Rodzaje generatorów prądotwórczych do użytku domowego

Najczęściej generatory dzielone są na dwie główne kategorie – te montowane na stałe oraz przenośne. Czym różnią się one między sobą?

Generatory przenośne są wszechstronne i można je przenosić w razie potrzeby. Zazwyczaj zasilane są benzyną, propanem lub olejem napędowym. Takie generatory prądu od sumeramotor.pl są bardziej przyjazne dla budżetu, ale wymagają regularnego tankowania.

Z kolei generatory stacjonarne są instalowane na stałe i podłączone do systemu elektrycznego na stałe. Włączają się samoczynnie w przypadku wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Generatory rezerwowe często zasilane są gazem ziemnym z sieci, ale także mogą one wymagać używania paliwa, takiego jak benzyna, olej napędowy.

Dobór generatora pod względem zapotrzebowania na energię

Przed zdecydowaniem się na generator do użytku domowego trzeba obliczyć, jakie jest konkretne zapotrzebowanie na energię, by dopasować sprzęt do własnych potrzeb.

Trzeba wtedy uwzględnić, jakie urządzenia zasilane są w domu, na przykład może być to oświetlenie, sprzęt AGD, pompa wodna, pompa obiegowa w instalacji grzewczej, komputer.

Źródła paliwa

Generatory mogą być zasilane różnymi paliwami, w tym benzyną, propanem z butli, gazem ziemnym i olejem napędowym.

Jeśli chodzi o wygodę obsługi, bardzo popularne są generatory prądu gazowe, natomiast również chętnie kupowane są modele benzynowe i diesla. Agregaty zasilane gazem ziemnym są dość rzadko spotykane.

Automatyczny przełącznik źródeł zasilania (ATS)

Generatory są zwykle instalowane z ATS, który automatycznie wykrywa przerwę w dostawie prądu i włącza generator. Zapewnia także bezpieczną i efektywną dystrybucję energii do domowej instalacji elektrycznej.

Poziom hałasu

Gdy wybierane są generatory prądu do użytku domowego, bardzo duże znaczenie ma sprawdzenie generowanego przez nie hałasu. Takie urządzenia nie powinny powodować nadmiernego hałasowania, ponieważ wtedy mogą utrudniać sen, pracę.

Bezpieczeństwo

Podczas obsługi generatora należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wentylację, aby zapobiec gromadzeniu się tlenku węgla (CO) i nigdy nie używa

generatora w pomieszczeniach zamkniętych.

Trzeba także korzystać z wysokiej jakości przedłużaczy, które wytrzymają obciążenie i umieszczać generatory je z dala od wody i obszarów nasilonego ruchu.

Przechowywanie paliwa

Jeśli wybierzesz generator przenośny, przechowuj paliwo w bezpiecznym, certyfikowanym pojemniku, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i w dobrze wentylowanym miejscu.

Testowanie i regularne stosowanie

Okresowo testuj generator, aby upewnić się, że działa prawidłowo. Uruchamianie go od czasu do czasu pomaga również zachować jego niezawodność.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny