Gruntowanie ścian przed malowaniem - poradnik krok po kroku
Zanim przystąpisz do malowania ścian lub niektórych prac wykończeniowych, musisz przejść przez etap gruntowania ścian. Taki zabieg wzmacnia ścianę, przygotowuje powierzchnię do kolejnych czynności i zwiększa chłonność podłoża. Dzięki temu farba będzie miała lepszą przyczepność, co przekłada się na zmniejszenie zużycia farby nawierzchniowej, a tym samym oszczędności. Wyjaśniamy, jak przeprowadzić prawidłowe gruntowanie ścian krok po kroku.
1. Kiedy gruntowanie ścian przed malowaniem jest konieczne?
2. Czym gruntować ściany?
3. Gruntowanie ścian krok po kroku
Jeśli chcesz, aby twoja praca przyniosła zadowalający efekt, planując gruntowanie i malowanie ścian, wybieraj produkty tego samego producenta. Szansa na zadowalający efekt na całej powierzchni ściany będzie zdecydowanie większa.
Kiedy gruntowanie ścian przed malowaniem jest konieczne?
Czy ściany trzeba gruntować zawsze? Nie, natomiast istnieją takie powierzchnie, które koniecznie trzeba zagruntować. Zaliczają się do nich:
- nowe ściany pokryte tynkiem cementowo-wapiennym lub gipsowym,
- ściany i sufity w stanie deweloperskim - pokryte farbą o słabszej jakości,
- płyty kartonowo-gipsowe,
- ściany pokryte gładzią.
W takiej sytuacji pomijanie etapu gruntowania to spore ryzyko. Choć może się wydawać, że zaoszczędzisz czas i pieniądze, prawdopodobnie będzie to tylko wrażenie szybko weryfikowane przez rzeczywistość. Na niezagruntowanej ścianie mogą pojawić się zacieki, smugi i nierówności, które całkowicie zepsują efekt. Niezadowalająca przyczepność farby nawierzchniowej spowoduje pękanie i łuszczenie wykończenia.
Kiedy ścian nie trzeba gruntować? Przede wszystkim wtedy, kiedy zostały one wcześniej pomalowane farbą akrylową lub lateksową, która nadal jest w dobrym stanie. Więcej na ten temat przeczytasz na: https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/gruntowanie-scian-sprawdz-kiedy-uzycie-gruntu-jest-zasadne.
Czym gruntować ściany?
Wybór odpowiedniego produktu do gruntowania powinien uwzględniać rodzaj i stan ściany oraz planowany typ farby. Jakie rozwiązania cieszą się największą popularnością?
- grunt akrylowy,
- grunt lateksowy,
- impregnaty gruntująco-wzmacniające,
- farby rozpuszczalnikowe,
- farby epoksydowe,
- lakiery akrylowe.
Przed gruntowaniem ścian w całości warto przeprowadzić próbę.
Gruntowanie ścian krok po kroku
Sam proces gruntowania ściany nie jest skomplikowany. Jak to zrobić?
- Usuń wszelkie zabrudzenia, korzystając z mydła malarskiego lub usuń kurz z powierzchni. Odczekaj, aż ściana całkowicie wyschnie.
- Przygotuj grunt zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.
- Nałóż grunt na całej powierzchni ścian i sufitu, używając wałka lub pędzla. Rób to równomiernie - unikaj grubych kleksów.
- Po wyschnięciu gruntu, sprawdź ponownie, jak chłonność powierzchni - w razie potrzeby, nałóż drugą warstwę, zwłaszcza jeśli podłoże jest wyjątkowo nasiąkliwe.
Farbę nawierzchniową można nakładać na zagruntowaną ścianę po upływie około 4 - 5 godzin.