Wkładanie pieniędzy do koperty z okazji rodzinnych - czy dawanie kasy jest w dobrym tonie

Tradycja Pierwszej Komunii Świętej

W tradycji chrześcijaństwa rzymsko katolickiego ważną ceremonią, podczas której dziecko wchodzi niejako do społeczności wiernych, jest Pierwsza Komunia Święta. O ile chrzest jest sakramentem, który włącza człowieka do grona chrześcijan, to Pierwsza Komunia Święta oznacza przyjęcie ciała i krwi Chrystusa pod postacią chleba i stania się czynnym wiernym. Według tradycji katolickiej do komunii może przystąpić osoba, która ma już wiedzę na temat prawd wiary i rozumie, czym jest transsubstancjacja. Zwyczaj ten utrwalił się w Średniowieczu, kiedy to rodzice wraz z duszpasterzem decydowali, czy dziecko jest już odpowiednio przygotowane. W Polsce za wiek odpowiedni do przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej uznaje się trzecia klasę szkoły podstawowej, czyli mniej więcej wiek 9 lat. Pierwszą Komunię Świętą poprzedza przygotowanie dziecka do tego sakramentu.

W Kościele Katolickim Pierwsza Komunia Święta jest ważnym wydarzeniem. Młoda osoba wchodzi do grona wiernych. Pierwsza Komunia łączy się z uroczystością rodzinną, na która zaprasza się bliższą i dalszą rodzinę. Zwykle rodzice organizują przyjęcie, podczas którego dziecko otrzymuje prezenty od krewnych.

Zwyczajowo na komunię daje się prezenty kosztowne. Powinny być to zarówno zabawki dla dziecka, takie na które dziecko czeka, jak również przedmioty mogące stanowić lokatę kapitału. W XX wieku dzieci zwykle dostawały na komunię drogie zabawki typu rower, sprzęt grający itp. Według zwyczaju dawało się złote dewocjonalia, które nie tylko miały znaczenie religijne, lecz także stanowiły pewną lokatę kapitału. Teraz coraz częściej praktykuje się dawanie pieniędzy do koperty. Unikamy w ten sposób dublowania prezentów, dawania nietrafionych prezentów i ułatwiamy rodzicom odpowiednie spożytkowanie pieniędzy, gdyż kwota ta może być przeznaczona np. na szkołę, dodatkowe kształcenie, spełnianie marzeń dziecka itp.

Komunia jest uroczystością religijną, dlatego też prezenty nie powinny odgrywać roli. Przyjęcie zwykle robimy w domu i nie musimy wykosztowywać się na drogą imprezę w lokalu. Jednak dla 9-latka prezenty mają znaczenie. Ponadto przyjęte jest, że drogie prezenty daje się z okazji ważnych imprez religijnych, jak chrzciny, komunia i ślub. Prezenty lub kwota zebrana w czasie tych imprez mają pomóc w zakupie kosztownych rzeczy, na które normalnie nas nie stać. Zwyczajowo pieniądze zebrane w czasie komunii przeznacza się na edukację dziecka lub ułatwienie mu w starcie w dorosłość.

Ile na komunię (ile dać na komunię) do koperty

Zwyczajowa kwota lub prezent na komunię

Na komunię zwykle zapraszamy najbliższą i dalszą rodzinę oraz chrzestnych. Obecnie coraz bardziej praktycznym i wygodnym zwyczajem jest wręczanie koperty z pieniędzmi. Dawno zniknęło poczucie, że dawanie kasy jest nietaktem. Przyjęło się, że kwota przekazywana w kopercie dla dziecka powinna być znacznie większa niż wartość zwykłego prezentu na gwiazdkę, tak aby rodzice mogli ją przeznaczyć na drogi wydatek lub na dalszą edukację dziecka.

Kwota w kopercie zależy od pokrewieństwa. Im bliższa rodzina, tym więcej daje. Szczególnie wartościowy prezent powinien dać chrzestny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dać dziecku większą kwotę, o ile nas na to stać. Natomiast dla osób dysponujących ograniczonym budżetem powstał zwyczajowy, umowny przedział kwot, które dają członkowie rodziny oraz chrzestny.

Ile pieniędzy do koperty daje teraz gość według pokrewieństwa

Zastanawiając się, ile dać na komunię, nie możemy się posiłkować tzw. talerzykiem, czyli kwotą przeznaczoną na jednego gościa na imprezie weselnej. Imprezę komunijną zwykle robimy w domu i zapraszamy tylko najbliższą rodzinę i chrzestnych. Dlatego też, koperta na komunię nie ma na celu zwrócenia rodzicom kosztów przyjęcia komunijnego. Przyjęło się zwyczajowo dawanie pokaźnych kwot, tak aby rodzice mogli przeznaczyć je na edukację dziecka lub na spełnienie jego marzenia, na przykład jakiegoś wspaniałego wyjazdu, czy też na zakup przedmiotu, na który w normalnych warunkach rodziny nie stać.

Przyjęło się, że największy prezent daje dziecku chrzestny i chrzestna. Teraz instytucja chrzestnych nieco straciła swoje znaczenie. Niegdyś rodzice chrzestni byli ważnymi osobami w życiu dziecka. Z punktu widzenia religijnego ich zadaniem było dbanie o wychowanie dziecka w wierze katolickiej. Z praktycznego punktu widzenia rolą chrzestnych było zaopiekowanie się dzieckiem, gdyby zabrakło rodziców. Obecnie jest to funkcja czysto zwyczajowa, zaś na chrzestnych wybiera się członków rodziny lub bliskich przyjaciół rodziny. Przyjęło się, że chrzestny i chrzestna dają, każdy osobno, do koperty kwotę od 500 do 1500 zł, w zależności od zamożności.

Kwoty przeznaczone przez pozostałych członków rodziny, są mniej więcej zbliżone do kwoty weselnego talerzyka. Rodzina zwykle przeznacza 300 - 500 zł. Większą kwotę mogą dać dziadkowie i rodzice, jeśli ich na to stać. Jeśli zostajemy zaproszeni na komunię jako przyjaciel rodziny, wypada dać 200 - 100 zł. Nie wypada dać mniej niż 100 zł.

Pieniądze na komunię wręczamy w otwartej kopercie. Nie trzeba jej podpisywać, lecz można do środka włożyć karteczkę z życzeniami. Nie wypada publicznie otwierać koperty i sprawdzać jej zawartości. Jeśli jednak rodzice to zrobią, nie wypada komentować wysokości kwoty.

ikona podziel się Przekaż dalej