowaniu umyj włosy i zastosuj odżywkę, która zamknie łuski włosów i uniemożliwi wypłukiwanie się farby.

Koloryzacja włosów w domu krok po kroku

Przede wszystkim postępuj zgodnie z wskazówkami na opakowaniu farby i przestrzegaj czasu trzymania farby na głowie. Aby koloryzacja włosów w domu przebiegała sprawnie postępuj, jak następuje:

 • zgromadź wszystkie potrzebne rzeczy w zasięgu ręki,
 • rozczesz włosy,
 • w plastikowym naczyniu rozmieszaj tyle farby, ile potrzebujesz w zależności od długości włosów. Przy krótkich włosach można zużyć połowę opakowania, a resztę zachować na następne farbowanie.
 • farbę nakładaj przy pomocy płaskiego pędzelka zaczynając od odrostów,
 • zacznij od włosów nad czołem i po bokach twarzy, rozdzielaj włosy grzebieniem co około 1 centymetr i nakładaj farbę,
 • następnie przejdź do włosów na czubku i z tyłu głowy,
 • wymasuj włosy palcami lub rozczesz grzebieniem o rzadko rozstawionych zębach, aby dokładnie rozprowadzić farbę,
 • nałóż na głowę foliową torbę i zawiń głowę ręcznikiem (sprawdź na ulotce farby czy jest to zalecane, gdyż niektóre farby muszą mieć kontakt z powietrzem i nie można ich zakrywać),
 • odczekaj tyle czasu, ile zaleca producent farby,
 • dokładnie spłucz farbę samą wodą,
 • lepiej nie myć włosów szamponem, lecz tylko nałożyć odżywkę.

Samodzielne farbowanie włosów nie jest trudne. Ważny jest przede wszystkim właściwy dobór koloru, aby nie było niespodzianek. Osoby z większym doświadczeniem mogą eksperymentować z mieszaniem kolorów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny