Co to jest homeopatia? Kto powinien pomyśleć nad takim leczeniem?

Homeopatia – początki i podstawowe informacje

Homeopatia jest jednym z segmentów medycyny niekonwencjonalnej. Opiera się wyłącznie na naturalnych metodach leczenia. Ten specyficzny sposób leczenia od stuleci ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Homeopatia z założenia nie leczy chorób, ale zwalcza ich objawy. Twórcą niekonwencjonalnej metody leczenia był Christian Friedrich Samuel Hahnemann – niemiecki lekarz, który żył w latach 1755-1843. Hahnemann nie mógł pogodzić się ze sposobami leczenia wielu chorób, którymi posiłkowała się ówczesna medycyna. Uważał je za drastyczne i czyniące szkody w ludzkim organizmie. Postanowił więc poświęcić życie badaniom nad homeopatią.

Hahnemann w swoich badaniach wyjaśniał, jak można wykorzystać składniki pochodzenia naturalnego. Udowadniał, że składniki te mogą nie tyle wyleczyć chorobę, ale przede wszystkim złagodzić jej objawy. Niemiecki lekarz porzucił prowadzenie tradycyjnej praktyki na rzecz przeprowadzania badań chemicznych. Swoją wiedzę czerpał z ogólnoświatowej literatury medycznej. Znał kilkanaście języków, więc nie miał problemu z tłumaczeniem opracowań naukowych. W 1810 roku Hahnemann opublikował „Oragon sztuki uzdrawiania” – podręcznik na temat teorii i praktyki stosowania homeopatii. Dziś książka stanowi główne, podstawowe źródło wiedzy dla homeopatów.

Czym zatem jest homeopatia? To naturalna, niekonwencjonalna metoda leczenia, która opiera się na działaniu leków homeopatycznych. Składniki medykamentów są pochodzenia naturalnego. Wśród nich znajdują się surowce zwierzęce, roślinne oraz mineralne. Do najpopularniejszych składników leków homeopatycznych wlicza się sól morska, arnik, glinka, aloes, rumianek pospolity, złoto, selen i krzem. Wśród leków homeopatycznych znaleźć można także preparaty na bazie wydzielin patologicznych, m.in. mleka i jadu zwierząt.

Cztery zasady homeopatii, o których warto pamiętać

Warto zaznaczyć, że homeopatia od zawsze kieruje się kilkoma ważnymi zasadami. Uznawane są one za niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku stosowania tej niekonwencjonalnej metody leczenia. Oto cztery z nich, o których warto dowiedzieć się więcej:

  1. Zasada podobieństwa – to pierwsza i podstawowa zasada, według której należy przyjmować lek w niskim stężeniu. Lek przyjmowany w wysokim stężeniu u zdrowej osoby wywołuje objawy chorobowe, natomiast w niskim może je niwelować, a nawet leczyć niektóre przypadki. Reguła podobieństwa mówi więc o substancjach w lekach homeopatycznych, które w niewielkiej ilości mogą pomóc rozprawić się z chorobą. Doskonałym przykładem jest wymiotnica lekarska. Spożyta w dużej ilości doprowadza do mdłości i wymiotów. Bazujący na roślinie lek homeopatyczny może z kolei zahamować rozwój problemów zdrowotnych.
  2. Zasada indywidualności – według niej każdy pacjent i każdy przypadek jest inny. Właśnie dlatego leczenie lekami homeopatycznymi wymaga indywidualnego podejścia. Nawet dwie osoby borykające się z podobnymi problemami mogą mieć dobrane inne leczenie. Homeopatia skupia się na indywidualnym doborze leków do ludzi, nie na samym schorzeniu lub chorobie. Reguła indywidualności podkreśla, że nie ma uniwersalnej metody leczenia. Lek homeopatyczny każdorazowo dobierany jest na podstawie wnikliwego wywiadu z pacjentem.
  3. Zasada sił witalnych – ludzki organizm to połączenie ciała z duchem i umysłem. Duch określany jest przez Hahnemanna jako „siła witalna”. Właśnie ona wpływa na prawidłowe odczuwanie i funkcjonowanie organizmu, jeśli jest zdrowy. Zaburzona siła witalna sprawia, że człowiek odczuwa symptomy zwiastujące chorobę.
  4. Zasada minimum – według tej zasady leki aplikowane choremu powinno się podawać w jak najmniejszej ilości. Dzięki temu wywołają oczekiwane zmiany. Doprowadzą też do pobudzenia „sił witalnych”, a więc jednocześnie wzmocnią organizm.

Ponad połowa leków homeopatycznych powstaje z substancji roślinnych. Część z nich tworzona jest również na bazie składników zwierzęcych i mineralnych. Stosować można zarówno jednoskładnikowe, jak i złożone medykamenty homeopatyczne. Szeroki wybór preparatów homeopatycznych znaleźć można w tym miejscu: https://www.apo-discounter.pl/leki-homeopatyczne-c-412.

Homeopatia – co to takiego? Najważniejsze informacje i zagadnienia

Powstawanie leków homeopatycznych, krok po kroku

Zadaniem leków homeopatycznych jest wywołanie reakcji obronnej organizmu. Jeśli jest w nim stan zapalny, medykamenty homeopatyczne powinny być wystarczającym bodźcem dla organizmu, aby zapoczątkować reakcję immunologiczną. Właśnie dlatego zwolennicy homeopatii twierdzą, że leki mogą nie tylko zwalczyć dolegliwość, ale uzdrowić cały organizm. Powstawanie leków homeopatycznych jest ściśle określone przez standardy ich wytwarzania. Produkowane są dzięki regule dynamizowania. Polega ona na stopniowym rozcieńczaniu substancji czynnej w wodzie i potrząsaniu roztworem. Zwolennicy homeopatii uważają, że woda zapamiętuje energię substancji leczniczej. Dzięki temu preparaty zyskują lecznice właściwości. Wstrząsanie nimi ma zminimalizować efekty uboczne związane z przyjmowaniem medykamentów homeopatycznych. Zgodnie z zasadą dynamizowania, większe rozcieńczenie to większa moc leku.

Będąc przy rozcieńczaniu, wspomnieć należy także o potencji homeopatycznej. Opisywana bywa jako potęga. Potencja homeopatyczna oznacza siłę działania leku. Określana jest za pomocą wielokrotności rozcieńczeń. Potencję oznacza się literami i liczbami, dopisując je przy nazwach leków homeopatycznych. Wyróżnić można trzy różne potencje:

  • Dziesiętne – określane literą D i liczbą. Jeśli przy nazwie leku napisane jest D6, oznacza to jedną część substancji leczniczej i pięć części rozpuszczalnika.

  • Setne – określane literami C i K oraz liczbą. Część substancji leczniczej jest jedna, a rozpuszczalnika mamy aż 99 części.

  • Potencja LM – w takim przypadku stosunek rozcieńczenia medykamentu wynosi 1:50000.

W homeopatii stosuje się również podział leków ze względu na rozcieńczenia. Do wysokich należą 50 MK i CMK. Do wysokich zaliczają się medykamenty działające na poziomie mentalnym (MK, 10MK). Średnie działają na poziomie emocjonalnym (D200, C200 i 200K), natomiast słabe głównie lokalnie (do D30, C30 i 30K).

Zanim zaczniesz terapię lekami…

Leczenie homeopatyczne powinno się zacząć na początku choroby, gdy symptomy nie są nasilone. Jeśli układ immunologiczny zostanie pobudzony wcześniej, terapia będzie trwać krócej. Podczas stosowania leków homeopatycznych należy pamiętać o prowadzeniu zdrowego stylu życia. Trzeba pamiętać, aby nie przyjmować leków homeopatycznych z tradycyjnymi lekami.

Homeopatia ma swoich zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Niezależnie od przyjętej strony, należy pamiętać, że terapię lekami homeopatycznymi zawsze powinien zalecić lekarz lub doświadczony homeopata. Przed przepisaniem konkretnego specyfiku lekarz weźmie pod uwagę czynniki zdrowotne i środowiskowe pacjenta. W homeopatii uważa się bowiem, że istnieją czynniki ryzyka mogące negatywnie wpłynąć na proces zdrowienia lub go zniweczyć. Zanim dokonasz wyboru właściwych leków homeopatycznych, skonsultuj się z doświadczonym specjalistą.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej