Generalne porządki w domu

Organizacja porządków

Na samym początku dobrze będzie rozplanować sobie całą pracę. Żeby zrobić wszystko „jak należy”, nie wystarczy tylko jeden dzień! Warto będzie więc podzielić sprzątanie domu na kilka etapów, aby móc wiosenne porządki przeprowadzić dokładnie i skutecznie. Porządki domowe możesz podzielić np. na 3 etapy:

  1. Mycie okien.
  2. Mycie kuchni i łazienki.
  3. Pozostałe pokoje do uprzątnięcia.

Oczywiście, wiele zależeć będzie od tego, jak duży dom posiadasz i jaką ilość np. mebli w nim masz. Pamiętaj, że im więcej „drobiazgów”, tym dłużej będziesz sprzątać dom! Koniecznie ustal kolejność porządków, a nawet wypisz sobie na liście to, co powinnaś wykonać (np. umyć lustra, wytrzeć kurz z książek, przejrzeć niepotrzebne przedmioty itd.). Jeśli masz możliwość, podziel obowiązki na kilka osób, które mogą pomóc w generalnych porządkach. Teraz pozostanie skompletować cały zestaw do sprzątania (rękawiczki, szczotka, mop, ścierki itp.) i już możesz rozpocząć gruntowne porządki!

Mycie okien w domu

Jeżeli chcesz doczyścić okna, powinnaś zdjąć z nich firanki i zasłony, a następnie je wyprać. W międzyczasie, można wyczyścić karnisze czy żaluzje z kurzu, np. rękawicą. Warto będzie przy okazji umyć parapety i ramy okienne – jeszcze zanim przejdziesz do mycia szyb. Pomóc w tym drugim przypadku może myjka ze spryskiwaczem, którą łatwo rozprowadzisz wybrany preparat na oknie.

Do ściągania wody z szyby warto będzie wykorzystać myjki ze specjalistyczną ściągaczką – dzięki niej na oknie nie będzie żadnych smug! Kiedy już umyjesz okna i odpowiednio je osuszysz, koniecznie wypoleruj je np. ściereczką z mikrofibry. W ten sposób okna będą lśnić, a pomieszczenie na pewno nabierze niesamowitego blasku!

Porządki domowe – krok po kroku

Wiosenne porządki poszczególnych przedmiotów

Nie zapominaj o czyszczeniu dywanów, by generalne porządki w domu można było uznać za kompletne! Odkurz je w tym celu i wytrzep na podwórku. Warto też oczyścić dywan szczotką i środkiem myjącym, przeznaczonym do czyszczenia dywanów. Ważne będzie także oczyszczenie ścian i sufitów z pajęczyn, o ile się pojawiły – tutaj pomoże szczotka z miękkim włoskiem, jaką możesz zamocować na długim kiju. Warto także omieść miotełką do kurzu swoje lampy i żyrandole – no chyba, że są bardzo brudne. Wówczas trzeba będzie wykręcić klosze (po wyłączeniu prądu!) i przetrzeć je wilgotną ścierką, zostawiając do wyschnięcia.

Kobieta sprząta dom
Generalne porządku w domu krok po kroku, czyli łatwa organizacja porządków

Rzecz jasna, koniecznie wyczyścić powinnaś również domowe meble. Zanim jednak to zrobisz, uporządkuj to, co się w nich znajduje – bo po co zajmować przestrzeń niepotrzebnymi już drobiazgami? Do wyczyszczenia mebli użyj ściereczek uniwersalnych bądź wilgotnych, zawierających specjalny preparat do czyszczenia.

Skup się też na podłogach – w zasadzie, możesz je zostawić na sam koniec. Zamieć je i odkurz, nie pomijając istotnych zakamarków pod sofą, szafką czy fotelem bądź stołem. Nie trzeba będzie odsuwać mebli do mycia podłogi pod warunkiem, że skorzystasz z docierającego wszędzie płaskiego mopa. Pamiętaj również, aby dobrać odpowiednie środki czystości do danej powierzchni – inaczej trzeba potraktować np. panele laminowane, a jeszcze inaczej panele z drewna, płytki lub parkiet.

Kuchnia i łazienka – gruntowne porządki

Na te pomieszczenia warto będzie przeznaczyć osobny dzień, ponieważ sporo czasu może zejść na sam przegląd rzeczy codziennego użytku i zawartości szafek. Tak samo dużo czasu należy poświęcić czyszczeniu sprzętów AGD czy armatury łazienkowej, na której dość szybko osadza się kurz. Warto pamiętać o kilku cennych wskazówkach zarówno w przypadku czyszczenia kuchni, jak i łazienki:

  1. W kuchni należy zmyć brudne naczynia i opróżnić zmywarkę.
  2. Lodówkę powinno się zawsze przejrzeć i pozbyć się tych produktów, jakie nie są używane.
  3. Warto zorganizować sobie przestrzeń na poszczególne przyprawy czy produkty sypkie (np. osobne pojemniczki).
  4. W łazience należy wrzucić do pralki i wyprać w niej brudne ręczniki do ciała.
  5. Możesz także przejrzeć kosmetyki, jakich nie używasz lub które uległy przeterminowaniu.
  6. Przyłóż się do czyszczenia wanny, kabiny prysznicowej, zlewów i ubikacji – tam zbiera się bowiem naprawdę wiele bakterii!
  7. Osobny dzień warto poświęcić również na wyczyszczenie płytek łazienkowych i kuchennych, a także sprzętu AGD – możesz doprowadzić je do błysku dzięki gąbeczce, jaką zanurzysz w ciepłej wodzie z dodatkiem np. płynu do naczyń.

Pamiętaj, że…

Warto przeprowadzać generalne porządki przynajmniej 3, 4 razy w roku. Oczywiście, żeby proces ten był nieco przyjemniejszy, warto dbać o porządek każdego dnia i sprzątać po sobie. Wówczas generalne porządki wcale nie będą takim strasznym wyzwaniem!

ikona podziel się Przekaż dalej