Garaże blaszane

Garaże blaszane – najlepsze materiały i najnowsze technologie stosowane w procesie produkcji

Wydawać by się mogło, ze przechowywanie pojazdu w garażu blaszanym nie zapewnia mu odpowiednio wysokiego poziomu ochrony, porównywalnego z murowanymi odpowiednikami. Zanim jednak wydamy taką, nie do końca słuszną opinię, warto przyjrzeć się konstrukcji typowego blaszaka, technologiom obecnie stosowanym w procesie jego produkcji oraz wykorzystywanym do tego materiałom. Każdy renomowany wytwórca nie zdaje się w tej kwestii na żadne półśrodki, używając wyłącznie najwyższej jakości stali lub lekkiego, ale niemal tak samo mocnego aluminium i zatrudniając w swojej firmie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, zarówno w biurze projektowym, jak i na samej linii produkcyjnej. Tak robione, wysoce funkcjonalne konstrukcje znajdziemy w dużym wyborze między innymi na stronie https://gregor-garaze.pl, należącej do jednego z największych ich producentów.

Podstawę każdego, opuszczającego jego zakłady blaszanego garażu stanowi wytrzymały szkielet złożony z metalowych profili, dokładnie zabezpieczonych przed niszczącym wpływem korozji. Ich starannie dobrany kształt sprawia, że są odporne między innymi na niekorzystne warunki atmosferyczne, deszcz, śnieg i przede wszystkim silne podmuchy wiatru. Do takiego mocnego szkieletu mocuje się szczelne poszycie, chroniące przechowywanie auto przed wilgocią, a jest nim blacha trapezowa, ocynkowana, o powierzchni wykańczanej zgodnie z zamówieniem klienta. Zazwyczaj po prostu maluje się ją akrylową farbą, wybraną z dostępnej palety kolorów, lecz może też zostać pokryta okleiną drewnopodobną, przypominającą swoim wyglądem deski zrobione z różnych gatunków drewna. Za bezpieczeństwo i ochronę przed próbą kradzieży auta odpowiadają z kolei wzmacniane drzwi, uchylne lub segmentowe, podnoszone do góry, wyposażone w antywłamaniowe zamki mające wszystkie wymagane certyfikaty oraz świadectwa homologacji.

Garaże blaszane – budowa możliwa nawet w jeden dzień i to bez żadnych zezwoleń

Jedną z najczęściej podkreślanych zalet garaży blaszanych jest łatwość ich budowy oraz możliwość jej ukończenia nawet w ciągu jednego dnia. Większość modeli popularnych blaszaków jest bowiem sprzedawana w postaci gotowych zestawów przeznaczonych do samodzielnego montażu przez przyszłego użytkownika. Wszystkie prace związane z ich postawieniem sprowadzają się najczęściej do połączenia ze sobą ponumerowanych części, co ułatwia dołączona przez producenta instrukcja obsługi. Jednakże zanim się za to zabierzemy, powinniśmy odpowiednio przygotować miejsce, na którym stanie garaż, co ma niebagatelny wpływ na dalszy komfort i bezpieczeństwo jego eksploatacji. Najistotniejszą sprawą, o jakiej należy pamiętać, jest zapewnienie odpowiedniej stabilności szkieletowi, dlatego warto wcześniej wypoziomować grunt, starannie go wyrównać, usuwając wszystkie kamienie, a sam szkielet stawiać nie bezpośrednio na ziemi, lecz na podstawie z betonowych płyt lub chociaż z kostki brukowej. Dzięki temu blaszak oprze się każdym warunkom pogodowym i nie uszkodzą go nawet najsilniejsze wichury. Ważny jest także fakt, że można go postawić bez posiadania zezwolenia na budowę, tylko na podstawie zgłoszenia jej faktu w Urzędzie Miasta, Gminy lub Starostwie Powiatowym, pod które podlegamy. Obowiązujące w tej kwestii przepisy Prawa Budowlanego mówią jasno, że można tak stawiać wszystkie parterowe budynki, których łączna powierzchnia użytkowa nie przekracza 35 m2. Jedyną formalnością do spełnienia jest złożenie pisemnego wniosku na drukach pobranych np. ze strony internetowej urzędu, do którego należy dołączyć następujące dokumenty:

  • plan ukazujący sposób zagospodarowania działki z uwzględnioną na nim lokalizacją budowanego garażu;
  • dokument poświadczający prawo użytkowania danej działki, akt własności lub zgodę jej właściciela.

Garaże blaszane – inne ich zalety warte podkreślenia

Oczywiście nie są to jedyne zalety blaszanych garaży, z których dokładnym opisem zapoznamy się również na stronie https://gregor-garaze.pl/garaze-blaszane/. Kupując blaszaka możemy także liczyć na jego bogate wyposażenie, zarówno standardowe, jak i dodatkowe, oferowane przez producenta. Mamy między innymi możliwość wyboru samej bryły garażu, rodzaju dachu, spadzistego bądź płaskiego czy też jego kolorystyki i wspomnianego sposobu wykończenia powierzchni ścian. Dzięki temu staje się atrakcyjnym elementem małej architektury, który chętnie postawimy w ogrodzie, doceniając nie tylko jego funkcjonalność, ale i wysoką estetykę. Można także zadbać o podniesienie wygody użytkowania garażu, montując w nim np. dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, oszklenie wpuszczające do wnętrza dzienne światło, izolację termiczną ścian i dachu, czy wydajne ogrzewanie elektryczne ułatwiające uruchomienie samochodu w mroźne zimowe poranki. Wybór wyposażenia jest naprawdę olbrzymi, każdy znajdzie coś dla siebie, a tak wyposażony garaż blaszany w niczym nie będzie odbiegał od swojego murowanego odpowiednika.

Kolejną zaletą, o jakiej także warto napisać, jest wszechstronność zastosowania tego typu konstrukcji, które doskonale nadają się do innych celów niż przechowywanie w nim posiadanego auta. Blaszaki możemy spotkać między innymi na wielu placach budowy, gdzie pełnią funkcję podręcznych magazynów lub pomieszczeń socjalnych dla pracowników. Właściciele firm z branży budowlanej cenią je przede wszystkim za szybkość rozebrania i ponownego montażu w nowym miejscu. Równie często wykorzystują je działkowcy, którym zastępują ogrodowe altany, można w nich również prowadzić własną działalność gospodarczą. Wystarczy tylko wyposażyć garaż we wspomniane oszklenie, ocieplić ściany, zamontować wentylację oraz ogrzewanie i już nadaje się na niewielki osiedlowy sklepik czy punkt usługowy. Jeśli jednak zdecydujemy się na taki sposób wykorzystania blaszaka, musimy pamiętać, że w tym przypadku niezbędne będzie uzyskanie zezwolenia na jego budowę, takiego samego jak dla garażu murowanego.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny