Firanki i zasłony - rodzaje, upinanie, pranie, pomysły aranżacyjne

Jak zadbać o prywatność w domu lub mieszkaniu? Jak sprawić by obce osoby nie widziały, co znajduje się w pomieszczeniach? Nowoczesne żaluzje lub rolety doskonale przesłaniają widok. Nie są jednak jedynym rozwiązaniem. Warte uwagi są lubiane, znane od lat firanki i zasłony. Niejeden sklep z domowym wyposażeniem ma je w swojej ofercie. Dlatego też przedstawiamy rodzaje i inne, cenne informacje na ich temat.

Piękne ozdoby na okna

Firanki i zasłony, podobnie jak żaluzje czy rolety, są umieszczane przy oknach. Ponadto pojawiają się na drzwiach balkonowych i tarasowych. Bywają mocowane przy szybach drzwiowych. Pełnią kilka funkcji, na początek wspomnimy o dwóch najważniejszych. Po pierwsze sprawiają, że osoby znajdujące się w domu lub mieszkaniu cieszą się prywatnością. Firanki wraz z zasłonami przesłaniają widok na wnętrza. Przechodnie nie są w stanie dojrzeć, co się w nich znajduje. Po drugie opisywane akcesoria stanowią piękną dekorację. Każda aranżacja zyskuje na ich zastosowaniu. Do tego potrafią wizualnie powiększyć pomieszczenie.

Firany przeważnie powstają z cienkich i delikatnych tkanin. Często w sklepach znajdują się gotowe produkty. Można też jednak zdecydować się na szycie na wymiar. Firanki dobrze przesłaniają wnętrza, szczególnie po zmroku, gdy pokoje są oświetlone. Jednocześnie przepuszczają spore ilości naturalnego światła. Występują w wielu interesujących wzorach i wariantach kolorystycznych. Po dopasowaniu do aranżacji ocieplają wnętrza. Sprawiają, że pomieszczenia stają się przytulne i zachęcają by spędzać w nich czas. Firany maja jeszcze pewną dodatkową zaletę. Są niezłym zabezpieczeniem przed owadami.

Zasłony wykonuje się z grubszych i cięższych tkanin. Od firanek różni je też to, że zapewniają ochronę przed zbyt dużym nasłonecznieniem. Przeważnie nie przepuszczają naturalnego światła. Tym samym lepiej ukrywają domowników przed spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Zasłony warto stosować razem z firanami dbając jednocześnie by aranżacja była spójna. Szczegółowe informacje o tym jak prawidłowo dobierać opisywane produkty znajdują się na naszej stronie. To rzecz jasna nie wszystko, czym się zajmujemy. Opisujemy krok po kroku upinanie firan. Podajemy także ceny najpopularniejszych odmian.

Szycie firan i zasłon – stosowane materiały

Niejeden sklep z artykułami do dekoracji wnętrz ma w swym asortymencie firanki i zasłony. Warto, więc dowiedzieć się, z jakich materiałów powstają. Jeśli chodzi o firany, niesłabnącą popularnością cieszą się odmiany żakardowe. Tkanina, z której są wykonywane jest cienka, splata się ją z bawełnianych albo poliestrowych nici. Spotykane są także połączenia wspomnianych surowców. Kolejną, chętnie wybieraną propozycją są firany z tiulu. Ten ażurowy materiał jest delikatny i przewiewny. Przepuszcza duże ilości naturalnego światła. Upinanie tiulu jest łatwe i można to robić na wiele sposobów.

Niezależnie od tego czy są gotowe czy szyte na wymiar, firany powstają także z innych materiałów. Do cieszących się uznaniem należy:

  • Woal – delikatna, cienka tkanina dobrze przesłaniająca okna,
  • Organza – błyszcząca, przejrzysta tkanina o dużych walorach dekoracyjnych,
  • Markizeta – gładka lub nabłyszczana siatka o różnych wielkościach oczek.

Pranie większości firan nie sprawi dużych problemów. Warto wiedzieć, że poza woalem, stosowane materiały nie wymagają prasowania. Nie trzeba też ich suszyć, wilgotne firany wystarczy zawiesić a same się ułożą.

Jak już wspominaliśmy zasłony produkuje się z grubszych tkanin. Dlatego, że ich głównym zadaniem jest całkowite przesłonięcie okien. Popularnym materiałem jest satyna. Wykonuje się ją z włókien poliestrowych, bawełnianych lub jedwabnych. W każdej z wersji odznacza się połyskiem. Kolejną ciekawą propozycją jest gęsta i sztywna tafta. Nadaje się do eleganckich wnętrz i jest łatwa w prasowaniu. W sprzedaży można odnaleźć także odmiany tkanin bawełnianych. Więcej informacji o stosowanych surowcach znajduje się na naszej stronie. Tam też podajemy ceny firanek oraz zasłon. Opisujemy pranie i poruszamy wiele więcej ciekawych tematów.