Jak wygląda filtrowanie powietrza?

Filtracja, czyli oczyszczanie powietrza, polega na zasysaniu powietrza z pomieszczenia przez urządzenie. Następnie, jak sama nazwa wskazuje, powietrze wewnątrz oczyszczacza przepuszczane jest przez filtry, które wyłapują wszelkie zanieczyszczenia. Niektóre z nich skutecznie eliminują także zapachy, np. filtr węglowy. Każdy filtr kurzu, znajdujący się w urządzeniu, wyróżnia się nieco innymi parametrami.

Filtrowanie powietrza sprawia, że w efekcie otrzymujemy czyste powietrze w konkretnym pomieszczeniu. Wszystkie alergeny, lotne związki organiczne, dym oraz kurz, zostają skutecznie wyłapane. Oczyszczone w ten sposób powietrze stanowi niezwykły komfort codziennego funkcjonowania alergików. Brak obecnych w powietrzu alergenów sprawi, że znikną wszelkie reakcje alergiczne.

Warto też wspomnieć o poziomie hałasu domowych urządzeń oczyszczających powietrze. Większość producentów zadbała o to, aby oczyszczacz pracował możliwie jak najciszej. Urządzenia posiadają często czujnik, który po wykryciu zanieczyszczenia w powietrzu uruchamia pracę oczyszczacza. Z kolei opcja trybu nocnego pozwala nam spokojnie spać, nie słysząc pracującego urządzenia. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł o powstawaniu kurzu.

Filtr kurzu – rodzaje i ceny

Obecny rynek oferuje nam wiele rodzajów filtrów. Jednym z najbardziej popularnych urządzeń jest jednak oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA. Domeną filtra jest usuwanie najbardziej szkodliwych pyłów oraz alergenów, co sprawia, że zalecany jest w szczególności dla alergików. Filtr HEPA bardzo często tworzy zestaw, w którym bierze udział filtr węglowy. Ten z kolei świetnie radzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami oraz lotnymi związkami organicznymi.

Innym rodzajem jest filtr wodny, który umożliwia nawilżanie powietrza poprzez parowanie wody. Na uwagę zasługuje także jonizator. Nowoczesna technologia, w jaką wyposażony jest jonizator, sprawia, że filtr ma zdolność wyłapywania nawet najmniejszych cząsteczek z powietrza. Nieco gorzej pochłania natomiast zanieczyszczenia mechaniczne. W sprzedaży dostępny jest też filtr tkaninowy, nietkany (antypleśniowy), elektrostatyczny oraz fotokataliczny.

Kolejnym omawianym aspektem są ceny filtrów. Na przykład za filtr HEPA zapłacimy ok. 50 zł – 300 zł, natomiast cena za oczyszczacz powietrza Sharp z filtrem HEPA wynosi od ok. 500 zł wzwyż. A więc warto w tym przypadku postawić na urządzenie w zestawie z filtrem. Chyba że planujemy droższy zakup. Koszt urządzenia marki Philips z filtrem HEPA wynosi ok. 1400 zł. Cena za oczyszczacz wielostopniowy Philips to z kolei ok. 3200 zł. Jonizator kupimy natomiast już za ok. 250 zł. Jeszcze tańszy będzie jonizator z aromaterapią – ok. 50 zł. Za filtr węglowy trzeba zapłacić blisko 120 zł - 200 zł.

Filtr powietrza do domu to świetne rozwiązanie. Mają wysoką skuteczność i zbierają świetne opinie, ponieważ znacznie poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach.
Filtr powietrza do domu i mieszkania - rodzaje, opinie, ceny, skuteczność

Oczyszczacz powietrza – dopasowanie oraz opinie o urządzeniu

Filtr powietrza do domu

Wybierając filtr powietrza do domu, powinniśmy najpierw zastanowić się, gdzie umiejscowimy urządzenie. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest dokładny pomiar docelowego pomieszczenia. To potrzebne dane, ponieważ są bazą wyboru odpowiedniego urządzenia. Wielkość filtrowanej powierzchni powinna mieścić się w parametrach konkretnego filtra.

Ważną informację stanowi również stan zdrowia domowników. Jeśli któryś z nich jest alergikiem, wybór filtra kurzu jest nieco łatwiejszy. W takim przypadku najwięcej użytkowników wskazuje na oczyszczacz powietrza marki Sharp z filtrem HEPA. To urządzenia posiada najlepsze opinie.

Następną kwestią, która warunkuje dobór odpowiedniego filtra powietrza, jest miejsce zamieszkania. Uwzględniając ten parametr, łatwiej będzie nam sklasyfikować poziom zanieczyszczenia powietrza w domu. Czasem wystarczy oczyszczacz z pojedynczym filtrem, aby skutecznie oczyścić powietrze.

Filtr powietrza do mieszkania

W przypadku mieszkań, sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Najcięższym problemem, z jakim borykają się ludzie mieszkający w miastach, jest smog oraz nadmiernie suche powietrze (zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym). Dlatego warto w takiej sytuacji postawić na oczyszczacz z funkcją nawilżania. Doskonale sprawdzi się tutaj filtr węglowy, który pochłonie nieprzyjemny zapach smogu.

Biorąc pod uwagę polecane urządzenia, jedne z lepszych opinii posiadają oczyszczacze powietrza polskiej marki Webber (z dodatkową funkcją nawilżania). Urządzenia te przeznaczone są do niewielkich pomieszczeń, dlatego też świetnie sprawdzą się w mieszkaniu. Pamiętajmy więc, aby filtr powietrza do mieszkania dobierany był w taki sposób, by urządzenie mogło w pełni spełniać swoją funkcję.

Zanieczyszczone powietrze praktycznie na każdym kroku daje się we znaki. Najbardziej cierpią z tego powodu alergicy. Dlatego warto sobie pomóc i pomyśleć o oczyszczaczu powietrza. Odpowiednio dobrany filtr powietrza do domu oraz mieszkania sprawi, że będziemy oddychać pełną piersią. Pamiętajmy więc, że inwestując w oczyszczacz powietrza, inwestujemy we własne zdrowie. Oczyszczacz powietrza to zakup do domu wart rozważenia,

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny