Ile kilometrów to 10 000 kroków

Dlaczego ruch jest ważny dla zdrowia człowieka

Organizm człowieka, podobnie jak zwierzęcia, jest przeznaczony do ruchu. Od zarania dziejów ludzie poruszali się praktycznie cały czas. Od świtu do zmierzchu zajmowali się pracą fizyczną, zaś pracę siedzącą, umysłową wykonywało bardzo niewiele osób. Ponadto sposób przemieszczanie się i pokonywania odległości polegał głównie na chodzeniu pieszo lub jeżdżeniu konno. Również odpoczynek odbywał się w sposób czynny fizycznie. W czasie świąt ludzie tańczyli, uprawiali sporty, chodzili w procesjach ku czci bóstw. Natomiast bezruch był przeznaczony dla ludzi chorych.

Obecnie sposób życia znacznie się zmienił. Wykonujemy głównie pracę umysłową w pozycji siedzącej. Odpoczywamy również na siedząco, głównie oglądając TV, czytając lub grając. Nie chodzimy pieszo i nie biegamy, lecz jesteśmy wożeni. Również prace domowe wymagają coraz mniej ruchu i wysiłku. Wskutek tego mięśnie tracą elastyczność, a kości stają się słabsze. Brak ruchu osłabia również krążenie wewnątrz organizmu. Dochodzi do różnego rodzaju zwyrodnień w skutek przyjmowania latami podobnej pozycji ciała. Bezruch sprzyja nie tylko otyłości, lecz także chorobom cywilizacyjnym.

Ponieważ praca i aktywności domowe wymagają coraz mniej ruchu, człowiek musi niejako sztucznie poświęcać czas na aktywność fizyczną i poruszanie ciała. Uprawiamy sport w wolnych chwilach, chodzimy na ćwiczenia fitness lub gimnastykujemy się w domu. Warto jednak wiedzieć jaką aktywność fizyczną wybrać i dostosować jej natężenie do naszej kondycji fizycznej, wieku i stanu zdrowia.

Jaki rodzaj aktywności fizycznej jest najlepszy

Co ciekawe, zdaniem lekarzy, naukowców i dietetyków, najbardziej zdrowym sposobem na aktywność fizyczną jest umiarkowany ruch. Wystarczy tylko 20 - 30 minut dziennie, aby znacznie poprawić swoje zdrowie. Lekarze zalecają umiarkowane ćwiczenia, nie zaś forsowne treningi. Okazuje się, że właśnie umiarkowana aktywność fizyczna, wykonywana systematycznie, najlepiej przyczynia się do zachowania zdrowia i unikania otyłości.

Najlepszy rodzaj aktywności fizycznej dla przeciętnego człowieka:

  • spacer,
  • nordic walking,
  • bieganie,
  • aerobik,
  • pływanie.

Za dobry sposób na aktywność fizyczną, szczególnie dla osób, które nie mają czasu i nie lubią ćwiczyć, jest spacer i generalnie chodzenie. Spacer nie tylko aktywuje mięśnie nóg, zapobiega powstawaniu żylaków, poprawia stan kręgosłupa, zapobiega osteoporozie, lecz także poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i zmniejsza poziom stresu. Pomaga także schudnąć, gdyż godzinny spacer spala około 300 kcal. Przeciętny człowiek, ważący około 70 kg, spali 112 kcal w czasie półgodzinnego, wolnego spaceru. Przyspieszając tempo spalimy aż 214 kcal. Natomiast wchodząc po schodach lub pod górkę spalimy około 115 kcal w 15 minut.

Ile kroków dziennie należy zrobić dla zdrowia lub aby schudnąć

Zalecana ilość kroków dziennie - najlepszy przelicznik kroków dla przeciętnego człowieka

Ile kroków dziennie powinno się wykonać, aby poprawić swoje zdrowie. Uznaje się, że zalecana ilość kroków dziennie dla poprawy zdrowia, a szczególnie aby zmniejszyć ryzyko chorób serca i raka, wynosi od 8 do 10 tysięcy kroków.

Skąd się wzięła taka liczba? Otóż chodzimy nie tylko na spacer, lecz do pracy, po mieszkaniu. Poruszamy się cały czas. Jednak wykonanie poniżej 5000 kroków dziennie oznacza siedzący tryb życia. Dlatego też dla zdrowia powinno się zrobić co najmniej 2 razy więcej kroków niż wymaga tego zwykła codzienna aktywność.

Aby obliczyć ilość kroków warto się zaopatrzyć w krokomierz. Jeśli nie mamy tego urządzenia, nie wiemy ile kroków przypada na kilometr, podobnie jak nie każdy wie, dlaczego niebo jest niebieskie. Inaczej chodzi człowiek młody i starszy. Przeciętna długość kroku wynosi od 60 do 80 cm. Uznaje się, że 10 000 kroków równa się odległości 5 - 8 km. Zwykle człowiek idzie z prędkością 4 - 5 km na godzinę. Dlatego też w czasie godzinnego spaceru możemy zrobić mniej więcej 10 tysięcy kroków, w zależności od wieku, kondycji fizycznej i wzrostu. Godzina spaceru dziennie jest wielkością jak najbardziej zalecaną. Jednak uznaje się, że nawet 30 minutowy spacer zdziała wiele dla zdrowia. Każdy ruch jest lepszy niż brak ruchu. Sprawdź także ten artykuł: Jak być szczęśliwym? Oto 5 uniwersalnych porad szczęśliwego człowieka.

Jak mierzyć kroki - czy warto nabyć krokomierz

Jak łatwo zmierzyć ilość wykonywanych kroków? Pomocą w tym zadaniu jest prosty przelicznik kroków, czyli krokomierz. Obecnie dostępne są dwa rodzaje krokomierzy:

  • osobne urządzenie przypominające ręczny zegarek,
  • krokomierze na pasek lub do kieszeni,
  • aplikacja na telefon.

Najprostszy krokomierz można przymocować do paska. Sportowcy i osoby aktywne cenią sobie krokomierze na rękę. Zazwyczaj krokomierze zaopatrzone są w pulsometr, który mierzy także tętno, ilość spalanych kalorii oraz parametry ruchu. Wadą opasek sportowych jest ich cena. Natomiast aplikacje na telefon można wybrać darmowe lub płatne. Ich wadą jest konieczność noszenia ze sobą niewygodnego telefonu. Zaś krokomierze zegarkowe lub na pasek są małe, lekkie i wygodne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny