Do czego służy sól do zmywarki

Do czego służy i gdzie wsypać sól do zmywarki

Zmywarka do naczyń staje się coraz częściej standardem w naszych kuchniach. Domywa naczynia znacznie lepiej niż zwykłe zmywanie ręczne, oszczędza wodę, a przede wszystkim powoduje oszczędność czasu. Urządzenie to jest łatwe w obsłudze i wygodne. Na rynku mamy do wyboru urządzenia wolnostojące oraz do zabudowy. Do małej kuchni możemy wybrać urządzenie wąskie, o szerokości około 45 cm lub urządzenie niskie, które można zamontować pod zlewem lub pod szafką.

Aby korzystać ze zmywarki musimy zaopatrzyć się w niezbędne środki, jak:

  • kostki do zmywarki,
  • nabłyszczacz,
  • sól.

Zazwyczaj w dnie zmywarki znajduje się pojemnik, który odkręcamy i wsypujemy tam odpowiednią sól. Pojemnik napełniamy po zainstalowaniu zmywarki, a następnie należy go uzupełnić co kilka tygodni. Urządzenie sygnalizuje brak soli na wyświetlaczu.

Natomiast kostki do zmywarki i nabłyszczać umieszczamy w odpowiednich pojemnikach, które znajdują się w drzwiczkach zmywarki. Co ciekawe, kostki do zmywarki mają również inne, ciekawe zastosowanie. Możesz się dowiedzieć, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki.

Do czego służy sól do zmywarki

W Polsce mamy średnio twardą wodę. Oznacza to, że woda docierająca do naszych domów z wodociągów posiada rozpuszczone w niej minerały, głównie związki wapnia i magnezu. Związki te powodują znane wszystkim białe zacieki na naczyniach, które są szczególnie widoczne na przedmiotach szklanych. Powodują także odkładanie się kamienia w czajniku, w rurach, na elementach zmywarki oraz wszędzie tam, gdzie jest woda.

Białe zacieki na naczyniach są niepożądane, dlatego też w zmywarkach zastosowano filtr do wody. Wszystkie filtry zapychają się w miarę użytkowania. Filtr ten znajduje się wewnątrz urządzenia i czyszczenie go jest niemożliwe, bez demontażu zmywarki. Dlatego też producenci stworzyli mechanizm czyszczący filtr w czasie pracy zmywarki. Czyszczenie filtra odbywa się poprzez przepłukiwanie żywicy jonowymiennej (Jonitu) solanką, czyli wodą z solą. Dlatego właśnie w zmywarce niezbędna jest sól.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele zmywarek

Planujesz zakup nowej zmywarki i szukasz odpowiedniego modelu w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane modele zmywarek.

Ile, jak często i gdzie wsypać sól do zmywarki

Jak często należy uzupełnić pojemnik soli w zmywarce i co się stanie jeśli tego nie zrobimy

Częstotliwość uzupełniania pojemnika na sól w zmywarce zależy od wielu czynników, jak częstotliwość zmywania, twardość wody oraz od ilości zwykle wsypywanej soli. Obecnie dostępne urządzenia mają zwykle wskaźnik zużycia soli, który sygnalizuje, że sól należy dosypać.

Jakie są konsekwencje, jeśli zapomnimy uzupełnić sól w zmywarce? Jest to jedna z przyczyn, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń. Na naczyniach mogą pojawić się białe zacieki. Później zmywarka nie domywa naczyń, gdyż dysze spryskiwacza mogą być zatkane przez kamień.

Niedomywanie naczyń stanowi tylko początek problemu. Długotrwały brak soli w pojemniku spowoduje, że filtr urządzenia zostanie zapchany substancjami mineralnymi z wody i całkowicie zablokowany. Oznacza to konieczność wymiany filtra, którego koszt równie się ⅓ ceny całego urządzenia. Ponadto kamień osadzający się na wewnętrznych częściach zmywarki powoduje ich uszkodzenie. Skutkiem może być nawet zalanie mieszkania. Sprawdź także ten artykuł: Zmywarka nie domywa naczyń – możliwe przyczyny i sposoby ich rozwiązania.

Ile soli należy dosypać i czy sól do zmywarki można czymś zastąpić

Sól to zmywarki to zwykły chlorek sodu (NaCl) w postaci granulowanej i o czystości >98%. Sól musi być bardzo oczyszczona, tak aby nie powodowała gromadzenia na filtrze dodatkowych zanieczyszczeń. Sól do zmywarki występuje w postaci granulatu, tak aby rozpuszczała się powoli. Nie ma reguł ile soli należy dosypać do zmywarki. Możemy napełnić połowę pojemnika lub dosypać po brzegi. Nie należy jednak przepełniać pojemnika. Należy zachować odstęp 1 - 2 cm od górnego brzegu pojemnika.

Czy sól do zmywarki można czymś zastąpić? Co robić, jeśli zmywarka sygnalizuje brak soli, której akurat nie mamy w domu? Niestety, soli do zmywarki nie można zastąpić zwykła solą, solą Epsom, czy też innym rodzajem soli. Inny rodzaj soli zawiera wiele zanieczyszczeń, które zamiast oczyszczać filtr przyczynią się do jego dodatkowego zatkania. Ponadto użycie innego rodzaju soli spowoduje powstanie białych zacieków na naczyniach. Istnieją jednak sposoby na zrobienie soli do zmywarki domowej roboty. Domową sól robimy na bazie boraksu, soli kuchennej, kwasku cytrynowego i sody kalcynowanej.

ikona podziel się Przekaż dalej