Do czego służy płyn nabłyszczający do zmywarki

Jakie produkty są niezbędne do prawidłowej eksploatacji zmywarki do naczyń

Obecna cywilizacja zapewnia nam coraz więcej udogodnień domowych, które pozwalają nam oszczędzać czas i siły. Udogodnienia te nie oznaczają jednak, że nie musimy nic dodatkowo robić i nic wiedzieć. Bardzo ważna jest prawidłowa eksploatacja i konserwacja tych urządzeń. Jak powinniśmy wiedzieć, jak usunąć kamień z toalety, tak też musimy orientować się, gdzie wsypać sól do zmywarki i gdzie wlewać nabłyszczacz do zmywarki.

Urządzeniem, które coraz częściej instalujemy w kuchni jest zmywarka do naczyń. Zarówno samo urządzenie, jak i jego instalacja, są dość kosztowne. Jednak wiele osób decyduje się na zamontowanie tego sprzętu z uwagi na wygodę, jaki on gwarantuje. Zmywarka lepiej domywa naczynia, zużywa mniej wody niż przy tradycyjnym zmywaniu ręcznym, a przede wszystkim oszczędza nasz czas.

Do prawidłowej eksploatacji urządzenia potrzebne są dodatkowe zakupy, takie jak:

  • sól do zmywarki,
  • kostki do zmywania,
  • płyn do nabłyszczania.
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele zmywarek

Planujesz zakup nowej zmywarki i szukasz odpowiedniego modelu w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane modele zmywarek.

Kostki do zmywarki stanowią detergent zmywający. Sól jest niezbędna do zmiękczania twardej wody i wypłukiwania osadów z wody z filtra, dzięki czemu na filtrze zmywarki i jej częściach wewnętrznych nie osadza się kamień. Do czego jednak służy płyn do nabłyszczania i czy jest absolutnie niezbędny?

Do czego służy płyn nabłyszczający

Jak sama nazwa wskazuje, płyn do nabłyszczania służy do tego, aby umyte naczynia ładnie błyszczały. Generalnie płyn stosuje się po to, aby na naczyniach nie powstawały smugi z wody i kamień, który najbardziej widać na naczyniach szklanych. Nabłyszczacz sprawia, że szkło szybciej schnie i jest ładnie i równomiernie umyte. Ponadto płyn do nabłyszczania przyczynia się do lepszego usunięcia zabrudzeń oraz dobrego spłukania detergentu. Nabłyszczacz ma również wpływ na zmiękczenie wody.

Czy można myć w zmywarce bez nabłyszczacza? Otóż, tak. Płyn do nabłyszczania nie jest niezbędny do prawidłowego zmywania w zmywarce. Warto go jednak używać, aby uniknąć smug widocznych na szklankach, kieliszkach i innych naczyniach szklanych. Jest to szczególnie ważne jeśli potrzebujemy nienagannie wyglądającego szkła na imprezę. Sprawdź także ten artykuł z poradami: Jak wybrać zmywarkę? Opinie, porady, popularne marki i modele, ceny.

Jak często, ile i gdzie wlewać nabłyszczacz do zmywarki

Nabłyszczacz jest elementem opcjonalnym, którego brak nie wpływa na pracę zmywarki. Płyn ten składa się zazwyczaj z kwasku cytrynowego, etanolu i sody. Dlatego też nie wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie i nie powoduje podrażnień. Nie jest absolutnie konieczny. Dlatego nic się nie stanie, jeśli akurat się skończył i nie mamy czasu, aby kupić nowe opakowanie. Nabłyszczacza jednak warto używać, aby uniknąć brzydkich zacieków na szkle i sztućcach.

Gdzie należy wlać nabłyszczacz i jak często należy go dolewać i ile płynu wlać? Pojemnik nabłyszczacza znajduje się zazwyczaj na drzwiczkach zmywarki, tuż obok pojemnika na detergent. Aby dolać płynu do nabłyszczania musimy całkowicie otworzyć drzwi zmywarki, tak aby znalazły się w poziomie. Otwieramy pojemnik na płyn i wlewamy go w takiej ilości, aby nie wylewał się na zewnątrz. Zwykle wlewamy go tyle, aby wypełnił zagłębienie w pojemniku.

Czy można zmywać bez nabłyszczacza? Oczywiście, tak. Jeśli jednak nabłyszczacz się skończył i nie zdążyliśmy kupić nowego opakowania przed imprezą, można ten płyn zastąpić octem. Aby zniwelować nieprzyjemny zapach octu, możemy dodać parę kropli olejku eterycznego. Innym sposobem zastąpienia płynu do nabłyszczania, są specjalne kostki all in one, które zawierają nabłyszczacz.

ikona podziel się Przekaż dalej