Czym charakteryzują się garnki indukcyjne?

Główną cechą naczyń przeznaczonych do kuchenki indukcyjnej jest specjalny materiał, z którego zostały wykonane. To tzw. metal ferromagnetyczny, którego niestety na pierwszy rzut oka nie będziemy umieli rozpoznać. Jednak garnki ze stali ferromagnetycznej posiadają jedną charakterystyczną cechę, a mianowicie przyciągają magnes.

Dzięki temu możemy w bardzo prosty sposób rozpoznać garnki indukcyjne. Jak? Zanim wybierzemy się na zakupy, zabierzmy ze sobą niewielki magnes. Kładąc go na spodzie garnka, dowiemy się, czy faktycznie jest to naczynie przeznaczone do indukcji. Jeśli magnes się nie przyklei, będzie to oznaczało, że garnek nie będzie działał na płycie.

Naczynia ze stali ferromagnetycznej posiadają także dosyć specyficzny kształt. Ich dno powinno być płaskie, a więc wykonane w taki sposób, by garnek całkowicie przylegał do pola grzewczego. Naczynia indukcyjne z dnem o mniejszej średnicy także będą dobre. Kuchenka nie zadziała jedynie wówczas, gdy dno będzie większe niż pole grzewcze. Wyjątek stanowią nowocześniejsze płyty sensoryczne, które „wyczuwają” garnek niezależnie od miejsca postawienia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu mikrofalówki.

Naczynia indukcyjne

Oznaczenie garnków przeznaczonych do kuchenki indukcyjnej

Wraz ze zwiększającą się popularnością kuchenek indukcyjnych producenci zadbali o to, by żaden konsument nie miał wątpliwości, czy garnki nadają się gotowania na płycie indukcyjnej, czy też nie. Każde tego typu naczynie posiada oznaczenie symbolizujące indukcję. Znajdziemy je nie tylko na etykietach produktów, lecz także na spodzie garnka.

Wyryte na garnkach oznaczenia zdecydowanie ułatwiają zakup. Znak indukcji to pozioma zwojnica, przypominająca ciąg poziomych pętelek. Na tle innych symboli jest ona bardzo łatwa do rozpoznania. Tym bardziej że na wielu garnkach na dole oznaczenia widnieje napis „induction”.

Naczynia indukcyjne z magnetycznym dnem są bardzo ciekawie zbudowane. Zapewne nie każdy wie, czym jest ferromagnetyk, który zawiera stal garnków. Otóż jest to substancja przejawiająca bardzo silne właściwości magnetyczne. Skąd taka moc? Każdy pojedynczy atom w substancji tworzy własne pole magnetyczne.

Czym się kierować kupując garnki do indukcji?

Zakup garnków indukcyjnych to wbrew pozorom, wcale niełatwe zadanie. Jeśli chcemy kupić dobry garnek, który posłuży nam długo, nie wystarczy, że będzie posiadał znaczek informujący o przeznaczeniu indukcyjnym. Pierwsza rzecz to, jak już wspomnieliśmy, idealnie równe dno. Wszelkie żłobienia sprawią, że garnek nie będzie nagrzewał się równomiernie.

Garnki indukcyjne to jedyny rodzaj garnków, które nadają się na płytę indukcyjną. Dzięki nim możliwe jest grzanie zimne w dotyku.
Garnki indukcyjne - oznaczenia, opinie, cechy charakterystyczne garnków do płyty indukcyjnej

Nie bez znaczenia jest także grubość dna garnka przeznaczonego do płyty indukcyjnej. Zdecydowanie lepsze właściwości posiadają te naczynia, których dno jest grubsze. Warto zwrócić też uwagę na uchwyty garnków. Niektóre z nich mają bowiem tendencję do nagrzewania się, co wcale nie jest praktyczne. Tyczy się to także pokrywki.

Niektóre garnki można nawet myć w zmywarce, jednak zanim zdecydujemy się na ten krok, warto zerknąć najpierw na instrukcję dołączoną do opakowania. Dzięki postępowaniu zgodnie z zaleceniami producenta, nasze garnki indukcyjne posłużą nam przez bardzo długi czas.

Garnki do płyty indukcyjnej – ceny i opinie

Koszt garnków indukcyjnych

Ceny garnków przeznaczonych do kuchenek indukcyjnych są nieco wyższe niż w przypadku tradycyjnych naczyń do gotowania. Zwykle naczynia sprzedawane są w zestawach, jednak bez problemu można też skomponować własny zestaw garnków do gotowania na indukcji bądź kupić pojedynczy garnek. Jednym z najpopularniejszych producentów oferujących wysokiej klasy garnki do indukcji jest marka Tefal.

Na przykład zestaw 5 garnków tej marki można nabyć w sieci sklepów Media Expert za ok. 470 zł – 570 zł (cena zależy od promocji). Na popularnych aukcjach internetowych garnki indukcyjne Tefal znaleźć można w niższej cenie ok. 300 zł – 340 zł za 5 sztuk naczyń. Z kolei za jeden garnek tej samej marki o pojemności 5l – 10l, należy zapłacić ok. 100 zł – 160 zł. W salonie Ikea do nabycia jest np. zestaw 7 sztuk garnków w cenie ok. 365 zł.

Popularne są także produkty marki Gerlach, która w zasadzie słynie ze sprzedaży sztućców. Za zestaw 4 garnków indukcyjnych tej marki zapłacimy ok. 230 zł – 250 zł. Jedną z tańszych marek jest Hoffner. W tym przypadku ceny garnków oscylują w granicach ok. 150 zł – 200 zł (6 szt.). Za 10-litrowy garnek Hoffner zapłacimy około 65 zł. Są jednak i takie garnki, których ceny sięgają nawet 3 tys. złotych.

Opinie o produktach

Użytkownicy kuchenki indukcyjnej zdecydowanie polecają tego typu sprzęt. Może i nie jest to tania inwestycja, lecz z czasem ów wydatek szybko zrekompensuje wygoda i komfort gotowania. Konsumenci zwracają uwagę na to, że patelnie i garnki indukcyjne nie przypalają się, przez co są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu.

Po przejrzeniu ocen użytkowników na forach internetowych, można stwierdzić, że niemal wszyscy wyrażają pozytywne opinie na temat indukcji oraz żywotności naczyń z magnetycznym dnem. Pozytywne opinie są więc niezbitym dowodem na to, że kuchenka indukcyjna jest rzeczywiście dobrą inwestycją.

Garnki indukcyjne to udogodnienie, które znacznie skraca czas przygotowania posiłku. Inwestując w dobry jakościowo zestaw garnków, możemy mieć pewność, że pomimo nieco wyższej ceny naczynia nie zużyją się po roku czy dwóch. Prawidłowo użytkowane garnki ze stali ferromagnetycznej są w stanie posłużyć bardzo długi czas. Zestaw garnków do gotowania na indukcji to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także artykuł o czyszczeniu piekarnika?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny