Czyszczenie komina - porady

Przegląd kominiarski a czyszczenie przewodów kominowych

Jeżeli umawiasz się z kominiarzem wyłącznie na sprawdzenie przewodu kominowego, to zawsze warto o tym wspomnieć. A może komin szwankuje przez cofanie się spalin czy dymu do domu? Koniecznie opisz specjaliście swój problem – to ułatwi przygotować do wizyty również pod względem… finansowym. Należy porozmawiać z kominiarzem przed wizytą – fakt, może nosi ze sobą sprzęt potrzebny do czyszczenia, jednak nie zawsze gotowy będzie na większą usterkę. Jeżeli więc posiadasz spory problem z kominem, koniecznie umów się wcześniej ze specjalistą!

Należy umożliwić kominiarzowi dostęp do wszystkich wylotów komina, a także do kratek wentylacyjnych, pieca kaflowego, kuchni węglowej, podłączeń urządzeń grzewczych czy kominka – również wewnątrz budynku.

Ile za czyszczenie komina weźmie kominiarz?

Ile kosztuje usługa czyszczenia komina? Czyszczenie komina zazwyczaj jest sprawą indywidualną i również indywidualnie ustala się ostateczną cenę takiej usługi. Cennik zależeć będzie od kilku podstawowych czynników:

  • rodzaj budynku (jednorodzinny, wielorodzinny, handlowy, biurowy itd.),
  • liczba kondygnacji,
  • rodzaj przewodu kominowego i dostęp do niego,
  • zakres i stopień trudności pracy,
  • ilość lokali w budynku,
  • typ podłączeń kominowych w budynku (dymowe, spalinowe lub wentylacyjne),
  • region kraju. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu kominka z sadzy?

Cenę za czyszczenie przewodów kominowych ustala się więc indywidualnie, na podstawie informacji przekazanych z naszej strony. Orientacyjnie można jednak przyjąć, że za sprawdzenie przewodów kominowych oraz ich wyczyszczenie należy zapłacić ponad 200 zł.

Ile kosztuje czyszczenie komina przez kominiarza?

Czyszczenie komina – standardowe ceny

Zastanawiasz się, ile za czyszczenie komina weźmie kominiarz? Wszystko zależy od tego, jaki charakter będzie miał przegląd kominiarski oraz co fachowiec będzie musiał zrobić. Warto upewnić się, jaki będzie zakres usług. Pamiętaj, że wyczyszczenie pojedynczego przewodu może kosztować ok. 25 zł, jednak musisz dopłacić specjaliście za dojazd na miejsce oraz 100 % całości, jeżeli komin posiada wkład kominowy. Specjalista może również policzyć sobie nieco więcej, jeśli komin będzie wyższy niż np. 4 kondygnacje. Najlepiej więc zawsze poprosić o kompleksową wycenę usługi zarówno dla budynku, jak i dla danej sytuacji.

Ile kosztuje usługa czyszczenia komina? Przedstawimy teraz przykładowy cennik za kompleksowe usługi kominiarskie, na który składa się sprawdzenie stanu technicznego komina, czyszczenie przewodów oraz sprawdzenie szczelności instalacji gazowej. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat czyszczenia szyby kominka.

Czyszczenie komina przez kominiarza oraz, ile kosztuje czyszczenie komina, czyli cennik usług kominiarskich w różnych miejscach Polski
Ile kosztuje czyszczenie komina – sprawdzamy ceny usług kominiarskich
Ceny usług kominiarskich w różnych regionach kraju

Cena kompleksowej usługi kominiarskiej

dolnośląskie

ok. 235 zł

kujawsko-pomorskie

ok. 240 zł

Lubelskie

ok. 235 zł

Lubuskie

ok. 240 zł

Łódzkie

ok. 250 zł

Małopolskie

ok. 255 zł

Mazowieckie

ok. 240 zł (Warszawa ok. 270 zł)

Opolskie

ok. 240 zł

Podkarpackie

ok. 250 zł

Podlaskie

ok. 230 zł

Pomorskie

ok. 250 zł

Śląskie

ok. 250 zł

Świętokrzyskie

ok. 240 zł

warmińsko-mazurskie

ok. 245 zł

Wielkopolskie

ok. 250 zł

Zachodniopomorskie

ok. 250 zł

Dlaczego usługi kominiarskie są takie ważne?

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Pamiętaj o tym, że smoła wydzielającą się z opału osadza się na ściankach komina – wszystko przez suchą destylację bądź spalanie ze zbyt małą ilością powietrza. Smoła w trakcie rozgrzewania komina paruje, wydzielając łatwopalne opary. Niestety, ale czasem wystarczy iskra, aby komin po prostu się… zapalił. Zanieczyszczenia mogą spowodować, że temperatura wewnątrz komina może wzrosnąć nawet do 1600 st. C! A to stanowi poważne zagrożenie pożarowe dla budynku.

Warto wiedzieć, że smoła i sadza mogą także ociekać w dół w wyniku zapłonu, co spowoduje zaślepienie komina – gromadzące się gazy mogą doprowadzić więc do wybuchu! Właśnie dlatego tak ważne są kontrole kominiarskie oraz regularne czyszczenie komina.

Szczegółowy cennik usług kominiarskich w całej Polsce znajdziesz tu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny