Ile kosztuje sprzątanie mieszkania?

Firmy sprzątające a stawki w Polsce

Jeśli nie masz czasu na uprzątnięcie mieszkania przed np. Świętami Bożego Narodzenia, możesz zawsze zamówić sobie firmę sprzątającą. Rzecz jasna, wcale nie musisz od razu decydować się na zatrudnienie jej do czyszczenia domu dwa razy w tygodniu – równie dobrze może być to bowiem sytuacja jednorazowa. W takich przypadkach warto zdecydować się na firmę jednoosobową lub osoby prywatne – często w ten sposób dorabiają np. emerytki. Sporo ogłoszeń osób działających dorywczo w ten sposób można zaobserwować w miastach takich, jak Szczecin czy Katowice.

Pamiętaj, że ceny dużych firm sprzątających zazwyczaj są o wiele wyższe, jak pojedynczo działających osób. Czasem za usługę życzą sobie one 50 % mniej niż profesjonalne firmy zajmujące się sprzątaniem. Oczywiście, poszczególne cenniki są tylko przykładowe – stawka różni się bowiem od wielu czynników, np. lokalizacji domu do uprzątnięcia (inną cenę ma Warszawa, a jeszcze inną Gdańsk czy Poznań) bądź nawet jego faktycznego… stanu.

Od czego zależy wysokość stawki?

Na cenę usług porządkowych wpływa zatem kilka czynników, min.:

 • rodzaj usługi (ekspresowa, standardowa, jednorazowa lub cykliczna),
 • wielkość mieszkania,
 • stopień zabrudzenia mieszkania,
 • dostęp do środków czystości,
 • wielkość miasta (np. Kraków czy Wrocław).

Możesz także spotkać się z ofertami „sprzątania w abonamencie” – zazwyczaj zaniżane są wówczas ceny, np. 250 zł netto / miesiąc. Przy takiej kwocie masz wówczas określony zakres usługi i częstotliwość ich wykonywania. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły na temat sprzątania łazienki?

Sprzątanie mieszkania i sprzątanie domu przez firmy sprzątające, czyli informacje, ile kosztuje sprzątanie mieszkania w Polsce
Ile kosztuje sprzątanie mieszkania? Cennik sprzątania domów w całej Polsce

Jednorazowa usługa porządkowa standardowo obejmuje:

 • mycie podłóg,
 • wycieranie kurzu,
 • czyszczenie łazienki.

Jeżeli chcesz zlecić firmie sprzątanie po remoncie, to musisz wówczas liczyć się z kwotą około 40 zł (cena za godzinę pracy) oraz w granicy 50 zł za dowóz sprzętu i maszyn. Podobną kwotę zapłacisz także za mycie okien. Pamiętaj, że mycie okien i ceny za tę usługę są bardzo zróżnicowane – podobnie, jak różne są… drzwi balkonowe. Mycie okien wymaga nieco więcej nakładu pracy, jak mycie podłóg – stąd też wyższa cena za robociznę. Cennik niektórych usług może nie jest zbyt tani, jednak na pewno zyskuje się wówczas sporo komfortu i oszczędność czasu. Sprawdź także te artykuły o akcesoriach do sprzątania.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Sprzątanie domu – cennik

Ile kosztuje sprzątanie mieszkania kompleksowo?

Stawki, jakie podają firmy sprzątające, zależą przede wszystkim od powierzchni do wyczyszczenia. W koszt usługi wchodzi wówczas zazwyczaj:

 • odkurzanie oraz mycie podłóg,
 • mycie łazienki i całej armatury,
 • mycie kuchni (zlewozmywak, blaty, sprzęty AGD),
 • mycie luster i kaloryferów,
 • ścieranie kurzu z mebli.

Jednorazowe wyczyszczenie mieszkania kompleksowo o powierzchni do 50 m2 to koszt ok. 85 złotych. Jeśli mieszkanie liczy do 130 m2, cena wzrasta do 100 złotych. Na kompleksowe sprzątanie większego mieszkania trzeba przeznaczyć już nieco większą kwotę – dom o powierzchni 150 m2 to wydatek rzędu 130 złotych, natomiast większe budynki nawet powyżej 200 zł. Czasem jednak proponowana jest także cena za godzinę – jednak to kwestia indywidualnych ustaleń między firmą a właścicielem mieszkania.

Cennik sprzątania domów w poszczególnych miastach Polski

Pewnie zastanawiasz się, ile zatem kosztuje sprzątanie mieszkania w danym mieście. Postaramy się więc to nieco zobrazować w poniższej tabeli. Ceny dotyczą standardowych mieszkań – do domku jednorodzinnego zawsze trzeba doliczyć ok. 100 zł do najwyższej w „widełkach”. Stawki za sprzątanie mieszkania w Polsce, w tym wliczone mycie okien, są zróżnicowane.

Ceny sprzątania w największych miastach w Polsce

Standardowe sprzątanie małego mieszkania (1 lub 2 pokoje)

Kompleksowe sprzątanie większego mieszkania (powyżej 3 pokoi)

Warszawa

220-250 zł

250-350 zł

Kraków

130-180 zł

180-240 zł

Wrocław

200-230 zł

230-320 zł

Poznań

80-120 zł

120-170 zł

Szczecin

70-120 zł

120-200 zł

Katowice

100-160 zł

160-240 zł

Gdańsk

120-150 zł

150-270 zł

ikona podziel się Przekaż dalej