Filtry - rodzaje, producenci, ceny, wymiana, czyszczenie

Sprawne funkcjonowanie domowych urządzeń zależy od wielu czynników. Takich jak chociażby prawidłowe użytkowanie, czyszczenie i serwisowanie. W skład tej ostatniej czynności wchodzi wymiana filtrów. Elementów, które są często pomijane, choć mają ogromne znaczenie. Najlepszym przykładem potwierdzającym te słowa są filtry samochodowe. W jakich odmianach występują? Po jakim czasie trzeba wymienić je na nowe?

Ważne akcesoria do samochodów

Filtry są błonami lub warstwami innego typu mającymi specjalne zastosowanie. Zaprojektowano je do tego by zatrzymywały pewne substancje. Przeważnie szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. W zależności od rodzaju, zatrzymuje się na nich pył, kurz, drobnoustroje, zanieczyszczenia chemiczne i biologiczne. W tym samym czasie, opisywane elementy przepuszczają czyste, nieszkodliwe substancje. Filtr nie jest jednym, stałym elementem a wieloma różnymi odmianami. Przystosowanymi do oczyszczania wody, powietrza itp. Pracuje w maszynach używanych w codziennym życiu, ale też różnego rodzaju pompach czy sprężarkach.

Urządzenia z filtrami znajdują się w każdym domu. Należą do nich popularne sprzęty AGD. Takie jak chociażby odkurzacze i pralki. Interesujące nas elementy montuje się w oczyszczaczach powietrza i klimatyzacji. Ogromną popularnością cieszy się filtr HEPA. Wersja domowa występuje w kilku klasach o różnej skuteczności. Najlepsze egzemplarze wyłapują mikroskopijne pyły, roztocza, bakterie i wirusy. W domowych sprzętach, takich jak wspomniane już oczyszczacze powietrza, stosuje się też inne filtry. Najczęściej są to typy wodne, krzemionkowe, elektrostatyczne, tkaninowe. Jednakże w tym artykule skipimy się na jeszcze innych odmianach.

Filtry samochodowe mają spory wpływ na funkcjonowanie i żywotność pojazdu. Mimo tego kierowcy często nie przywiązują do nich większej wagi. To błąd, bowiem konserwacja auta polega między innymi na ich regularnej wymianie. Nie jest to droga usługa a jej pozytywne efekty są wyraźnie widoczne. O jakich konkretnie filtrach trzeba pamiętać udając się do mechanika? Podstawą są odmiany oczyszczające olej silnikowy i paliwo. Do tego dochodzą wersje kabinowe i powietrzne. W dalszej części artykułu zajmujemy się nimi nieco dokładniej. Natomiast pozostałe tematy poruszone do tej pory rozwijamy na naszej stronie.

Ważne filtry silnikowe

Filtry do samochodów występują w czterech głównych odmianach i jednej dodatkowej. Do najważniejszych bez wątpienia należy filtr oleju silnikowego. Ma dwa zadania, pierwsze z nich to czyszczenie tego ważnego płynu. Usuwa z oleju wszelkie niepożądane składniki dostające się wraz z powietrzem. Do tego odprowadza uboczne efekty spalania. Ich obecność przyspiesza zużywanie się silnika. Jednocześnie pogarsza jakość oleju. Opisywany filtr należy wymieniać co 15 tysięcy kilometrów. Ewentualnie raz w roku, jeśli auto nie pokonało takiego dystansu. Ceny tego elementu utrzymują się w przedziale 20-60 zł.

Odmiany silnikowe reprezentuje także filtr powietrza montowany w układzie dolotowym. Ma ogromny wpływ na stan techniczny jednostki napędowej. To przez niego przechodzi powietrze płynące do komór spalania. Wspomniany filtr zatrzymuje pył, kurz, insekty i inne, drobne zanieczyszczenia. Gdy jest zatkany drastycznie spadają osiągi auta. Ponadto drobiny mogą dostać się do silnika i narobić szkód. Dlatego też producenci zalecają zmieniać ten filtr, co 20-30 tysięcy kilometrów lub raz w roku. Jednakże w praktyce lepiej wykonywać to częściej. Koszty zakupu nie są wysokie, zazwyczaj nie przekraczają 100 zł.

Zanim przejdziemy dalej opiszemy wspomniany już, dodatkowy filtr. Wielu kierowców decyduje się na zamontowanie w aucie instalacji LPG. Gaz jest tańczy od benzyny czy ropy, co obniża koszty eksploatacji. W samochodzie wyposażonym w instalację LPG ważną rolę odgrywa filtr gazu. W skrócie, ma wyłapywać zanieczyszczenia powstające przy zmianie stanu skupienia paliwa. Występuje w wersji filtrującej gaz w stanie ciekłym oraz lotnym. Wymiana obu elementów jest konieczna po roku użytkowania lub po przejechaniu 20 tysięcy kilometrów. Rozszerzenie informacji o opisanych akcesoriach znajduje się na naszej stronie.  

Sklep z filtrami samochodowymi

Każdy dobry sklep z częściami samochodowymi ma w swojej ofercie filtr paliwa. Niestety ten element często bywa pomijany przy serwisowaniu. Nie powinien, pełni, bowiem dość istotną rolę. Zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w paliwie. Są to głównie osady i cząstki stałe, które mogą uszkadzać wtryskiwacze. W samochodach z silnikami benzynowymi filtry wymienia się, co 100 tysięcy kilometrów. W jednostkach wysokoprężnych częściej, co 30-50 tysięcy kilometrów. Filtry paliwowe, podobnie jak poprzednie, nie należą do drogich. Ceny wahają się od 50 do 250 zł. Tym sposobem dotarliśmy do ostatniego z ważnych akcesoriów.

Elementy opisane powyżej chronią wrażliwe części pojazdu przed uszkodzeniami. Natomiast filtr kabinowy dba o zdrowie kierowcy i pasażerów. Dostępny jest w wersji z włókniny lub stosującej aktywny węgiel. Nie dopuszcza by do wnętrza samochodu dostały się pyłki, liście, pył smogowy, kurz. To cenne zastosowanie, szczególnie dla alergików. Zabrudzony i niesprawny filtr sprawia, że nadmuch jest słaby a dostarczane powietrze brzydko pachnie. Do nawiewów może dostać się wilgoć a wraz z nią grzyb i pleśń. Przez to zdrowie osób znajdujących się w pojeździe będzie zagrożone. Konieczna jest, więc konserwacja w postaci wymiany filtra kabinowego.

Wymianę wspomnianego filtra należy przeprowadzać, co roku. Najlepiej przy okazji zakładania nowego filtra powietrznego. Wydajny element kabinowy w standardowej wersji kosztuje około 100 zł. Będąc już w serwisie warto zdecydować się na przegląd i czyszczenie klimatyzacji. W zaniedbanym układzie rozwijają się bakterie, drobnoustroje, grzyb i pleśń. Usuwa się je poprzez ozonowanie, odgrzybianie chemiczne, ultradźwięki. Cały proces wieńczy uzupełnianie czynnika chłodzącego. Więcej informacji na temat konserwacji klimatyzacji samochodowej opublikowaliśmy na naszej stronie. Pochylamy się także nad filtrami i innymi ciekawymi tematami.