Czy wiesz, że…

… największa wyhodowana w Polsce dynia ważyła ponad 800 kg? To tyle co Fiat Seicento! Wyhodował ją Mateusz Dąbrowski, który prowadzi gospodarstwo Big Pumpkins w Zarzeczu.

… 31 października przeciętny Amerykanin zjada nawet półtora kilograma słodyczy. To ponad 3 porcje obiadowe.

… nazwa „Halloween” najprawdopodobniej pochodzi od „All Hallows’ E’en”, czyli „Wigilii Wszystkich Świętych”. Nic strasznego, prawda?

Skąd w ogóle wzięło się Halloween?

Nazwa nie brzmi strasznie, a jednak konserwatywne środowiska starają się nas zniechęcić do Halloweenu. Czy słusznie? Ku ich rozczarowaniu, to nie jest kult Szatana. Święto to ma o wiele dłuższą historię, której korzenie sięgają aż do celtyckiego dnia Samhain. Wypadał on właśnie ostatniego dnia października. Był to czas świętowania nadejścia zimy i cieszenia się plonami, które udało się zebrać latem i jesienią.

Oprócz tego Celtowie palili ogniska, dzięki którym mogli odegnać złe duchy, a przyciągnąć te dobre. Według nich bowiem 31 października zacierała się granica między światem żywych i umarłych. Ci drudzy wracali na ziemię, by odpokutować grzechy.

W IX wieku chrześcijańskie środowiska zaczęły tępić ten obrzęd i przeniosły dzień Wszystkich Świętych z maja na 1 listopada. Nie udało im się jednak pozbyć Halloween, które Irlandczycy zawieźli w XIX wieku do USA, a stamtąd rozprzestrzeniło się na cały świat.

Przebieranki, jabłka i inne zwyczaje halloweenowe w USA

Najbardziej znanym, amerykańskim zwyczajem jest przebieranie się w przerażające postaci, takie jak wampiry czy wiedźmy. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że to nie jest wymysł dzisiejszego świata. Tradycja ta ma już ponad 100 lat! 31 października 1920 roku została zorganizowana pierwsza parada, w której brali udział poprzebierani ludzie. Teraz takie pochody są organizowane w wielu miastach w USA.

„Cukierek albo psikus”

Ulubioną zabawą dzieci jest zbieranie słodyczy. Odbywa się to wieczorem podczas zabawy w „cukierek albo psikus”. Dzieci chodzą od domu do domu, prosząc o słodycze. Gdy ktoś nie chce ich dać, robią psikusa, np. owijając drzewo papierem toaletowym.

Scary Farm

Straszne Farmy są tworzone w wielu miastach w USA. Opierają się one na znanych motywach, m.in. „Frankenstein”, „Mumia”, „Dracula” oraz „Nosferatu”. Dzieci je uwielbiają. Mogą się na nich poczuć jak w zupełnie innym świecie.

Apple bobbing

Łowienie jabłek z wiadra pełnego wody nie jest trudne, prawda? A gdybyś nie mógł robić tego rękami, tylko… zębami? Tak właśnie bawią się dzieci i dorośli w Stanach Zjednoczonych. Jeśli uda im się nie uszkodzić jabłka, będą mieli szczęście w kolejnym roku.

12 świec

Skakanie przez zapalone świeczki także przepowiada szczęście. 12 świec ustawia się w okręgu. Symbolizują one miesiące. Te świeczki, które po ich przekroczeniu nadal będą zapalone, symbolizują szczęśliwe miesiące w kolejnym roku.

Polskie zwyczaje halloweenowe

Niektórym wydaje się, że zwyczaje halloweenowe to czarne msze, kult Szatana i krew. Nic bardziej mylnego! W Polsce Halloween najchętniej obchodzą dzieci, dla których jest to pełen radości dzień skupiony na niewinnych zabawach. Przebierają się one za różne postaci i zbierają słodycze w niektórych domach. Zwracają uwagę na te, które są udekorowane, bo to świadczy o tym, że mieszkańcy są dobrze nastawieni do tego święta.

Dzieci coraz częściej mogą brać udział w imprezach hallowenoowych, takich jak bale czy dyskoteki. To świetna okazja na trochę zabawy w te szare, jesienne dni.

A dorośli? Czy oni także mogą świętować Halloween? Oczywiście! Co więcej, mogą oni obchodzić je tak, jak tylko chcą: w domowym zaciszu, ze znajomymi, z dziećmi lub na specjalnych wydarzeniach. Jakie imprezy na Ciebie czekają?

  • spektakle teatralne z dreszczykiem,
  • wystawy tematyczne (także multimedialne),
  • koncerty (tematyczne i po prostu różnych artystów),
  • i wiele innych.

Bilety na nie znajdziesz na eBilet.pl. Są tam zebrane wszystkie najlepsze wydarzenia halloweenowe. Większość z nich trwa dłużej, więc możesz wybrać się na nie nawet w weekend.

eBilet.pl

Za kogo warto się przebrać na Halloween?

31 października niczym nadzwyczajnym jest spotkanie kościotrupa, wiedźmy czy ducha. Inne popularne przebrania to mumie, wampiry, diabły czy dynie. Za kogo jeszcze warto się przebrać? Dobrym pomysłem są znane postaci, takie jak Joker, Cruella de Mon, rodzina Adamsów, Szalony Kapelusznik czy Harley Quinn.

Swoje przebranie możesz zwieńczyć maską lub makijażem. Największe wrażenie robią te w stylu meksykańskim. Dodatkowo możesz wykorzystać zmywalne farby do włosów.

W jaki sposób spędzisz Halloween? Pamiętaj, że jeśli chcesz wybrać się na fajną imprezę, bilety czekają na Ciebie na eBilet.pl!

ikona podziel się Przekaż dalej