Wyposażenie jadalni

Rozmiar jadalni

Wszystko uzależnione jest oczywiście od dostępnego metrażu – im większe mieszkanie, tym większą można urządzić w nim jadalnię. Dobrze, aby znajdowała się ona w osobnym pomieszczeniu, ale nie zawsze można sobie na to pozwolić. Najczęściej jadalnię umieszcza się na granicy aneksu kuchennego i salonu, ponieważ jest to najlepsza lokalizacja dla tego miejsca. Po pierwsze, zawsze jest blisko do kuchni, w której przygotowywane są potrawy, dzięki czemu nie trzeba przenosić ich do osobnego pomieszczenia. Po drugie, po skończonym posiłku od razu można przejść do salonu i wygodnie rozsiąść się na kanapie. W małych mieszkaniach często jadalnia to element salonu, gdyż nie ma miejsca na jej inną lokalizację. Jednak, jeśli dysponuje się większym metrażem, to dobrze tę część mieszkania ustawić centralnie pomiędzy aneksem a salonem.

Wyposażenie jadalni

Planując jej ustawienie jeszcze na etapie powstawania mieszkania, dobrze jest przemyśleć zastosowane materiały. Podłoga najlepiej, aby była podobna do tej w kuchni, gdyż dzięki temu uniknie się uszkodzeń delikatniejszego podłoża – jadalnia to miejsce, które odwiedzać będzie sporo osób, dlatego najlepiej, by było ono trwałe. Podobnie ze ścianami – warto pomalować je specjalną plamoodporną farbą lub zastosować odpowiednią tapetę, z której łatwo schodzić będą zabrudzenia. Jak wybrać jednak najważniejsze wyposażenie jadalni (zobacz tu)? Stół musi być dopasowany do rozmiaru pomieszczenia w taki sposób, by można było swobodnie go obejść z każdej strony. Trzeba pamiętać także o krzesłach i zostawić miejsce na ich postawienie. Do małych mieszkań idealny będzie stół kwadratowy z możliwością regulacji długości. Na niewielkim metrażu należy unikać okrągłych stołów, gdyż zajmują one najwięcej miejsca.

Trendy w urządzaniu jadalni

Sposób aranżacji wnętrza powinien pasować do reszty mieszkania. Można postawić na klasyczne umeblowanie, na które w głównej mierze składać będzie się drewniany stół oraz krzesła. Nieco tradycyjnego charakteru nada pomieszczeniu przeszklona witryna, w której zaprezentować będzie można porcelanę lub kolekcję książek. Dobrze pomyśleć też o oświetleniu – aby wnieść odrobinę nowoczesności do jadalni, najlepiej zainwestować w oryginalną lampę umieszczoną nad stołem, która nada pomieszczeniu przytulniejszego charakteru.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny