Koszt szafy na wymiar – od czego zależy?

Ile kosztuje szafa na wymiar?

Nie ma jednej ceny za szafę na wymiar. Tak samo, jak nie ma jednej szafy o jednych ściśle określonych parametrach. Jest za to kilka czynników, które wpływają na koszt mebli na wymiar. Jak sama nazwa wskazuje, szafa na wymiar tworzona jest pod indywidualne oczekiwania i preferencje klientów. Więc to od ich wymagań zależeć będzie ostateczny koszt mebla. Personalizowana szafa jest bardzo precyzyjnym meblem, który posiada konkretny nie tylko kolor, ale i wymiar, wyposażenie oraz poszczególne elementy charakterystyczne. Fenomenem szaf pod wymiar jest fakt, iż doskonale komponują się z wybraną przestrzenią. Można zaplanować więc mebel przeznaczony do różnych typów mieszkań i wnęk. W niektórych miejscach taką szafę będzie łatwo zamontować, jednak już w innych mogą pojawić się trudności. A te również wpływają na ostateczną cenę szafy na wymiar.

Najważniejsze w projekcie szafy na wymiar jest określenie swoich potrzeb. Powinieneś więc zastanowić się nad tym, jakich rozwiązań szukasz i co takiego powinien zapewnić zamawiany mebel. W szafach na wymiar to klient decyduje o tym, które detale znajdą się w projekcie. Zadaniem projektanta jest zaś utworzyć projekt szafy na wymiar taki, by spełniał wszystkie oczekiwania klienta. Chociażby dlatego ciężko jest zdefiniować jedną, konkretną cenę szafy. Każda z nich zapewnia zupełnie inną wygodę użytkowania, posiada inne fronty, jest skonstruowana z innego materiału i charakteryzuje się zróżnicowanymi rozwiązaniami. Projekt szafy może być mniej lub bardziej skomplikowany, przekładając się na jej cenę końcową.

Co wpływa na koszt szafy na wymiar?

Ostateczne koszta szafy na wymiar zależą od potrzeb klientów. Decyzje i wymagania klientów motywowane są z reguły ich osobistymi wizjami projektu szafy. Na cenę mebla wpływa np. wielkość miejsca na szafę – niektóre szafy są większe, inne zaś mniejsze. Cena zależy też od pojemności szafy i tego, co użytkownicy chcą w niej przechowywać. Należałoby więc przed ustaleniem projektu określić, do czego szafa na wymiar będzie użytkowana. Koszt szafy zależy oczywiście od materiałów i np. nowoczesnych rozwiązań, które można zastosować w takim meblu.

Należy podkreślić przy tym, że cena szafy personalizowanej różni się od ceny szafy gotowej. Szafa na wymiar jest jak czyste płótno, na które klient nanosi kolejne warstwy farby. Tworzona jest od podstaw. Projekty na indywidualne zamówienie mogą, ale wcale nie muszą być droższe od gotowych rozwiązań. Gotowe szafy posiadają określone już parametry, których z reguły nie można zmieniać. Trzeba pamiętać, że do gotowej szafy doliczyć trzeba również transport i montaż. W przypadku szaf na zamówienie, koszta te wliczają się już w cenę personalizowanego mebla. Na komandor.pl wykonasz darmową wycenę szafy na wymiar, a grupa montażowa przywiezie, wniesie i zamontuje ją w tej cenie.

Personalizowana szafa – ile kosztuje?

 Czynniki, które decydują o cenie szafy na wymiar

Klient ma decydujący wpływ na koszt swojej szafy. Z pomocą projektanta może dowolnie korygować jej każdy detal – aż do momentu zaakceptowania ostatecznej wersji. Oto najważniejsze czynniki decydujące o koszcie personalizowanej szafy:

  • Wymiar szafy – zależeć będzie od miejsca, w którym stanie mebel. Cena uwarunkowana jest więc m.in. od wyniku pomiaru, który projektant wykonuje w domu klienta. Na podstawie parametrów głębokości, długości i wysokości szafy określa się cenę mebla.
  • Rodzaj i jakość materiałów – klienci decydować mogą o rodzaju materiałów, z którego wykonana zostanie szafa. W przypadku gotowych szaf nie jest to możliwe, ponieważ producent z góry narzuca np. rodzaj drewna i jego kolor. Na etapie przygotowywania indywidualnego projektu mebla klient sam może zadecydować o wszystkim.
  • Wyposażenie – na cenę szafy wpływa również to, co się w niej znajdzie (półki, schowki, akcesoria, poszczególne elementy mechanizmu). Każdy taki detal przekłada się na ostateczny koszt mebla.
  • Rodzaj drzwi szafy – to, ile kosztuje szafa na wymiar, zależy również od rodzaju jej drzwi. Decydując się na personalizowaną szafę można zadecydować o jej sposobie otwierania bądź ilości drzwi. Nie ma też przeszkody, by drzwi ozdobić np. szkłem lub dowolną grafiką. Wpłynie to rzecz jasna na cenę szafy.
  • Jak można więc zauważyć, koszt szafy na wymiar zależy wyłącznie od klienta i jego decyzji. Właśnie to sprawia jednak, że można planować i zmieniać jej detale krok po kroku. Do momentu, aż mebel będzie w pełni odpowiadał oczekiwaniom zamawiającego.

Co można zyskać, zamawiając szafę na wymiar?

Wiele osób sądzi, że gotowe szafy są tańsze niż personalizowane projekty na zamówienie. Zapominają jednak, że to osoba zamawiająca szafę na wymiar może w pełni zadecydować o jej każdym szczególe – a więc i o cenie. Mebel wcale nie musi być na tyle skomplikowany, by kosztował majątek. Ludzie zapominają też, że gotowe szafy nie zawsze będą posiadały wszystko, czego potrzebują. W przypadku personalizowanych szaf można ustalić każdy detal z projektantem, aby szafa mogła służyć domownikom przez wiele lat.

W cenę szafy na wymiar wlicza się pomoc doradcy i projektanta, co pozwala oszczędzić czas. Do kosztów wlicza się też wykonanie projektu, wizualizacja, wycena, zmiany, pomiary, analiza pomieszczenia, transport, wniesienie i montaż. W przypadku gotowych szaf każdy ten element należy zorganizować sobie samodzielnie – a to niesie ryzyko problemów związanych z organizacją i ryzyko generowania dodatkowych kosztów. Należy więc zadać sobie pytanie: „co bardziej mi się opłaca?”.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej