Ile mililitrów mieści się w kubku? Wyjaśniamy krok po kroku
Ile mililitrów zawiera kubek, szklanka czy filiżanka? Informacje te okazują się przydatne, gdy zaczynamy gotować korzystając z przepisów w książce kucharskiej lub w sieci. Często składniki podane są w mililitrach i może się okazać, że nie mamy pod ręką odpowiedniej miarki. Dlatego też warto zapamiętać ile mililitrów zawiera kubek czy szklanka od herbaty. Znajomość tych prostych pomiarów ułatwi nam gotowanie i pieczenie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Ile mililitrów mieści się w kubku
W jakim celu musimy zmierzyć pojemność naczyń kuchennych
Szukamy często różnych przydatnych informacji, na przykład jak składać serwetki lub ile na komunie dać w prezencie. Do czego potrzebna jest informacja, ile milimetrów mieści się w kubku? Pojemność kubka, filiżanki czy innych naczyń przydaje się głównie w pracach kuchennych. Przepisy kulinarne często podają wartości w ml. Jeśli nie mamy w domu odpowiedniej miarki, przeliczenie pojemności sprawia nam trudność. Dlatego też warto zapamiętać ile mililitrów mieści się w kubku i innych naczyniach. Dzięki temu łatwiej będziemy odmierzać objętość poszczególnych składników do przepisu.
Warto przy tym pamiętać, aby nie mylić pojemności z objętością. Objętość oznacza ile miejsca zajmuje dany przedmiot w przestrzeni. Natomiast pojemność oznacza jaką objętość ma wnętrze pojemnika. Obie te wartości mierzone są w litrach. Jeden litr zawiera 1000 ml. W przypadku kubka, szklanki czy filiżanki stosowanych jako miarka kuchenna mamy do czynienia z pojemnością.
Składniki przepisów kulinarnych podawane są w gramach lub mililitrach, w zależności czy są do produkty sypkie czy płynne. Objętość wagową produktów możemy zmierzyć przy pomocy wagi kuchennej. Aby odpowiednio zmierzyć pojemności produktów płynnych, najlepszym narzędziem jest miarka kuchenna. Co zrobić, jeśli nie mamy wagi kuchennej lub miarki lub nie mamy czasu wyciągać ich z szafki? Okazuje się, że znając przelicznik poszczególnych miar i pojemności naczyń kuchennych możemy poradzić sobie bez miarki i wagi kuchennej.
Najbardziej przydatne jest podawanie pojemności na kubki, szklanki, filiżanki i łyżki. Taki sposób podawania wartości w przepisie pozwala na szybsze gotowanie, gdyż nie musimy mierzyć, lecz po prostu odmierzamy na szklanki lub łyżki. Jednak takie podawanie wartości składników jest często nieprecyzyjne, gdyż kubki, szklanki lub filiżanki mają różne objętości. Aby rozwiązać problem, możemy zakupić odpowiedni kubek z miarką, który pozwala na precyzyjne odmierzanie płynów.
Jak zmierzyć pojemności naczyń kuchennych
Dokładne odmierzanie składników w przepisach kulinarnych jest szczególnie ważne podczas pieczenia ciast i robienia deserów. Objętość naczynia oznacza ilość płynu lub substancji sypkiej, jaka się w nim znajduje.
Przeciętnie uznaje się, że szklanka od herbaty zawiera 250 ml płynu. Podobną pojemność ma kubek. Jednak warto zmierzyć pojemność kubka i porównać go ze standardową szklanką, gdyż kubki są często różnej wielkości, ozdobne, o różnym kształcie i ich pojemność może się różnić. Kubki są zwykle większa i mają większą pojemność. Zagraniczne przepisy często podają wartości w filiżankach.
Najbardziej typowe pojemności:
- szklanka od herbaty - 250 ml,
- kubek - 300 ml,
- filiżanka - 170 ml,
- łyżka stołowa - 15 ml,
- łyżeczka od herbaty - 5 ml.
Znając pojemności poszczególnych naczyń, możemy również odmierzyć ilość składników sypkich. Taka informacja przydaje się, szczególnie jeśli nie mamy lub nie chcemy korzystać z wagi kuchennej.
Na przykład jeden kubek czy szklanka zawiera:
- 250 g wody, mleka, wina, oleju,
- 260 g śmietany,
- 70 g mleka w proszku,
- 225 g masła lub margaryny,
- 340 g miodu lub syropu,
- 240 g cukru,
- 140 - 170 g mąki,
- 200 g mąki ziemniaczanej,
- 150 g bułki tartej.
Warto pamiętać, że podane miary są orientacyjne, gdyż naczynia kuchenne mogą się nieco różnić objętością. Dokładne stosowanie się do wartości podanych w przepisie jest szczególnie ważne w przypadku pieczenia, gdyż każda zmiana ilości składników może sprawić, że ciasto się nie upiecze lub wyjdzie zakalec. Niekiedy zmniejsza się nieco ilość cukru. Nie należy jednak dowolnie zmieniać ilości mąki, wody, mleka czy jajek.