Gdzie znajdę księgę wieczystą online?
Księgę wieczystą zakłada się dziś dla lokali mieszkalnych i nieruchomości gruntownych. Gdzie znaleźć i jak sprawdzić księgę wieczystą? Na przykład w wyszukiwarce ksiąg wieczystych online, która pozwala bez wychodzenia z domu dotrzeć do poszukiwanej księgi. Jak ją znaleźć, nie znając numeru? Skąd wziąć taki numer? Czy możliwe jest odnalezienie księgi wieczystej bez składania wniosku? Wyjaśniamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co dają księgi wieczyste? Z czego się składają?
Księgi wieczyste pozwalają na utrzymanie ładu i porządku prawnego stanu nieruchomości, np. działki budowlanej, gruntu czy mieszkania. Prowadzi się je, aby ustalić stan prawny nieruchomości i prawo do np. mieszkań i lokali użytkowych czy domów w spółdzielni mieszkaniowej. W każdej założonej księdze wieczystej jest taki sam zestaw informacji o danej nieruchomości. Dzięki nim można ustalić, np. kto jest osobą uprawnioną do sprzedaży nieruchomości. Można również dowiedzieć się, czy nieruchomość obciążona jest prawami osób trzecich, jaka jest wysokość hipoteki i ocenić m.in. potencjalne ryzyka prawne. Księgi wieczyste i zawarte w nich informacje dzielą się na cztery działy:
- Dział I – oznaczenie nieruchomości, czyli jej położenie, numer działki, powierzchnia czy sposób korzystania.
- Dział II – dane właścicieli oraz użytkowników, a więc imiona i nazwiska oraz wielkość udziału wybranych osób w nieruchomości. W tym dziale można sprawdzić rodzaj wspólności. Każdy udział ma swój numer, którym operuje się w innych działach.
- Dział III – zalicza się do niego prawa, roszczenia, ograniczenia i ciężary. W dziale znaleźć można informacje o służebności gruntowej obciążającej nieruchomość lub służebności osobistej (np. prawo dożywocia czy prawo zamieszkiwania osoby). Umieszczane są tu również wpisy o wszczęciu egzekucji. Wyczytać można także o ewentualnej niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (np. zmiana właściciela nieujawniona w dziale II).
- Dział IV – przeznaczony na wpisanie hipotek (np. umownych, przymusowych). Hipoteka nie musi obciążać całości nieruchomości, a jakąś jej część. Znaleźć tu można np. dane wierzycieli i kwotę oraz rodzaj roszczenia zabezpieczającego nieruchomość.
Na końcu każdego działu znajdują się zbiorcze informacje dotyczące podstawy wpisów. Obok wpisów w księgach wieczystych online podane są ponumerowane odnośniki do informacji.
Księga wieczysta online – jak ją sprawdzić?
Każdej transakcji związanej z nieruchomością powinna towarzyszyć dokładna weryfikacja treści właściwej księgi wieczystej. Z mocy prawnej uważa się, że wpisane w księgach wieczystych prawa są zgodne z rzeczywistym stanem prawnym – to zasada jawności materialnej ksiąg wieczystych. Nie wolno zasłaniać się nieznajomością wpisów w księgach wieczystych w celu ochrony przed np. roszczeniami osób mających wyraźne prawa do nieruchomości, uwiecznione w księdze.
Obecnie księga wieczysta ma formę również elektroniczną. Kompletność bazy szacowana jest na 99,5% ksiąg wieczystych przeniesionych do elektronicznej Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Proces cyfryzacji zasobów ułatwia dostęp do istotnych dokumentów. Aby błyskawicznie znaleźć poszukiwaną księgę wieczystą, warto skorzystać z wyszukiwarki ksiąg wieczystych online, którą znajdziesz na https://ksiegiwieczyste.pl. Dzięki niej w zaledwie kilka minut dotrzeć można do księgi, nie wychodząc z domu. Nie trzeba też składać wniosku lub stać w długiej kolejce. Nowoczesny i przyjazny interfejs ułatwia poruszanie się po zasobach wyszukiwarki.
Serwis współpracuje z Portalem Podsystemu Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Źródłem danych jest Ministerstwo Sprawiedliwości, więc użytkownicy wyszukiwarki ksiąg wieczystych online mają gwarancję, że udostępnione dane odpowiadają danym w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych.
O czym warto pamiętać, korzystając z ksiąg wieczystych online?
Przede wszystkim o numerze księgi wieczystej. Składa się on z trzech części:
- Pierwsze cztery znaki numeru to kod wydziału sądu rejonowego prowadzącego księgę. Dwie pierwsze litery to miasto sądu okręgowego. Później jest cyfra i pierwsza litera sądu rejonowego – tu jest siedziba wydziału ksiąg wieczystych.
- Kolejna część numeru składa się z ośmiu cyfr – z przodu zawsze jest odpowiednia ilość zer. To dotychczasowo nadany numer księgi wieczystej.
- Ostatnią częścią jest pojedyncza cyfra kontrolna, wyliczana automatycznie w procesie migracji.
Przykładowy numer księgi wieczystej to: WA3M/00095878/5
Należy również pamiętać o tym, że zgodnie z obowiązującym prawem wydruki z treścią ksiąg wieczystych online nie są dokumentem. Nie mogą więc stanowić podstawy do np. dochodzenia praw lub obowiązków przed sądem czy organami administracji publicznej.
artykuł sponsorowany