Grzyby - przegląd grzybów jadalnych, opis, zdjęcia, przepisy

Nikt nie powinien żyć wyłącznie pracą i domowymi obowiązkami. Każdemu człowiekowi potrzebne jest zajęcie wykonywane w wolnym czasie. Hobby, któremu będzie oddawał się z największą przyjemnością. Warto, więc hodować rybki akwariowe, uprawiać sport, pielęgnować ogród. Można także odbywać regularne wyprawy na grzyby. Następnie zebrane owocniki staną się znakomitymi dodatkami do różnych potraw. Które z jadalnych gatunków grzybów cieszą się w Polsce największym powodzeniem?

Hobby popularne w Polsce

Grzyby to ogromna grupa bardzo ciekawych organizmów. Wyróżniają się miedzy innymi tym, że występują we wszystkich strefach klimatycznych ziemi. Jeśli zaś chodzi o ich podstawowy podział to obejmuje gatunki jednokomórkowe i wielokomórkowe. Druga ze wspomnianych kategorii jest znacznie liczniejsza. Kolejnym interesującym faktem jest to, że grzyby różnią się sposobem odżywiania. Istnieją, zatem saprofity rozkładające martwe szczątki innych organizmów. Tymczasem pasożyty pobierają pożywienie z żywych roślin i zwierząt. Powyższy zestaw uzupełniają jeszcze drapieżniki oraz symbionty. Jednak w tym artykule skupiamy się na czymś innym.

Chyba każdy człowiek zetknął się z powszechnie znaną odmianą grzybów. Chodzi tu rzecz jasna o gatunki kapeluszowe zwane także podstawkowymi. Wytwarzają nadziemne owocniki składające się z kapelusza opartego na wyraźnym trzonie. Zbieranie grzybów jest bardzo popularne w naszym kraju. Przy czym ważne jest to by wiedzieć, które są trujące a które jadalne. Doświadczeni grzybiarze nie mają problemów z rozpoznaniem. Jednakże i te osoby powinny pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie mogą popadać w rutynę. Każdego zebranego grzyba trzeba dokładnie sprawdzić. Upewnić się czy aby na pewno nadaje się do jedzenia.

Nawet rutynowani grzybiarze powinni zbierać tylko świetnie sobie znane, dorosłe okazy. Dlatego, że młode owocniki nie mają jeszcze dobrze wykształconych cech gatunkowych. Pomyłka może okazać się bardzo bolesna. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, co do jadalności grzyba, lepiej jest go zostawić w spokoju. Po powrocie do domu należy jeszcze raz przejrzeć zbiory. Zawsze warto mieć w domu atlas grzybów. Pomoże dokładnie zidentyfikować gatunki. W razie potrzeby dobrze jest udać się do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Jej pracownicy będą w stanie dokładnie zbadać grzyby. Przestrzeganie tych zasad może uratować życie.

Wysyp jadalnych grzybów

Osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z grzybami powinny dobrze przygotować się do pierwszych zbiorów. Podstawowy krok to zaopatrzenie się w atlas gatunków. Wybierając się do lasu najlepiej mieć go zawsze przy sobie. Można też przeglądać zdjęcia popularnych okazów i dokładnie czytać ich opis. Sposobów przygotowania się jest wiele. Jednakże nic nie zastąpi zbiorów prowadzonych pod okiem doświadczonego grzybiarza. Kogoś, kto od wielu lat oddaje się temu zajęciu. Rzecz jasna początkujący powinni przestrzegać zasad wspomnianych powyżej. Nie mogą też kierować się fałszywymi wskazówkami.

Grzyby blaszkowe, mające blaski pod kapeluszem, są bez wątpienia trujące. Zatem unikanie ich podczas zbiorów jest pewną metodą uniknięcia poważnych kłopotów. Większość okazów mających charakterystyczne rurki można jeść. Choć i w tym przypadku trzeba zachować ostrożność. Teraz czas na oblanie niebezpiecznych mitów. Jeden z nich głosi, że wszystkie trujące grzyby mają gorzki smak i sinieją po przekrojeniu. Nie jest to prawdą, tak samo jak twierdzenie, że owocniki nadgryzione przez zwierzęta są bezpieczne dla ludzi. Ponadto, żaden niebezpieczny dla zdrowia grzyb nie staje się jadalny po kilkukrotnym ugotowaniu.

Skoro rozjaśniliśmy kwestię prawidłowego zbierania grzybów czas na kolejne zagadnienia. Zarówno okazy blaszkowe jak i jadalne zaczynają pojawiać się w lecie. Jeśli w tym okresie dochodziło do częstych i obfitych opadów deszczu. Natomiast prawdziwy wysyp następuje jesienią. Przy dobrych warunkach pogodowych może trwać aż do listopada. W jakich miejscach grzyby występują najliczniej? Preferują lasy liściaste i iglaste. Pojawiają się w mniejszych lub większych zagajnikach. Niektóre gatunki lubią skraje łąk, polany czy przydrożne rowy. Każdy z tematów poruszonych w tej części artykułu rozwijamy na naszej stronie.

Grzyby jadalne – lista popularnych gatunków

Bez wątpienia listę najpopularniejszych grzybów jadalnych w Polsce otwierają podgrzybki. Można je zdobywać mniej więcej od czerwca do listopada. Choć najdogodniejsza pora na zbiory rozpoczyna się we wrześniu. Gdy zostaną odpowiednio przyrządzone, mogą pochwalić się ciekawymi walorami smakowymi. Kolejne miejsce w naszym zestawieniu zajmują borowiki. One z kolei pojawiają się pod koniec lipca. Czekają na grzybiarzy do października. Są cenione przez zbieraczy, o czym świadczą liczne pozytywne opinie. To naturalnie jeszcze nie koniec pozycji, z których składa się nasza lista. Kolejną lokatę zajmują maślaki dostępne od czerwca do października.

Wybierając się do lasu warto zwracać uwagę na gąski. Nasza lista nie byłaby bez nich kompletna. Można się na nie natknąć od lipca do listopada. Jednakże prawdziwy wysyp tego gatunku obserwuje się w październiku i listopadzie. Kolejne okazy cieszące się powszechnym uznaniem to:

  • Kanie występujące w lasach w okresie od czerwca do listopada,
  • Opieńki zbierane od września do listopada,
  • Koźlarze dostępne w okresie od lipca do października,
  • Kurki poszukiwane przez grzybiarzy w okresie od czerwca do listopada.

Dokładny opis wymienionych grzybów oraz ich zdjęcia znajdują się na naszej stronie. Na koniec wspomnimy o kulinarnym zastosowaniu interesujących nas organizmów. Grzyby są znakomitym dodatkiem do różnych dań. Dodaje się je do sosów, zup i potraw mięsnych. Podgrzybki czy też inne gatunki można z powodzeniem suszyć. Równie cenionym sposobem obróbki jest marynowanie. Konserwujące zebrane owocniki na długi czas. Skład podstawowej zalewy do marynowania to woda, szklanka octu, łyżka cukru, kilka ziaren pieprzu i gorczycy oraz dwa liście laurowe. Po więcej ciekawych przepisów odsyłamy na nasz portal.