Gryzonie i insekty – jak się pozbyć z domu nieproszonych gości?

Jeśli chodzi o gryzonie, częstym nieproszonym gościem w naszych domach są myszy. Przyciągają je zwłaszcza piwnice, garaże czy strychy, ale nierzadko przedostają się także do części mieszkalnych. Dzieje się tak zwłaszcza w chłodniejsze miesiące, kiedy gryzonie starają się stworzyć sobie warunki do dalszego bytowania. Szkody przez nie wyrządzane mogą mieć odbicie nie tylko w niszczeniu zapasów, ale także w uszczerbku na zdrowiu, gdyż gryzonie te przenoszą choroby, na przykład brucelozę. Nie ulega zatem wątpliwości, że trzeba się ich pozbyć. Jakie domowe sposoby na walkę z myszami warto wypróbować?

Na myśl niemal od razu przychodzą sposoby z trutką i pułapkami, ale niestety nie jest to rozwiązanie humanitarne, gdyż prowadzi do śmierci zwierzęcia. Dobrym rozwiązaniem jest zatem tak zwana żywołapka, którą można kupić lub skonstruować samodzielnie. Najprostszą przygotowuje się z przeciętej na pół butelki. Powstałą w ten sposób część z lejkiem wkładamy do części spodniej – wylotem butelki do dołu. Do środka wkładamy przynętę w postaci kawałka sera czy wędliny. Mysz z powodzeniem wejdzie przez „lejek” do środka zwabiona zapachem smakołyków, ale wyjście będzie już uniemożliwione.

Możesz także spróbować wypłoszyć gryzonia. Jeśli chodzi o naturalne produkty, których myszy nie cierpią, wskazać należy miętę, rumianek i liście pomidorów. Ich zapach działa odpychająco.

Insekty w domu – sposoby na mrówki, mole i muszki

Zastanawiasz się, jak wytępić mrówki w domu? Warto wypróbować sprawdzone domowe sposoby. Jednym z nich jest likwidacja gniazda, gdyż usuwanie pojedynczych osobników nie przyniesie pożądanych efektów. Oczywiście, możesz sięgnąć po gotowe środki chemiczne, ale najpierw zawsze warto wypróbować te mniej inwazyjne. Aby wytępić mrówki, w okolicy ich gniazda rozsyp proszek do pieczenia lub boraks. Dobrym pomysłem jest także użycie soli, jeśli nie masz żadnego z wymienionych produktów w domu. Podobnie działa rozsypanie skórki pomarańczowej startej na drobnych oczkach, którą mrówki znoszą do gniazda, a następnie giną od zawartych w niej toksyn.

Jakie są domowe sposoby na mole? Ci nieprzyjemni latający lokatorzy mogą przywędrować z nami ze sklepu w suchych produktach, jak kasze czy mąki. Jeśli zatem pojawiają się w domu, konieczny jest przegląd wszystkich szafek i ich dokładne umycie. Warto także zaopatrzyć się w szklane pojemniki do przechowywanie. Mole spożywcze, jeśli usuniemy ich larwy, znikną z naszego domu. Aby je odstraszyć, warto zastosować produkty o zapachu, którego te insekty nie znoszą. Większość już znajduje się w szafkach kuchennych, gdyż należą do nich między innymi lawenda, mięta, goździki czy liście laurowe.

A co, jeśli chodzi o muszki w kuchni? Te naprawdę potrafią mocno uprzykrzyć życie, a ich wybicie jest po prostu niemożliwe. Trzeba zatem uciec się do domowych metod na pozbycie się muszek. Po pierwsze oczywiście wyrzucamy wszystko, co może muszki przyciągać, na przykład śmieci czy nadpsute owoce. Świeże owoce również zabezpieczamy, gdyż te zdrowe także przyciągają muszki.

Jednym ze sposobów na wyłapanie muszek jest użycie octu jabłkowego, który wlewamy do szklanki. Gdy muszki się do niego zwabią, zakryj szybko szklankę folią spożywczą i szybko wynieś poza dom. Podobnie działa czerwone wino, którego aromat także skusi te małe i uporczywe insekty. Jeśli szukasz więcej porad na pozbycie się muszek owocówek, a także innych insektów i gryzoni, znajdziesz je w licznie zgromadzonych na tej stronie artykułach poradnikowych.