Grill elektryczny na balkon

Dlaczego warto zainwestować w grill elektryczny?

Polacy uwielbiają grillować mięso. Kiedy nadchodzi sezon, wszyscy chętnie ruszamy na grillowanie! Nie zawsze jednak każdy może ruszyć się poza miasto i pozostaje przyrządzanie grillowych potraw… w domu. Czasem też pogoda nagle się załamie, uniemożliwiając rozpalenie tradycyjnego grilla węglowego na podwórku. Właśnie dlatego producenci wyszli z inicjatywą dla takich osób i niefortunnych sytuacji pogodowych, tworząc… elektryczne grille! Dzięki nim można przyrządzić wymarzoną kiełbaskę czy karkówkę nawet na własnym balkonie.

Grill elektryczny to urządzenie, jakie na pewno posłuży na długi czas – pod warunkiem, że kupisz sprzęt dobrej jakości. Miłośnicy grilla mogą dzięki niemu przyrządzać wymarzone potrawy – i to w dosłownie każdym miesiącu, niezależnie od pogody za oknem! Zatem, tego typu urządzenie będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które wzdychają do sezonu grillowego np. w środku zimy!

Palenie grilla elektrycznego – dlaczego jest dobre?

Oprócz tego, że grill elektryczny może być „odpalany” o każdej porze roku, posiada on wiele innych zalet. I tak, nie trzeba go chociażby rozpalać przez kilka lub kilkanaście minut – a tak zazwyczaj jest w przypadku tradycyjnego grilla węglowego. Nie pojawia się również charakterystyczny dym, jakim często później przesiąkają nasze ubrania. Brak dymu umożliwia rozpalanie elektrycznego grilla w bloku, na własnym balkonie! Mało tego, takie urządzenie nagrzewa się błyskawicznie, więc będąc głodny możesz przygotować posiłek w dosłownie chwilę. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat gotowania.

Grill elektryczny na balkon, najlepsze modele i opinie o producentach oraz prawo a grillowanie na balkonie, przepisy
Grill elektryczny na balkon – co wybrać, jakie są przepisy prawa?

Warto będzie zdecydować się na grilla elektrycznego z wyjmowanymi płytami grzejnymi. Dzięki nim będzie łatwiej utrzymać urządzenie w czystości i pozbyć się tłuszczu po mięsie. Jedynym minusem użytkowania grilla elektrycznego jest fakt, że trzeba będzie go podłączyć do prądu. Często konieczny może okazać się więc przedłużacz. Jednak, to naprawdę niewielka wada w porównaniu do korzyści, jakie grill elektryczny na balkon ma do zaoferowania!

Zakaz grillowania na balkonie – czy istnieje?

Przepisy dotyczące grillowania na balkonie

Jeżeli chodzi o grillowanie na prywatnym balkonie w bloku, to prawo ogólnopolskie nie jest w tym przypadku ściśle sprecyzowane. Balkon należy do posesji prywatnej – zatem można z niego korzystać tak, jak nam się podoba. Mandat można dostać za np. pozostawienie grilla włączonego bądź w przypadku, gdy przez niego zostanie uszkodzone mienie sąsiadów. Przepisy, jakie pojawiają się w kwestii grillowania, określone są zazwyczaj w regulaminie wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni.

Niestety, ale nieumiejętnie wykorzystywany grill elektryczny na balkonie może kosztować właściciela… utratą nieruchomości. Ale, czy to faktycznie możliwe? Niestety! Jeżeli regulamin wspólnoty mieszkaniowej wyraźnie zabrania grillowania na balkonie (widoczny w regulaminie zakaz grillowania na balkonie), to możemy zostać w najlepszym przypadku upomnieni. Jeżeli jednak sytuacja będzie się powtarzała bądź nie będziemy reagować na prośby sąsiadów, wspólnota może wystąpić na drogę sądową – wystawiając dzięki temu mieszkanie na… licytację! Jest to możliwie poprzez artykuł 16 „Ustawy o własności lokali” (Dz. U. 1994 Nr 85 poz. 388). A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisem na lemoniadę?

Grill na balkonie - za co możemy zostać ukarani?

Zasad wspólnoty mieszkaniowej powinni przestrzegać wszyscy lokatorzy. Jeżeli nie określone zostało w nich grillowanie, pamiętać trzeba o immisji – czynnościach, jakie mogą wywołać dyskomfort u naszych sąsiadów (np. grillowanie właśnie). I tak, jeżeli grill na balkonie będzie rozpalony nieodpowiednio lub sąsiadom będzie dokuczał dym, mogą wezwać oni odpowiednie służby porządkowe.

Oprócz tego, mogą powołać się na zapisy ustępu 1 paragrafu 4 rozporządzenia, mówiącego o zakazie rozpalania ognia w miejscu, jakie umożliwia zapalenia się materiałów palnych czy przechowywania materiałów palnych, a nawet „stosowania elementów wystroju i wyposażenia wnętrz z materiałów palnych, w odległości mniejszej niż 0,5 m od urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 100 stopni Celsjusza”. Sąsiedzi mogą więc wezwać np. policję, jeśli stwierdzą, że grillujemy…. źle.

Gorzej, jeżeli grillowanie zakończy się pożarem. Wówczas ponieść można za to konsekwencje karne, zgodne z artykułem 163 Kodeksu Karnego (Dz. U. 1997 r. Nr 88, poz. 553). Według niego osobę, jaka wywołała pożar, może czekać nawet… 12 lat więzienia! Właśnie dlatego warto żyć z sąsiadami w zgodzie i korzystać z grilla elektrycznego z rozwagą oraz… głową!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny