Prezenty na ślub lub na wesele

Czy dawanie kasy w kopercie to dobry pomysł na prezent ślubny

Jeśli zostajemy zaproszeni na ważną imprezę rodzinną, zastanawiamy się zwykle ile dać do koperty na wesele a ile na komunię. Śluby, wesela i komunie, a także chrzciny są to najważniejsze wydarzenia rodzinne, w czasie których tradycyjnie daje się prezenty. I tu niestety mamy zagwozdkę. Pytanie, jaki prezent dać na imprezie, jest znacznie większym problemem, niż zastanawianie się ile mililitrów mieści się w kubku. Wybór prezentu może być nie lada zmartwieniem, szczególnie że teraz wiele par po prostu wszystko ma i nie potrzebuje nowych przedmiotów do domu..

Według tradycji na ślub przynosimy po prostu kwiaty. Teraz niektóre pary wyrażają bardziej praktyczne życzenia co do prezentów. W zaproszeniach życzą sobie, aby zamiast kwiatów każdy gość przyniósł butelkę wina. Inni zbierają datki na jakiś charytatywny cel, na przykład karmę dla schroniska dla zwierząt.

O ile prezent na ślub jest raczej symboliczny, to na wesele wypada dać wartościowy prezent. Czasy posagu i wiana dawno minęły, dlatego rodzina i znajomi czują się w obowiązku wyposażyć młodą parę na nową drogę życia. Zazwyczaj dawano prezenty, które miały się przydać do nowego mieszkania, przede wszystkim sprzęt gospodarstwa domowego. Było to łatwym zadaniem w czasach PRL, kiedy przedmioty wyposażenia domu były trudno dostępne. Ale i wtedy zdarzały się wpadki, kiedy państwo młodzi dostawali kilka takich samych przedmiotów. Aby temu zapobiec, powstał zwyczaj sporządzania listy pożądanych rzeczy, z których goście wybierali co mają podarować, tak aby prezenty się nie powtarzały. Jeszcze w XX wieku dawanie kasy w kopercie było nie do pomyślenia.

Obecnie coraz częściej wybiera się formę finansową, w postaci pieniędzy w kopercie. Nikt już nie uważa, że dawanie kasy jest nietaktem. Forma pieniężna jest po prostu bardziej praktyczna. Unikamy w ten sposób nietrafionych, czy też zdublowanych prezentów. Odpada także problem zastanawiania się co kupić, co się przyda i szukania odpowiednich prezentów w sklepach. W Polsce nie istnieje tradycja obdarowywania biżuterią czy też nie ma zwyczajowych prezentów. Dlatego też wiele osób zaproszonych na wesele stresuję się, czy wybiorą odpowiedni prezent, który przyda się młodej parze i nie stanie się przyczyną kłopotów.

Wartość prezentu zależy od pokrewieństwa. Według zwyczaju rodzice panny młodej urządzali wesele, zaś rodzice pana młodego zapewniali alkohol na przyjęcie. Dlatego też nie wymagano od nich prezentu. Teraz tradycje się znacznie zmieniły. NIerzadko państwo młodzi sami urządzają wesele w lokalu. Wtedy rodzice czują, że należy dać dzieciom coś na nową drogę życia. Według zwyczaju, im bliższe pokrewieństwo, tym bardziej wartościowy powinien być prezent lub grubsza koperta. Wartościowe prezenty dają również chrzestna i chrzestny państwa młodych, jak również świadkowie. Najmniej wartościowe prezenty dostajemy od znajomych i dalszej rodziny.

Ile dać do koperty na wesele - od rodziny dalszej lub bliższej, od znajomych, od pary

Pieniądze stały się w obecnych czasach wygodnym i praktycznym sposobem obdarowywania młodej pary na weselu. Dlatego też wiele osób zaproszonych na wesele zastanawia się jaką kwotę włożyć do koperty. Nie każdy również wie jak i kiedy wręczyć kopertę oraz czy ją podpisać.

Wielkość kwoty zależy od stopnia pokrewieństwa oraz od tego na ile nas stać oraz ile chcemy włożyć do koperty. Podstawową zasadą jest tzw. talerzyk, czyli koszt jedzenia i picia dla jednego gościa. Dzięki temu wesele, które jest niebywałym obciążeniem dla budżetu, zwróci się młodym i ich rodzicom. Obecnie wesela najczęściej organizuje się w lokalu. Cena talerzyka zależy do miasta. W dużych miastach jest to koszt od 300 do 500 zł w zależności od lokalu. W mniejszych miastach cena może wynosić 200 - 300 zł, zaś na weselu organizowanym w remizie lub w świetlicy cena talerzyka wynosi 150 - 200 zł.

Według zwyczaju koperta od znajomych, przyjaciół i osób niespokrewnionych powinna zawierać co najmniej kwotę talerzyka. Natomiast kwota od pary powinna być równowartością podwójnego talerzyka. Przyjmuje się również, że świadkowie na ślubie powinni dać kwotę dwukrotnie większą od wartości talerzyka. Podobną kwotę powinny włożyć do koperty również osoby z dalszej rodziny, jak wujkowie, ciocie, kuzyni, rodzeństwo i dziadkowie. Większą kwotę powinien przeznaczyć chrzestny, gdyż zwyczajowo uznaje się, że powinien od podarować 1000 - 2000 zł.

Ile zwyczajowo należy włożyć do koperty na wesele (kwoty orientacyjne):

  • 400 zł - znajomi, przyjaciele, osoby niespokrewnione
  • 800 zł od pary niespokrewnionej,
  • 800 - 1500 zł - świadkowie na ślubie,
  • 800 zł - dalsza rodzina, wujkowie, ciocie, kuzyni,
  • 800 - 1000 zł - dziadkowie, rodzeństwo,
  • 1000 - 2000 zł - chrzestny, chrzestna.

Sprawdź także ten artykuł: Jakie wino na wesele wybrać? Oto 5 propozycji idealnych na ślub.

Zazwyczaj najbliższa rodzina, szczególnie rodzice dają Państwu Młodym większą sumę pieniędzy. Zależy to jednak od budżetu. Zdarza się, że młodzi znają sytuację finansową rodzicom i nie życzą sobie od nich żadnych prezentów. Wielkość koperty zależy również od budżetu. Zwyczajowo najbliższa rodzina jak rodzeństwo i dziadkowie powinni włożyć do koperty więcej. Uważa się jednak, że ważna jest sama obecność tych osób. Dlatego też nie powinno być wygórowanych wymagań. O wielkości koperty decyduje także, czy przychodzimy sami, czy jako para lub całą rodziną z dziećmi.

Niepisane tradycje ślubne mówią także jak powinna wyglądać koperta, w której wręczamy pieniądze. Otóż koperta musi zostać otwarta i nie zaklejona. Nie podpisujemy koperty. Wynika to także z przyczyn ekonomicznych i ekologicznych - taką kopertę można drugi raz wykorzystać. Natomiast do środka, obok pieniędzy, wkładamy kartkę z życzeniami, którą podpisujemy.

ikona podziel się Przekaż dalej