Gniazda elektryczne – co warto o nich wiedzieć?

Gniazdka elektryczne – są to elementy umożliwiające przyłączanie odbiorników do energii elektrycznej. Mówiąc wprost – dzięki gniazdkom każdy z nas może bez przeszkód korzystać ze sprzętu RTV, urządzeń kuchennych oraz innych elementów wyposażenia działających na prąd. Gniazdka, potocznie nazywane kontaktami, można podzielić według dwóch kryteriów: pod kątem ich funkcji oraz sposobu montażu.

Jeżeli będziemy rozpatrywać rodzaje gniazdek ze względu na to, jakie pełnią funkcje w sieci elektrycznej, wyróżnić należy modele instalacyjne - zdecydowanie najpowszechniejsze i najbardziej rozpoznawalne. Ich budowa pozwala na podłączanie wtyczek od urządzeń elektrycznych każdego rodzaju. Na rynku dostępne są również w wersji bryzgoszczelnej (to jest ze specjalną klapką), która ma za zadanie chronić styki przed działaniem wilgoci lub innych czynników zewnętrznych. Ten typ montuje się zatem w pomieszczeniach takich, jak łazienka, kuchnia czy piwnica.

Wśród gniazdek elektrycznych wyróżnia się ponadto:

  • elektryczne gniazdka antenowe – podłączane do sieci radiowo-telewizyjnej, ich zadaniem jest przekazywanie sygnału do odbiorników,
  • gniazdka DATA, inaczej teleinformatyczne – odpowiednie do podłączania do nich sprzętu komputerowego,
  • gniazdka głośnikowe – pozwalające na zasilanie urządzeń nagłaśniających, w tym sprzętu RTV,
  • gniazdka z USB – jedne z nowszych na rynku, często montowane w obiektach komercyjnych, póki co rzadziej w domach prywatnych,
  • gniazda światłowodowe oraz telefoniczne – różniące się między sobą budową i pełniące podobne funkcje – tj. dostarczają sygnał z linii światłowodowej lub telefonicznej.

Ze względu na sposób montażu możemy natomiast podzielić osprzęt na gniazdka natynkowe oraz gniazdka podtynkowe. Pierwsze montowane są na powierzchni ściany, drugie w specjalnych puszkach w jej wnętrzu.

Łączniki – jakie znajdziesz na rynku?

Łączniki elektryczne – elementy umożliwiające załączenie i wyłączenie prądu w instalacji oświetleniowej. To niepozorny osprzęt, bez którego jednak codzienne korzystanie ze sztucznych źródeł światła byłoby właściwie niemożliwe. Tak, jak gniazdka elektryczne, także łączniki podzielić można ze względu na sposób montażu na natynkowe i podtynkowe. Natynkowe będą miały własną, zewnętrzną obudowę, natomiast podtynkowe zostają wpuszczone w ścianę i tworzą z nią jednolitą płaszczyznę.

Z pewnością dużo więcej rodzajów wymienić można w przypadku klasyfikacji łączników elektrycznych pod kątem funkcji, jakie oferują. Do tych najprostszych należą modele jednobiegunowe. Są one wyposażone w pojedynczy przycisk, a ich dużą zaletą jest stosunkowo łatwy montaż. Ten typ łączników sprawdzi się głównie w pojedynczych obwodach oświetleniowych. Odrobinę bardziej rozbudowane są łączniki dwubiegunowe – nadal mają jeden przycisk, ale pozwalają na sterowanie dwoma obwodami. Do osprzętu o większej funkcjonalności należą:

  • łączniki schodowe – zgodnie z nazwą najczęściej montowane na klatkach schodowych – w tym na parterze, jak i na następnym poziomie budynku (łączniki są ze sobą sparowane), umożliwiają uruchamianie i wyłączanie jednego obwodu oświetleniowego z dwóch miejsc,
  • łączniki świecznikowe – w tych elementach zazwyczaj stosowane są dwa przyciski, a ich konstrukcja pozwala na włączanie obwodów w sposób niezależny od siebie, co można sprawdzić włączając światło w lampach z kilkoma żarówkami,
  • łączniki zwierne – z opcją samoistnego przycisku odbijającego; ich działanie polega na automatycznym wyłączaniu obwodu po określonym czasie, a ten typ łączników jest najczęściej montowany na korytarzach czy klatkach schodowych budynków wielomieszkaniowych,
  • łączniki krzyżowe – współpracujące z łącznikami schodowymi (są montowane „pomiędzy” nimi) i pozwalają na włączanie światła z więcej niż dwóch miejsc.

Jak widać, gniazdka elektryczne i włączniki (sprawdź na: www.dlaelektrykow.pl) mogą zaskoczyć swoją rozbudowaną paletą rodzajów. W ich wyborze sugeruj się zaufanym producentem i trwałością materiałów, które gwarantują bezpieczeństwo i wieloletnią niezawodność.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej